W jaki sposób urządzić kuchnię w nowym domu tak, aby była stylowa i funkcjonalna? To pytanie pojawiło się w mojej głowie już jakiś czas temu. Kuchnia to serce domu. W pomieszczeniu tym spędzamy mnóstwo czasu, przyrządzając pyszne posiłki i desery dla rodziny i gości. Jaki jest przepis na wygodną, piękną i dobrze wyposażoną kuchnię wprost z moich marzeń? Otóż kluczem do jej urządzenia są trafne i bardzo przemyślne decyzje!
Spis treści
12 wskazówek jak urządzić stylową i funkcjonalną kuchnię w nowym domu
Jeszcze na długo przed jej urządzaniem, a nawet przed rozpoczęciem budowy domu zadałam sobie następujące pytania:
1. Jaką dużą przestrzeń w naszym domu powinna zajmować kuchnia?
W mieszkaniu w bloku mamy niewielką kuchnię, w której trudno jest przechowywać duże ilości produktów spożywczych. Brakuje mi w niej spiżarni, gdzie mogłabym ustawić domowe przetwory, które uwielbiam przygotowywać oraz miejsca do przechowywania dosłownie wszystkiego – od zastawy, poprzez niezbędne urządzenia kuchenne, aż po produkty spożywcze, których lubię mieć duże ilości pod dostatkiem. Nie chcąc, aby kuchnia w wymarzonym nowym domu wyglądała podobnie, troszkę zaszaleliśmy z mężem już podczas projektowania. I tak stworzyliśmy dom, w którym kuchnia będzie miała 12,8 metrów kwadratowych. Dodam, że nasza niewielka kuchnia w bloku ma około 5m2.
2. Ile osób będzie faktycznie korzystać z kuchni?
Uwielbiam gotować, dlatego wiedziałam, że w nowym domu potrzebuję do tego idealnej przestrzeni. Ale od zawsze marzę o tym, by mieć dom pełen gości, w którym również goście będą mogli pomóc w przygotowywaniu potraw.
Podczas projektowania idealnej kuchni trzeba przewidzieć przyszłe potrzeby mieszkańców domu. Wszystko po to, aby zapewnić wygodną przestrzeń do pracy, miejsce do przechowywania żywności, zastawy stołowej czy tekstyliów kuchennych.
Stworzyliśmy zatem półotwartą kuchnię z wyspą, która od salonu oddzielona będzie drzwiami dwuskrzydłowymi (najprawdopodobniej przeszklonymi). Wszystko po to, by w razie większej imprezy, móc otworzyć te drzwi i spędzać czas z gośćmi. Jeśli chodzi o stół, to jadalnia jest zlokalizowana w salonie zaraz przy kuchni.
3. Jak często jadacie w domu?
Im częściej rodzina korzysta z kuchni, tym ważniejsza staje się inwestycja w dużą ilość mebli do przechowywania czy sporej wielkości blaty robocze. Jak już wspominałam, przygotowuję domowe posiłki dla najbliższych, uwielbiam też zapach pieczonego ciasta w domu. Właśnie dlatego tak bardzo istotne było dla mnie optymalne zaplanowanie każdego centymetra kwadratowego w kuchni.
4. Jakie są nawyki żywieniowe waszej rodziny?
Choć był taki intensywny okres w moim życiu, gdzie przez ponad rok korzystaliśmy z usług cateringowych, to nie wyobrażam sobie własnego domu, bez pysznych domowych obiadów i aromatycznych domowych ciast. Dbając o zdrowie moich najbliższych, lubię przygotowywać pyszne dania ze świeżych produktów. Maksymalnie eliminuję z naszej diety dania gotowe. I zmiana miejsca zamieszkania z maleńkiej kuchni na nowy dom może być pretekstem do zmiany trybu życia na zdrowszy. Sama zamierzam przygotowywać więcej domowych koktajli, soków i smoothie w nowym domu. A to z prostego powodu – będzie tam więcej miejsca, by rozstawić odpowiedni sprzęt, a w ogrodzie za domem będą rosły świeże owoce i warzywa. Warto również pamiętać, że większa przestrzeń z blatami roboczymi daje możliwość przeprowadzania kulinarnych eksperymentów oraz miejsca do pracy.
5. Jak często robisz zakupy spożywcze?
Nasz nowy dom położony jest na przedmieściach, w pobliżu lasu i daleko od sklepów spożywczych, centrum miasta oraz marketów, co ma swój odrobinę wiejski urok. Dotąd mieszkaliśmy w bloku w centrum miasta, z kilkoma sklepami i piekarnią obok. Choć przyjdzie nam się zmierzyć z troszkę innymi doświadczeniami, jestem bardzo podekscytowana na samą myśl o przeprowadzce (która mam nadzieję, nastąpi w czerwcu 2020). Zdaję sobie sprawę, że po przeprowadzce do nowego domu raz w miesiącu będziemy robić większe zakupy produktów spożywczych o dłuższym terminie przechowywania. Właśnie pod tym względem projektowaliśmy dom i poza sporej wielkości kuchnią z mnóstwem szafek do przechowywania, jest w nim również spiżarnia, która ma prawie 6 metrów 2.
Nie mam jeszcze pomysłu na to, jak w nowym domu będziemy kupować chleb – może będziemy go mrozić albo zacznę go sama piec? Kto wie! Powoli uczę się już różnych nawyków dotyczących przechowywania żywności w nowym domu. Uwielbiam gotować większe porcje obiadu i je mrozić, robię własne domowe przetwory – jestem mistrzynią kompotów. Nauczyłam się kupować wędlinę w opakowaniu vacuum, dzięki czemu zdecydowanie dłużej jest świeża. Czasem mrożę też wędliny, dzięki czemu po rozmrożeniu są świeże. A to daje mi możliwość zakupu większych ilości wędlin i mrożenia części z nich. W ten sposób mogę maksymalnie ograniczyć codzienne zakupy.
6. Jak urządzić kuchnię?
Podpowiem, czym ja się kieruję się podczas urządzania własnej kuchni. Dla mnie priorytetem była maksymalnie duża ilość miejsca do przechowywania i duża ilość blatów roboczych, czyli to, czego przez 8 lat mieszkania w bloku brakowało mi w mikroskopijnej kuchni. Właśnie dlatego w naszej kwadratowej kuchni pojawią się zabudowa kuchenna w kształcie litery U oraz wyspa na jej środku.
7. Czy kuchnia będzie osobnym pomieszczeniem, czy jedynie częścią salonu?
Jako kobieta często gotująca, wiem, że kuchnia czasem wygląda jak pobojowisko. Szczególnie kiedy właśnie ugotowałaś dwudaniowy obiad i upiekłaś ciasto, a fakt, że nie masz zmywarki, sprawił, że zmywanie zostawiłaś sobie na później. Zawsze z wypiekami na twarzy odbieram wówczas telefony lub witam w drzwiach niezapowiedzianych gości. Nie lubię pokazywać bałaganu, ale mam świadomość, że przyrządzając domowe posiłki, przez jakiś czas będzie on widoczny. Właśnie dlatego zależało mi na tym, aby kuchnia była samodzielnym pomieszczeniem, które znajduje się w pobliżu salonu.
8. Jak zaprojektować odpowiednie strefy w kuchni?
Niezależnie od kształtu i sposobu umeblowania kuchni podczas jej projektowania i urządzania trzeba pamiętać o kilku strefach. Aby ułatwić sobie codzienne prace w swojej kuchni, powinnaś wydzielić:
- strefę mokrą, gdzie powinna znaleźć się zmywarka i zlew
- strefę gorącą na kuchenkę z okapem oraz piekarnik
- strefę zimną (najlepiej z daleka od promieni słonecznych) na lodówkę czy zamrażarkę
- przestrzeń roboczą
- miejsce do przechowywania
Przestrzeń pomiędzy zlewem, kuchenką i lodówką tzw. trójkąt roboczy w kuchni najlepiej rozmieścić w odległości około 120-210 cm od siebie, w celu uzyskania maksymalnej wygody podczas korzystania z tego pomieszczenia.
9. Czy obok kuchni jest spiżarnia?
Spiżarnia to ogromna wygoda dla posiadaczy domu. Miejsce to pozwala przechowywać wszystkie zapasy w odpowiedniej temperaturze i w optymalnych ilościach. Nasza spiżarnia nie znajduje się przy kuchni, ponieważ będzie ona miejscem do przechowywania przetworów i mniej podręcznych produktów kuchennych. Duża ilość szaf, które zaprojektowaliśmy w kuchni w nowym domu, sprawia, że znajdzie się w niej niezbędne miejsce na sprzęt, wyposażenie, przybory czy jedzenie.
10. Czy kuchnia jest doświetlona światłem słonecznym?
Zaprojektowaliśmy nowy dom według własnych preferencji. Dzięki temu na środku kuchni znajduje się duże okno, które doskonale doświetli zlew, blaty czy wyspę kuchenną. Przed oknem stanie zlew – zawsze marzyłam o takim rozwiązaniu. Poza tym kuchnia znajduje się po stronie zachodniej, co sprawia, że przez większość dnia będzie doświetlona naturalnymi promieniami słońca. Natomiast w tych mniej doświetlonych obszarach zastosujemy dodatkowe listwy z oświetleniem.
11. Jaki jest budżet na urządzenie kuchni w nowym domu?
To trudne pytanie. Z jednej strony, wiadomo, chcielibyśmy wydać jak najmniej pieniędzy, z drugiej zaś to właśnie fundusze wpływają na jakość wyposażenia, walory wizualne i trwałość użytkowania kuchni. Będzie to kuchnia moich marzeń, poza tym jest to stosunkowo rzadko remontowane pomieszczenie, dlatego zaszalejemy podczas jej urządzania. Zależy nam na trwałych, eleganckich i łatwych w utrzymaniu czystości meblach oraz sprzętach kuchennych, które posłużą nam przez co najmniej 10 lat.
12. W jakim stylu urządzić kuchnię w nowym domu?
Panuje powszechne przekonanie, że styl kuchni powinien być dostosowany do stylu całego domu. Jako że dom zamierzamy urządzić w stylu klasycznym z elementami nowoczesności, również i kuchnia będzie w stylu klasycznym. Zamierzamy połączyć w niej białe matowe meble z blatami imitującymi drewno oraz nowoczesnymi urządzeniami AGD, by uzyskać elegancką i stylową, ponadczasową przestrzeń. Meble kuchenne, a raczej zabudowa kuchenna, już są zamówione, a ich montaż zaplanowana jest na czerwiec.
Niezbędne urządzenia gospodarstwa domowego do kuchni:
- piec – gazowy, indukcyjny lub elektryczny (wybraliśmy indukcję);
- zmywarka – to absolutny must-have, który oszczędzi czas na znienawidzonym zmywaniu naczyń;
- lodówka – będzie duża i pojemna oraz mała zamrażarka, którą zabieramy ze sobą do nowego domu;
- piekarnik;
- okap nad piecem;
- kuchenka mikrofalowa;
- ekspres do kawy – musi być! Uwielbiam aromat pysznej kawy z ekspresu.
Oczywiście rozmiar każdego z urządzeń powinien być dopasowany do liczby domowników oraz do gabarytów kuchni. Jako że na 3 ścianach w kuchni będziemy mieć zabudowę kuchenną, tak naprawę już powoli musimy rozpocząć zakup sprzętów kuchennych, aby nasz stolarz mógł wyciąć odpowiednie otwory w szafkach i blatach. Warto też zastanowić się, czy wszystkie urządzenia kuchenne mają być pod zabudowę, czy wolnostojące. Na przykład od zawsze marzę o lodówce, na której możemy przyklejać magnesy, dlatego w nowym domu stanie wolnostojąca lodówka. Mamy też starą mikrofalówkę, którą chciałabym ukryć w szafce.
U nas kuchnia jest duża i ciężko było uniknąć nam takiego wrażenia „pustości” dlatego zgłosiliśmy się do pracowni architektonicznej, która wykonała nam nowoczesny projekt funkcjonalnej kuchni z duża wyspa i jadalnia, wyszło pięknie.