Jak wykorzystać skorupki od jaj?

Czy wiesz, że skorupki od jajek to cenna skarbnica witamin i mikroelementów? Niestety najczęściej trafiają do kosza, a szkoda, bo można je wykorzystać na wiele sposobów!

Skorupki od jajek w kosmetyce

Skorupki od jajek — wzmocnią paznokcie

Sproszkowane skorupki od jak wzmocnią płytkę paznokcia, wystarczy odrobinę dodać do lakieru bądź odżywki do włosów.

Skorupki od jajek — ukoją podrażnienia

Jeśli połączysz pogniecione skorupki od jaj z małą ilością octu jabłkowego i odstawisz w ten sposób przygotowany domowy kosmetyk na 3 dni, wówczas świetnie sprawdzą się w pielęgnacji piekącej i podrażnionej skóry.

Skorupki od jajek — domowy balsam kojący na ukąszenia

Możesz także samodzielnie i w kilka chwil przygotować domowy balsam łagodzący ukąszenia owadów. W tym celu pokruszone skorupki od jaj należy połączyć z octem jabłkowym. W tej sposób powstanie balsam, który eliminuje swędzenie i koi ból po ukąszeniach owadów. Preparat możesz przechowywać w lodówce przez miesiąc po jego przygotowaniu.

Skorupki od jajek — wzmocnią aromat kawy

Podobno kawałek skorupki jajka (wcześniej wyparzony) i dodany w czasie parzenia kawy sprawia, że jej smak i aromat będzie bardziej intensywny i pozbawiony goryczki.

Skorupki od jajek na szkodniki ogrodowe

Ostre krawędzie skorupek od jaj mogą ochronić nasze warzywa i rośliny ogrodowe na przykład przed ślimakami.

Skorupki od jajek — nawóz dla warzyw ogrodowych i roślin doniczkowych

Zamiast używać sztucznych nawozów, zbierz pozostałe po wykorzystaniu jajek skorupki, ponieważ doskonale sprawdzą się jako naturalny nawóz w ogrodzie. Są źródłem wapnia oraz soli mineralnych, a także pobudzają rośliny do wzrostu. W ten sposób można nawozić pomidory, cukinie, lawendę, kapustę czy fasolę, ale także rośliny doniczkowe.

Skorupki od jajek – uleczą biegunkę u psa

Nie mam jeszcze psa, bo czekamy z tą decyzją do momentu, gdy będziemy mieć własny dom. Ale słyszałam, że sproszkowana skorupka jajka świetnie sprawdza się jako lekarstwo na biegunkę dla psa. Wystarczy łyżeczkę sproszkowanej skorupki od jaj dodać do karmy domowego pupila.

Skorupki od jajek — domowe dekoracje

Skorupki od jajek z powodzeniem można wykorzystać w celu przygotowania domowych dekoracji. Oprócz doniczek można z nich stworzyć różnorodne kompozycje, połączyć ze wstążkami czy sztucznymi bądź suszonymi kwiatami.

Skorupki od jajek — do czyszczenia naczyń

Innym sposobem na wykorzystanie pokruszonych skorupek od jaj, jest dodanie ich do płynu do naczyń. W ten sposób doskonale sprawdzą się jako preparat do czyszczenia tłustych naczyń.

Skorupki od jajek — jako suplement diety

Skorupka jajka zawiera wapń, cynk, żelazo, fluor, krzem i miedź. Można oczywiście kupić te suplementy, ale podobno można też przygotować domowe suplementy ze skorupek od jaj. Ciekawy pomysł, nigdy tego sama nie robiłam.

Skorupki od jajek — naturalny odplamiacz

Skorupki do jajek wrzuć do skarpety bądź woreczka i zwiąż. Wrzuć do prania pożółkłych czy poszarzałych ubrań bądź firanek.

Skorupki od jajek — jako doniczki do sadzonek

Połówki skorupek od jaj doskonale sprawdzą się jako biodegradowalne doniczki do sadzonek. Ważne tylko, aby zrobić w nich małą dziurkę, aby odprowadzała nadmiar wody. W skorupkę sypiemy ziemię i sadzimy nasiono. Co ciekawe, kiedy sadzonka w takiej doniczce ze skorupki od jajka będzie odpowiednia, wówczas wystarczy jedynie połamać skorupkę od jajka i przesadzić ją w ten sposób do odpowiednio dobranej doniczki. Pozostałości po skorupce będą doskonałym naturalnym nawozem.

Skorupki od jajek — odświeżą wygląd wazonu

Wrzuć do wazonu pokruszone skorupki jajka, dodaj do niego sok z cytryny. Miksturę pozostaw na kilka dni w wazonie, czasem zamieszaj. Po kilku dniach preparat wylej i umyj wazon.

Czy wiesz, że przezroczysta błona, która znajduje się w jajku, może stanowić naturalny opatrunek i przyspieszy gojenie rany?

Często skorupki od jaj trafiają do kosza — czyli są odpadem. A za odpady płacimy. Dlatego wykorzystywanie skorupek od jaj to również sposób na domowe oszczędności oraz dbałość o środowisko. A to szalenie istotna sprawa, szczególnie w czasach, kiedy generujemy mnóstwo niepotrzebnych śmieci.

Moje poglądy w tej sprawie bliskie są tutaj filozofii Zero Waste, o której napiszę niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.