Dzieci uwielbiają bawić się na placach zabaw, nie tylko czerpiąc z tego wiele frajdy, ale i dotleniając organizm przez aktywność na świeżym powietrzu. Własny plac zabaw w ogrodzie to możliwość korzystania z niego zawsze, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Przy organizacji takiego placu zabaw niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa jak odpowiednie ulokowanie poszczególnych elementów, widoczność bawiącego się malucha, czy czysta nawierzchnia.
Ogólna jakość, materiały i stabilność elementów placu zabaw
Pierwszym i najważniejszym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie elementów placu zabaw, są odpowiednie atesty, które potwierdzają ich bezpieczeństwo. Plac zabaw dla dzieci powinien być stabilny i trwały, wykonany z najwyższej jakości materiałów. Bezpiecznych konstrukcji warto szukać u renomowanych producentów jak Wickey. Z jednej strony firma ma w ofercie szeroki wybór placów zabaw i ich kombinacji, w tym na przykład połączeń domku, zjeżdżalni i ścianki wspinaczkowej, z drugiej gwarantuje całkowite bezpieczeństwo swoich produktów. Śruby zasłaniane są osłonami, drewno jest solidnie impregnowane, a konstrukcje z zalecenia producenta warto montować do ziemi, najlepiej zalewając betonem.
Poza samym wykonaniem placów zabaw i ich elementów, zawsze należy pamiętać, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem, w tym dotyczącym wieku dziecka. Nawet prosta huśtawka dla dzieci może być odpowiednia dla maluchów w różnym wieku w zależności od rodzaju siedziska. Ważna jest także maksymalna dopuszczalna waga użytkowników, co dotyczy nie tylko huśtawek, ale także i zjeżdżalni.
Gdzie w ogrodzie ustawić plac zabaw dla dzieci?
Jakie miejsce w ogrodzie jest odpowiednie do ustawienia placu zabaw? Przede wszystkim oddalone od wszelkich zbiorników wodnych i instalacji elektrycznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka. Warto również oddalić je od grządek i wszelkiej roślinności – z jednej strony dziecko mogłoby niszczyć uprawy, z drugiej, w szczególności w przypadku kwiatów, mogłoby zatruć się toksycznymi roślinami.
Plac zabaw należy ustawić także możliwie daleko od drogi, w szczególności, jeśli furtka lub brama wjazdowa jest często otwierana. Jeśli posesja nie jest w pełni ogrodzona, dobrym pomysłem może okazać się ogrodzenie samego placu zabaw, aby dziecko, w szczególności małe, nie mogło się z niego wydostać bez kontroli.
Najlepiej, jeśli plac zabaw i bawiące się na nim dziecko jest widoczne z okien w domu. Wtedy opiekun nie musi pozostawać na zewnątrz, a cały czas je obserwując, może zająć się innymi obowiązkami.
Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw
Miejsce, w którym zamierza się ustawić plac zabaw dla dzieci, należy przede wszystkim dokładnie wysprzątać. Duże kamienie, rośliny z kolcami, suche gałęzie, czy co gorsza, kawałki szkła, stanowią zagrożenie dla malucha. Jeśli podłoże jest nierówne, dobrze jest je wyrównać, ponieważ każdy dołek lub pagórek, w szczególności, jeżeli dziecko jest małe, może powodować niepotrzebne upadki.
Podłoże placu zabaw nie musi być specjalnie przygotowywane. W przypadku bardzo małych dzieci trawnik zdaje się jednak nieść ze sobą masę niebezpieczeństw. Rozwiązaniem może okazać się przygotowanie nawierzchni pełnej piasku. Upadki w piasek nie są bolesne, a wielka prywatna piaskownica z pewnością znajdzie uznanie malucha.
Inną możliwością są gumowe płyty układane często na publicznych placach zabaw. Odporne na warunki atmosferyczne nie niszczą się pod wpływem wilgoci czy słońca. Potrafią dobrze amortyzować upadki malucha, chroniąc go przed urazami. Dodatkowo chronią one także przed zanieczyszczeniami.
Materiał partnera