Jak urządzić wymarzoną kuchnię w nowym domu?

Urządzanie nowego domu to dla mnie szalenie fascynujące zajęcie, choć jest procesem długotrwałym. Jednak dzięki temu mam okazję zaprojektować, stworzyć i urządzić dla siebie wymarzoną kuchnię, czyli serce domu. Przykładam do tego mnóstwo uwagi jako kobieta, która uwielbia gotować i przygotowywać domowe posiłki. Poznaj kilka złotych zasad projektowania kuchni.

Wszystko o urządzaniu kuchni w nowym domu

Kuchnia jest jednym z najdroższych i często trudnych do zaprojektowania pomieszczeń. Szalenie istotny jest funkcjonalny i wygodny układ kuchni, który będzie dopasowany do stylu życia naszej rodziny. Projekt kuchni wymaga zatem dużo więcej wysiłku niż tylko wybranie pięknych mebli kuchennych, sprzętu kuchennego i niezbędnych dodatków. Stworzenie optymalnej przestrzeni kuchennej wymaga podjęcia mnóstwa decyzji.

Nie marnuj miejsca do przechowywania!

Po 8 latach mieszkania w bloku z maleńką kuchnią oraz odkryciu w sobie pasji do gotowania wiem, że jest to miejsce, które wymaga przechowywania mnóstwa produktów spożywczych, garnków, sprzętów AGD, zastawy stołowej itp. Właśnie dlatego w trakcie projektowania nowego domu tak dużo czasu poświęciliśmy kuchni, aby już nigdy nie brakowało mi szafek kuchennych do przechowywania oraz blatów roboczych, których w bloku miałam zbyt mało.

Błędy podczas projektowania kuchni

Na własnej skórze doświadczyłam, że jednym z największych błędów podczas projektowania kuchni jest niewystarczająca ilość miejsca. Nawet w małej kuchni w bloku można zoptymalizować przestrzeń, jeśli wcześniej ją odpowiednio zaplanujemy. Marnowane miejsca do przechowywania w kuchni sprawia, że w pomieszczeniu tym panuje nieustanny bałagan, szczególnie gdy chcemy przechowywać tam również owoce i warzywa sezonowe, większą ilość zakupów czy domowe przetwory.

Bardzo zależało mi na tym, aby w nowym domu posiadać mnóstwo miejsca do przechowywania. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na układ kuchni w kształcie litery U z wyspą na środku.

Kolejnym problemem w naszej małej kuchni w bloku było zbyt mało przestrzeni roboczej. Jako kochająca przygotowywać domowe smakołyki Pani Domu, często nie miałam gdzie postawić kolejnego dania. Dużą pomysłowością musiałam się wykazywać również, gdy robiłam domowe przetwory.

Jak zaplanować stylową i funkcjonalną kuchnię?

Strefy robocze w kuchni

Ważną koncepcją, o której nie należy zapominać w przypadku projektu kuchni, jest trójkąt roboczy. Nie tylko wpływa on na funkcjonalność tego pomieszczenia, ale również minimalizuje odległość pomiędzy zlewem, lodówką, piecem, piekarnikiem oraz powierzchnią roboczą. Choć tak naprawdę trójkąt roboczy to przestrzeń pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką.

Lampy kuchenne i oświetlenie do kuchni

Kuchnia to jedno z takich pomieszczeń w domu, gdzie warto zadbać o optymalne oświetlenie. I nie jest to jedynie kwestia dobrego projektu, ale także atmosfery w kuchni. Prawidłowe oświetlenie przestrzeni kuchennych jest istotne ze względu na używanie ostrych noży oraz innych narzędzi kuchennych. Kuchnia wymaga najczęściej oświetlenia ogólnego, oświetlenia zadaniowego – dedykowanego danej przestrzeni roboczej oraz oświetlenia akcentowego.

W związku z tym trzeba zadbać o oświetlenie w głównych obszarach roboczych w kuchni. Ciągle zastanawiam się nad doborem idealnej lampy kuchennej. Pod górnymi szafkami warto zamontować oświetlenie LED, które będzie rozświetlać przestrzeń roboczą nad blatem, a to ułatwi przygotowywanie posiłków wieczorem.

Łatwe rozpakowywanie zakupów

Ergonomia kuchni powinna dotyczyć nie tylko gotowania, ale równie ważnym elementem jest łatwość rozpakowywania zakupów. Trzeba mieć miejsce, aby pozostawić je po powrocie ze sklepu i wejściu do domu. Umieszczenie lodówki i szafek do przechowywania artykułów spożywczych w pobliżu blatu lub wyspy kuchennej jest bardzo ważnym, choć często pomijanym aspektem.

Mnóstwo miejsca do przechowywania

Jeśli chodzi o przechowywanie, to poza wieloma szufladami i szafkami w naszej kuchni w nowym domu pojawi się szafa-spiżarnia typu cargo. Stworzyliśmy też osobne pomieszczenie – spiżarnię, która ułatwi przechowywanie domowych przetworów i smakołyków. Jeśli chodzi o przechowywanie w kuchni, warto poszukać rozwiązań, które ułatwią to zadanie.

Podłoga w kuchni

Co położyć na podłodze w kuchni? To kwestia, którą należy przemyśleć. Choć wiele osób sugerowało nam montaż paneli na podłodze kuchennej, to zdecydowaliśmy się na łatwe do utrzymania w czystości i piękne płytki kuchenne imitujące naturalne drewno. Zależało nam na trwałym materiale, który posłuży przez lata, dlatego wybraliśmy fazowane płytki kuchenne.

Dywan do kuchni

Uważam, że kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, który powinien znaleźć się w okolicach zlewu i zmywarki jest dywanik kuchenny. Pozwoli on utrzymać czystość w tym miejscu, gdzie woda czasem kapnie czy coś czasem chlapnie.

Kolorystka mebli kuchennych

Choć w ostatnich latach to ciemne kolory mebli kuchennych zyskują na popularności, to często zmniejszają one wizualnie to pomieszczenie. Moje zamiłowanie do stylu skandynawskiego sprawiło, że zdecydowaliśmy się na białe meble z drewnianymi blatami oraz czarnymi matowymi uchwytami. W połączeniu ze sprzętem AGD do kuchni w kolorze srebrno-czarnym oraz ceramicznym zlewem kuchennym wszystko będzie prezentować się elegancko, stylowo i pięknie!

Firany i zasłony kuchenne

Poza stylowymi dodatkami takimi jak kosz na owoce, radio kuchenne czy piękny ceramiczny chlebak do przechowywania pieczywa, uważam, że absolutnym must-have tego pomieszczenia, które sprawia, że wnętrza stają się bardziej przytulne, są tekstylia kuchenne. Dlatego równie dużo uwagi zamierzam poświęcić odpowiedniemu doborowi firanek i zasłon do kuchni.

Niezbędny sprzęt AGD do kuchni

Istnieje wiele urządzeń kuchennych, które ułatwiają gotowanie, pieczenie i przyrządzanie domowych potraw oraz słodkości. Absolutnie niezbędnym sprzętem AGD, który pojawi się w naszej wymarzonej kuchni, jest duża i pojemna lodówka z zamrażarką, zmywarka, piekarnik, płyta indukcyjna, okap kuchenny, mikrofalówka, opiekacz, ekspres do kuchni, robot kuchenny, blender kielichowy, sokowirówka lub wyciskarka czy parowar.

Prawda jest taka, że w kuchni odbywa się mnóstwo domowych aktywności – gotowanie, zmywanie, sprzątanie, jedzenie czy spotkania towarzyskie. Niezależnie od stylu mebli kuchennych, jej odpowiednia organizacja i układ są elementami kluczowymi, aby urządzić praktyczną i stylową przestrzeń.

Każdego dnia spędzam w kuchni mnóstwo czasu. To miejsce, w którym przygotowuję posiłki, zmywam, sprzątam i nie tylko. Zależy mi na tym, aby moja kuchnia w nowym domu była nie tylko stylowa, piękna i funkcjonalna, ale również estetyczna, schludna i czysta. To część domu, w której powinniśmy się odprężać, cieszyć pysznymi posiłkami i napojami.

Jak urządzić wymarzoną kuchnię w nowym domu?

Przyznam szczerze, że projektowanie wymarzonej kuchni w nowym domu było dla mnie bardzo ekscytującym doświadczeniem. Dobór mebli kuchennych, nowych i urządzeń kuchennych, żyrandola kuchennego oraz firan i zasłon – choć wszystko to było trudne i czasem wymagało ustępstw i wielu przemyśleń, to uważam, że całość prezentuje się niepowtarzalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.