Jak wybrać dobre buty dla dziecka? Przewodnik dla rodziców

Zastanawiasz się, kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka i na co zwrócić największą uwagę podczas ich wyboru? Choć jeszcze niepewne i chwiejne, to pierwsze kroki dziecka są ogromnym kamieniem milowym w życiu każdego maluszka i jego rodziców. Małe stópki potrzebują odpowiedniego wsparcia i dobrej jakości materiałów. Dlatego stworzyłam ten poradnik, w którym podpowiadam, kiedy i jak kupić dobre buty dla dziecka, by zadbać o zdrowie jego stóp.

 

Tak naprawdę, dopiero gdy dziecko zacznie wychodzić na zewnątrz, będzie potrzebować odpowiedniego obuwia, by zapobiegać urazom malutkich stóp i palców. American Podiatric Medical Association zaleca, by buciki do chodzenia były elastyczne i lekkie oraz wykonane z oddychającego materiału, by zapewnić maluszkowi jak największy komfort.

Większość fizjoterapeutów i rehabilitantów sugeruje, by dziecko uczyło się chodzić na boso (jedynie w skarpetkach), co pozwoli mu doskonalić umiejętność poruszania się. Dlatego początkowo najlepiej zakładać dziecku skarpetki do chodzenia.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze kroki dziecka wcale nie oznaczają, że buty są już potrzebne. Tak naprawdę podczas nauki chodzenia najlepiej używać skarpetek. Od pierwszych prób chodzenia maluszka do momentu zakupu obuwia minie co najmniej kilkanaście tygodni. Wówczas trzeba udać się do sklepu z obuwiem dla dzieci, najlepiej takiego, który oferuje obuwie profilaktyczno-rehabilitacyjne.

Zakup butów dziecięcych – wskazówki

Pierwsze buty do chodzenia dla dzieci powinny:

 • być elastyczne, lekkie i wygodne
 • posiadać antypoślizgowe podeszwy
 • mieć zakryte palce
 • być wykonane z naturalnych i przepuszczających powietrze materiałów
 • być dopasowane do stopy dziecka i zapewniać mu swobodę ruchu
 • być proste i bez żadnych dodatkowych udziwnień takich jak koturny, które mogą utrudniać chodzenie.

Wybierz odpowiedni typ obuwia

Wiele dzieci rozpoczyna naukę chodzenia w wieku 7-18 miesięcy. Do momentu, gdy zaczną się stabilnie poruszać, tak naprawdę nie potrzebują butów. Natomiast jeśli masz zimne podłogi lub chcesz ochronić delikatne stópki maluszka przed urazami, wybierz lekkie buciki z cienką i elastyczną podeszwą.

Buty dla dziecka – kiedy najlepiej przymierzać?

Nasze stopy mają tendencję do zmiany rozmiaru w ciągu dnia i mogą być nieco większe wieczorem, szczególnie po kilku godzinach stania lub chodzenia. Mając to na uwadze, dobrym pomysłem jest przymierzanie obuwia po południu, również w przypadku dzieci.

Jak kupić najlepsze buty dla dziecka?

Zmierz stopy

Być może jeszcze tego nie wiesz, ale dzieci od urodzenia do około trzeciego roku życia rosną i rozwijają się ekspresowo szybko. Dlatego należy regularnie co 3 miesiące mierzyć stópki maluszka, by upewnić się, że aktualnie noszone buty nie są zbyt ciasne. To ważna informacja szczególnie dla rodziców dzieci, które zostawiają buty lub papcie w żłobku czy przedszkolu. Pamiętaj, że stopa rozwija się nie tylko wzdłuż, ale również wszerz, dlatego trzeba mierzyć jej długość i szerokość. Czy wiesz, że do czwartego roku życia stopy Twojego dziecka mogą rosnąć o dwa pełne rozmiary każdego roku?

Sprawdzaj stopy dziecka

Regularnie oglądaj stopy maluszka. Stan zapalny wokół paznokci, czerwone ślady ucisku poniżej kości skokowej i z tyłu pięty będą oznakami nieprawidłowego dopasowania obuwia. Dziecko nie powie Ci, że bolą stopy albo buty są zbyt ciasne, dlatego szukaj znaków ostrzegawczych. Dobrze dopasowany but nie pozostawia na stopie czy paluszkach dziecka śladów po jego zdjęciu.

Dopasuj skarpetki

Zbyt ciasne skarpetki lub śpioszki mogą powodować problemy z delikatnymi stópkami dziecka. Maluszek powinien mieć możliwość swobodnego poruszania palcami w skarpetkach. Małe stopy potrzebują odpowiedniego wsparcia i dobrej jakości materiałów. Skarpetki z antypoślizgową lub gumową podeszwą zapewnią stabilność podczas nauki chodzenia i sprawią, że jego stopy nie będą się ślizgać.

Buty dla dziecka – z jakiego materiału wybrać?

Jeśli chodzi o buty dziecięce, kluczowe znaczenie ma dopasowanie i wygoda. Zwróć uwagę, by podeszwy były elastyczne, aby umożliwić ruch stopy, a buty powinny wykonane z przewiewnego materiału. Na przykład skóra jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dopasowuje się do kształtu stopy i jest łatwa do utrzymania w czystości.

Zapięcie w butach dziecięcych – na co zwrócić uwagę?

Wybierz zapięcie, które jest szybkie i łatwe w obsłudze, takie jak rzep. Sznurówki prawdopodobnie najlepiej nadają się dla nieco starszego dziecka, które chętnie stoi nieruchomo przez kilka sekund, gdy zawiązujesz mu obuwie. Z doświadczenia wiem, że mój 17-miesięczny synek bardzo niecierpliwi się w trakcie ubierania, dlatego trzeba działać szybko.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Jak mierzyć buty dziecka?

Załóż dziecku but, a następnie przy pomocy kciuka sprawdź, gdzie znajdują się palce jego stopy. Dobrze dobrane obuwie dziecięce to takie, w którym pozostaje około 1-1,5 cm odstępu pomiędzy palcami i frontem buta. Wsunięcie małego palca z tyłu buta pozwoli Ci sprawdzić, czy nie jest zbyt ciasny w okolicach pięty. Nie zapomnij również upewnić się, czy po bokach stopa ma odrobinę miejsca.

Do przymierzenia butów niezbędne będą bawełniane skarpetki. Po założeniu maluszkowi obuwia pozwól mu chwilę pochodzić w nowych butach, aby sprawdzić jego poziom komfortu. Jeśli dziecko usilnie próbuje je zdjąć, może to oznaczać, że są dla niego niewygodne. Dodatkowo po zdjęciu obuwia koniecznie sprawdź, czy nie ma śladów na stopach. Buty powinny być dobrze zapięte, ale nie zbyt ciasno, bo to może powodować dyskomfort a w efekcie również zniekształcenie stopy.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Kupujesz buty dla dziecka? O tym trzeba pamiętać!

Maleńkie stópki dziecka są delikatne, plastyczne i łatwo ulegają deformacji, dlatego wybór obuwia profilaktycznego dla dzieci i niemowląt to doskonałe rozwiązanie.

Obuwie dziecięce odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Nie tylko pozwala na jego wygodne poruszanie się, ale także wspiera jego postawę. W trosce o zdrowie dziecięcych stóp warto zainwestować w profilaktyczne obuwie dla dzieci, by zapobiegać wadom stóp.

Wybierając buty profilaktyczne, dbasz o zdrowie, prawidłowy rozwój i komfort dziecka. Najlepszym wyborem będą buciki bezpieczne dla układu kostno-stawowo-mięśniowego dziecięcych stóp.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Podczas zakupu butów dla dziecka:

 • Nie kupuj zbyt wielu par butów. Maleńkie stópki dziecka rosną bardzo szybko, dlatego buty trzeba zmieniać w zależności od zapotrzebowania.
 • Upewnij się, że w butach jest luz, by zapewnić stopie miejsce do ruchu i rozwoju.
 • Odpowiednia długość podeszwy zapobiegnie potykaniu się maluszka w trakcie chodzenia.
 • Buty z miękkiego i oddychającego materiału, takiego jak skóra lub zamsz, to najlepszy wybór.
 • Przy wyborze butów dla dziecka, szczególnie kapci, w których maluszek spędza wiele godzin, ważne jest, żeby były one przewiewne. Na przykład w obuwiu Danielki zastosowano wywietrzniki w postaci dziurek oraz otwór na palce.
 • Sprawdź, czy podeszwa jest lekka i elastyczna, co pomoże w nauce chodzenia.
 • Regulowane zapięcie zapewni prawidłowe dopasowanie buta do stopy.
 • Obuwie z zakrytą kostką chroni i odpowiednio podtrzymuje stopy malucha.
 • Wybierz buty zapinane na rzepy lub zatrzaski, co ułatwi ich zakładanie i zdejmowanie.
 • Zdecyduj się na buty, które zabezpieczą pięty i kostki dziecka, przez co zapewnią mu wsparcie i wygodę oraz zminimalizują tarcie.
 • Dobrym wyborem są skórzane buty dziecięce, ponieważ one również pozwalają stopie oddychać, a dodatkowo skórzana podszewka, którą wykończone są buty Danielki, sprawia, że stopy się mniej pocą.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Buty profilaktyczne dla dzieci polskiej marki Danielki

Marka Danielki oferuje obuwie profilaktyczne dla dzieci, które stanowi połączenie modnego stylu, odpowiedniej konstrukcji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Profilaktyczne buciki dla dzieci wyróżniają się odpowiednią budową – wysoką cholewką, sztywnym zapiętkiem oraz lekką i elastyczną podeszwą. Natomiast miękkie i wyprofilowane wnętrze butów chroni przed otarciami stóp i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Zapięcia na rzep ułatwiają zakładanie i zdejmowanie butów, a wiem z własnego doświadczenia, że zakładanie i zdejmowanie obuwia dziecku bywa kwestią problematyczną.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Jakie buty do żłobka lub przedszkola wybrać?

Jako mama zawsze pragnę dawać dziecku to, co najlepsze. Lubię też wspierać polskie marki, a dbając o właściwe ukształtowanie i funkcjonowanie stóp mojego synka, zdecydowałam się na wybór butów Danielki w modnym fasonie i kolorze.

Czy wiesz, że bieganie, chodzenie, skakanie, a nawet siedzenie w źle dobranym obuwiu z nieodpowiednio wyprofilowaną podeszwą i niewłaściwą stabilizacją stawu skokowego może przyczynić się do rozwoju płaskostopia oraz innych wad kończyn dolnych i stóp? Buty dla dzieci Danielki zapewniają stopom odpowiednią stabilizację i obciążenie podczas ruchu. Wyróżnia je lekka podeszwa. Natomiast wygodne zapięcie na rzepy ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie. Dodatkowo dobrze dopasowują się do kształtu stopy i nie powodują ucisku (co łatwo sprawdzić oglądając stopy maluszka po zdjęciu obuwia). Wysoki i sztywny zapiętek stabilnie utrzymuje staw skokowy podczas biegania i chodzenia, a to szalenie istotne, ponieważ mam bardzo aktywne dziecko.

Jak wybrać buty do żłobka i przedszkola? Poradnik dla rodziców. Blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Buty profilaktyczne i rehabilitacyjne dla dzieci Danielki

Mój synek w marcu ma pójść do żłobka, a poszukując butów dla dzieci, znalazłam ofertę polskiej marki Danielki. Proponuje ona rehabilitacyjno-profilaktyczne buty dziecięce wykonane z naturalnej skóry oraz materiałów wysokiej jakości. Każda para jest ręcznie wykonana ze szczególną dbałością o najdrobniejszy szczegół. Elastyczne i lekkie obuwie dziecięce Danielki powstaje w trosce o prawidłowy rozwój stóp dziecka. Polskie buty dla dzieci marki Danielki zapobiegają powstawaniu wad kończyn dolnych, a dodatkowo są wygodne, komfortowe w użytkowaniu i trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.