Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?

Okna dachowe są niezbędnym rozwiązaniem w przypadku budowy domu z poddaszem użytkowym. Ich zadaniem jest doświetlenie poddasza. Jakie są rodzaje okien dachowych? I które z nich najlepiej wybrać do domu jednorodzinnego?

 

Jak wybrać idealne okno do domu z dachem dwuspadowym?

Kto powiedział, że okna zarezerwowane są tylko dla ścian? Sprytnym sposobem, by rozświetlić wnętrza na poddaszu i wpuścić do nich więcej naturalnego światła są okna połaciowe zwane także oknami dachowymi. Ponadto dzięki nim możesz zwolnić tak potrzebną przestrzeń na ścianie czy przewietrzyć pomieszczenia. Ale w jaki sposób wybrać idealne okna dachowe do nowego dom?

 

Najpierw warto usiąść i zastanowić się:

 • Jakiego rodzaju okien potrzebujesz?
 • Jakie mają mieć rozmiary?
 • Jakiego rodzaju okien dachowych potrzebujesz?
 • W jaki sposób chcesz otwierać okno połaciowe?
 • Z jakiego materiału ma być wykonane okno dachowe (z aluminium, drewna czy plastiku)?
 • Jak ma działać okno połaciowe?

Okna dachowe mogą mieć różne rozmiary

W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości architektonicznych, jakie można zastosować w danym budynku, wybór okien połaciowych jest ogromny. Od prostych i typowych okien dachowych w uniwersalnych wymiarach, po ogromne świetliki czy okna dachowe na wymiar.

Jakiego rodzaju okien dachowych potrzebujesz?

Zastanów się, do jakich pomieszczeń potrzebujesz okien dachowych? Pomyśl, czy będą to jedyne źródła światła, czy też ich zadaniem jest jedynie doświetlenie danego pomieszczenia? Na przykład salon to pomieszczenie, w którym będziesz spędzać większość czasu, ale również wizytówka domu, którą będziesz prezentować zaproszonym gościom. Okno dachowe w łazience na poddaszu umożliwia podziwianie rozgwieżdżonego nieba podczas relaksującej kąpieli. Czyli zapewnia prywatność, ale również umożliwia wentylację łazienki.

Jakie okna dachowe wybraliśmy do naszego domu?

Jeśli chodzi o nasz nowy dom, to na jego dachu zostały zamontowane cztery okna połaciowe, choć początkowo miało być ich aż sześć. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na okna dachowe w trzech sypialniach na poddaszu oraz w łazience. Natomiast, w celu wprowadzenia oszczędności, postanowiliśmy zrezygnować z zakupu i montażu okien dachowych na strychu.

Okno dachowe w kuchni

Okno połaciowe w kuchni pozwala natomiast zaoszczędzić cenną w tym pomieszczeniu przestrzeń na szafki, półki i sprzęt AGD. Podobnie jak w łazience, również i w kuchni problemem może być większa wilgotność powietrza. Dlatego, jeśli chodzi o te pomieszczenia, warto zdecydować się na zakup okien połaciowych odpornych na wilgoć.

Okno dachowe w sypialni

Sypialnie powinny być wygodne, chłodne, a przede wszystkim ciche, dlatego przy wyborze okien dachowych należy zwrócić uwagę na redukcję hałasu, aby zapewnić sobie spokojny sen czy też zminimalizować dźwięk deszczu. Niezwykle istotny jest dobór okien o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Poza tym warto także pomyśleć o oknach, które zapewnią komfort, czyli zmniejszą straty ciepła w zimie i będą zapobiegać przegrzaniu poddasza w lecie.

Zakup okien: W jaki sposób chcę otworzyć okno?

Kolejna sprawa, na którą trzeba się zdecydować podczas wyboru okien dachowych to sposób ich otwierania. Istnieje kilka różnych rozwiązań:

 • okna dachowe obrotowe,
 • okna dachowe rozwierane
 • okna dachowe nieotwierane
 • okna dachowe kolankowe
 • okna dachowe uchylne,
 • okna dachowe wysokoosiowe

Sposób ich otwierania wpływa na komfort użytkowania. Najczęściej kupowane są okna dachowe obrotowe, ponieważ obracają się o 180 stopni, a dzięki temu są łatwe w utrzymaniu czystości.

Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?

System otwierania okna dachowego

Jedni ludzie cenią sobie niezawodność okien otwieranych ręcznie, inni zaś elektrycznie sterowane. Istnieje również możliwość zakupu czujników deszczu, dzięki którym okna dachowe automatycznie się zamykają, gdy pada deszcz.

Jest wiele osób, które wybiorą ekologiczne, niezawodne i łatwe w obsłudze okna dachowe otwierane ręcznie, ponieważ ważne jest dla nich środowisko naturalne oraz niższe rachunki za energię elektryczną.

Ale fani nowinek technologicznych zdecydują się na elektrycznie otwierane okna dachowe, które można łatwo obsługiwać za pomocą pilota, przełącznika zamontowanego w ścianie lub aplikacji na smartfonie. Choć elektrycznie otwierane okna są droższe, to są doskonałym wyborem, jeśli okno połaciowe znajduje się w trudno dostępnym miejscu.

Okna dachowe trzyszybowe

Istnieje możliwość wyboru różnego rodzaju szyb, które mogą poprawić wydajność okien dachowych. Najlepsze będą okna połaciowe trzyszybowe, ponieważ zmniejszają ilość utraconego ciepła i zapewniają maksymalną wydajność energetyczną.

Okna połaciowe ograniczające hałas

Istnieją także szyby redukujące hałas. Choć producenci polecają je osobom żyjącym w obszarach miejskich, to dla mnie ważny jest komfort i cisza w domu oraz możliwość ograniczenia hałasów z zewnątrz.

Co to jest współczynnik „U” w oknach dachowych?

Wszystkie okna, również te dachowe, mają deklarowaną przez producentów okien wartość przenikania ciepła przez całe okno (ościeżnicę, ramę i szybę) wyrażoną w U. Im niższa wartość U, tym okno jest bardziej energooszczędne.

Okna dachowe drewniane czy PCV?

Rodzaj wykończenia okien dachowych będzie wpływał na wygląd oraz względy praktyczne, takie jak ochrona okien przed wilgocią.

Tradycyjne drewno nie dość, że jest naturalne, to jeszcze zawsze doskonale się prezentuje i jest popularnym wyborem do sypialni na poddaszu. Sosnowe okna połaciowe są neutralne i pasują do większości wnętrz.

Można też drewniane sosnowe okna dachowe pomalować na biało. Wówczas są one proste i eleganckie. Biała powierzchnia odbija światło i rozświetla wnętrze.

Okna połaciowe drewniano-poliuretanowe

Drewniano-poliuretanowe okna dachowe jest to drewniane okno pokryte warstwa poliuretanu w kolorze białym lub czarnym, które nie wymaga dodatkowej konserwacji i doskonale nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka.

Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?

Okna dachowe PCV

Trwałe, łatwe w utrzymaniu i odporne na wilgoć są plastikowe okna połaciowe. Będą nieco zimniejsze ze względu zawartość stalowej wkładki w ramach. W związku z tym parametr izolacyjności cieplnej okna będzie niższy. Są odporniejsze na wilgoć i wodę, ale mają też wadę – nie zawsze można je zamontować, o czym napiszę poniżej (w tym poście).

Jakiego rozmiaru okien dachowych potrzebuję?

Kolejne kryterium, które bierzemy pod uwagę, jest wielkość okien. Im większe okno zamontujmy, tym więcej naturalnego światła zyskamy w domu. My zaufaliśmy w tej kwestii pani architekt, która projektowała nasz dom. Jednak od firmy, w której kupowaliśmy okna połaciowe, dowiedzieliśmy się, że nie zawsze jest możliwość zamontowania okien narysowanych w projekcie domu. Jak już wielokrotnie słyszałam w trakcie budowy „papier przyjmie wszystko”, a podczas montażu okien trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, aby je dobrze zamontować.

Gdzie powinno się znajdować okno połaciowe?

Jeśli chodzi o lokalizację, zawsze warto zaufać ekspertom. Kierownik budowy i firma zajmująca się montażem okien dachowych podpowiedzieli nam, że nie można ich zamontować symetrycznie względem położenia lukarny, ponieważ wówczas naruszona zostanie więźba dachowa. Zabieg ten może niekorzystnie wpłynąć na konstrukcję dachu.

Jaki wybrać kolor okien dachowych?

Kupując okna, zwracamy również uwagę na ich kolor. I tak okna dachowe w ciemniejszym kolorze pod wpływem działania słońca będą się nagrzewały mocniej niż białe. Ponadto zmiany temperatur przyczynią się do odkształcania się ram okien drewnianych. Dlatego decydując się na drewniane okna dachowe, trzeba podczas montażu pozostawić szczelinę pomiędzy oknem a dachem.

Okna dachowe to okna wbudowane w dach domu. Mogą się otwierać lub nie. To doskonały sposób, by doświetlić i poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach na poddaszu. Wentylacja domu jest bardzo istotna, bo pomaga zmniejszyć poziom wilgoci i zanieczyszczeń w powietrzu, a także zapobiegać pojawianiu się pleśni. Dodatkowo wpływa na jakość powietrza, a w efekcie zwiększa komfort życia.

Chcąc wybudować ciepły i komfortowy dom, w którym latem będzie przyjemnie chłodno, a zimą przytulnie i ciepło trzeba zadbać o jego komfort cieplny. W tym celu najlepiej sprawdzą się okna dachowe z szybami energooszczędnymi. Dzięki nim mamy możliwość poprawić komfort cieplny w domu. Ale równie ważna jest jego izolacja akustyczna, bo dochodzący zza okien hałas może powodować stres i zmęczenie. Dlatego szalenie istotny, dla nas, był wybór okien dachowych o dużych właściwościach akustycznych, które ograniczą uciążliwy hałas.

Początkowo pani architekt zasugerowała, aby zrobić 6 okien dachowych w naszym nowym domu. Jednak po jego wybudowaniu stwierdziliśmy, że strych jest niewielkim pomieszczeniem i aby wprowadzić oszczędności podczas budowy domu, zrezygnowaliśmy z dwóch okien połaciowych w tym pomieszczeniu. I tak 3 okna dachowe zamontowane zostały w 3 sypialniach na poddaszu, a jedno w łazience na poddaszu. Każde z nich ma wymiary 78 x 118.

Ostatecznie wybraliśmy drewniane okna dachowe firmy Fakro. Mimo iż początkowo chcieliśmy kupić plastikowe okna dachowe, to gdzieś z tyłu głowy zależało nam na dobraniu rolet zewnętrznych do okien połaciowych. Chodziło o zachowanie komfortu podczas upalnego lata. Wielu znajomych powtarza nam, że wówczas poddasze jest tak nagrzane, że nie da się nocą spać.

W związku z tym ich producent zasugerował, że w przypadku plastikowych okien dachowych po montażu rolet tracimy gwarancję na okna (ponieważ podczas montażu rolet do tychże okien trzeba nawiercić otwór w ramie okiennej, który za będzie ułatwiał sterowanie roletami). Gwarancja na okna dachowe w przypadku montażu rolet zewnętrznych pozostaje tylko w przypadku zakupu drewnianych okien dachowych.

Dlatego decyzję trzeba było zmienić. Kupiliśmy 3 drewniane okna dachowe do sypialni na poddaszu oraz jedno drewniano-poliuretanowe okno połaciowe do łazienki. Każde z nich ma dolne otwieranie, ponieważ mamy wysoką ściankę kolankową, a dodatkowo z powodu mojego niższego wzrostu, aby łatwiej było otwierać, zamykać i myć okna.

Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?

I tak kupiliśmy drewniane okna dachowe o parametrach:

 • odporność na obciążenie wiatrem/klasa: C5 (1)
 • odporność na obciążenie śniegiem: 4H-10-4H-10-4H (2) zewnętrzna szyba hartowana
 • reakcja na ogień: D-s2, d2
 • odporność na działanie ognia zewnętrznego: npd (3)
 • wodoszczelność: nieosłonięte (A) E900
 • odporność na uderzenie/ klasa: 3- 450 mm
 • nośność urządzeń zabezpieczających: pass (4) wartość progowa
 • właściwości akustyczne: [dB] 33 (-2;-6)
 • przenikalność cieplna okna: Uw [W/m² K] 0,97 (6)
 • współczynnik promieniowania słonecznego: g 0,53
 • przenikalność światła: tv 0,73
 • przepuszczalność powietrza / klasa: 4
 • rok wprowadzenia: 2014
 • deklaracja właściwości użytkowych: A40/CPR/14351/19 04.02.2019

A rolety zewnętrzne do okien dachowych w naszym domu mają parametry:

 • odporność na obciążenie wiatrem/klasa techniczna: 6
 • rok wprowadzenia: 2007
 • deklaracja właściwości użytkowych: D01/CPR/13659/18 10.07.2019

Ile kosztują okna dachowe z roletami zewnętrznymi?

 • 4 x okno dachowe Profil FTP-V U4: 3 malowane lakierem bezbarwnym, 1 drewniano-poliuretanowe. A każde z nich z automatycznym nawiewnikiem V40P, z superenergooszczędnym pakietem trzyszybowy 1672,80 zł x 4 = 6691,20 zł;
 • 4 x roleta zewnętrzna do okien dachowych 1436,64 = 5746,56 zł.

Czyli za cztery okna dachowe zapłaciliśmy 6691,20 zł, a 4 rolety do okien dachowych kosztowały nas 5746,56 zł, czyli okna z roletami dachowymi w 2019 roku to koszt 12437,76 zł.

Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?

Okna dachowe z roletami w nowym domu – co dalej?

Jeszcze trochę i przed nami kilka miesięcy odpoczynku. Instalacje elektryczne i tynki położone, hydraulicy kończą właśnie kłaść instalacje gazowe i hydrauliczne. Na koniec października mamy zaplanowane wylanie posadzek właściwych na parterze i poddaszu. Później jeszcze montaż bramy garażowej. Trzeba jeszcze pomyśleć o wyrównaniu naszej działki wokół domu. Być może uda nawieźć się ziemi jeszcze w tym roku. Później chwila oddechu, czas na doprecyzowanie elementów wyposażenia wnętrz takich jak: płytki łazienkowe, płytki kuchenne i płytki cięte ze starej, przedwojennej cegły rozbiórkowej na ścianę do salonu, kolory ścian i paneli. W międzyczasie powstał projekt zabudowy kuchennej oraz projekt kominka w salonie. Kolejne prace zaplanowane są wstępnie na luty 2020 i ma to być ocieplanie poddasza.

2 odpowiedzi do “Jak wybrać okna dachowe do nowego domu?”

  1. Będzie mi bardzo miło 🙂 Przygotujcie się na to, że budowa to bardzo stresujące, ale i fascynujące przeżycie (a do tego bardzo kosztowne). My też rozważaliśmy zakup domu, ale nic nie pasowało. Były albo za duże, albo za małe, a budując od podstaw mieliśmy możliwość zaprojektowania domu zgodnie z naszymi potrzebami. Czyli np. sporych rozmiarów spiżarnia, której w większości domów nie ma. A ja uwielbiam robić domowe przetwory i muszę mieć miejsce do ich przechowywania 🙂 Życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.