Jestem w trakcie robienia wiosennych i przedświątecznych porządków. Zdjęłam firany, bo zamierzam umyć okna. Zauważyłam, że zamiast śnieżnobiałych stały się poszarzałe i żółte? W jaki sposób wybielić firany? Poznaj sprawdzone sposoby na wybielenie firanek.
Spis treści
Białe, pięknie pachnące firany dodają uroku wysprzątanemu domowi. Co jednak zrobić, gdy już nie wyglądają tak świeżo, jak po przyniesieniu ze sklepu? Wcale nie musisz wyrzucać ich do kosza!
Dlaczego firanki stają się szare lub żółte?
Każde firany są narażone na zanieczyszczenia i smog oraz wpływ promieni słonecznych czy ogrzewanie. Osiada na nich kurz oraz zapachy z gotowania. Dlatego z czasem mogą stać się szare lub pożółkłe. Warto prać je minimum 4-6 razy w roku.
Domowe sposoby na wybielenie firanek
Sprawdzone sposoby mojej babci na bielsze firany:
- Sok z cytryny – babcia moczyła poszarzałe firanki w ciepłej wodzie z cytryną. To naturalny zamiennik dla chemicznych wybielaczy. Pozostaw je na godzinę w takim roztworze, a następnie wypierz tak jak zwykle. Powieś na słońcu, aby wyschły.
- Ocet – wybiela, usuwa zabrudzenia i usztywnia firany. Dodaj pół szklanki octu do prania i gotowe.
- Proszek do pieczenia – wysp 1 opakowanie proszku do pieczenia do pralki i wypierz firany jak zwykle.
- Sól – wymocz poszarzałe firany w roztworze z 8 łyżek soli na 6 litrów wody. Dokładnie wypłucz, powieś i gotowe.
Preparaty do prania i wybielania firanek
Poza domowymi sposobami wybielania firanek, w drogeriach i supermarketach znajdziemy mnóstwo preparatów do prania i wybielania firanek takie jak proszki, płyny czy wybielacze.
Jak dbać o firany krok po kroku?
- Zdejmij firany z okien.
- Usuń plamy. Jeśli na Twoich firanach pojawiły się plamy, przed praniem użyj wybielacza. Przed jego zastosowaniem wypróbuj preparat na niewielkim i niewidocznym kawałku firany.
- Wrzuć firany do bębna pralki, dodaj proszek do prania z odrobiną sody lub octu i włącz odpowiedni program.
- Wyjmij firany pralki i naturalnie wysusz.
- Nie susz firan w suszarce bębnowej, ponieważ może ona zniszczyć ich delikatne włókna.
- Jeśli po wyjęciu z pralki będą one pogniecione, wówczas trzeba je wyprasować, aby wyglądały elegancko i stylowo i dodawały wnętrzu charakteru.
- Przed prasowaniem dostosuj temperaturę do materiału, z jakiego zrobione są firany, aby ich nie zniszczyć.
Firany i zasłony to dla mnie niezbędny element dekoracyjny w sypialni, kuchni czy salonie. Dodają wnętrzom przytulności. Nie wyobrażam sobie, aby mieszkać w mieszkaniu pozbawionym firan. Bo wówczas wygląda ono „nago”, jakby czegoś brakowało.
Więcej podpowiedzi dotyczących zachowania czystości i porządku w domu znajdziesz na popularnym blogu o sprzątaniu i organizacji domu.
Dobrym sposobem jest też dorzucenie do prania odrobiny sody, a jeśli chodzi o konkretne zabrudzenia to najlepiej wrzucić firany do wanny, zalać je wodą ciepłą z wodą i gotowe 🙂 Gotowe firany na przelotkach (takie przekładane przez karnisz, a nie wieszane na żabkach) można dodatkowo zapierać przed praniem (tą górną część materiału) bo ona się najbardziej kurzy, a że materiał jest grubszy niż standardowo na firany to można go mocniej traktować 🙂
Gospodyni, bardzo dziękuję za podpowiedzi 🙂 Chętnie wykorzystam!