Jak zadbać o siebie przed Świętami Bożego Narodzenia?

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia mogą być przytłaczające i stresujące. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie, dekorowanie domu, szukanie prezentów, przedświąteczne zakupy. Choć nadchodzące święta dla wielu zapracowanych i zabieganych osób to długo wyczekiwany czas na odpoczynek to większość osób się go obawia. Przygotowałam listę wskazówek, które sprawią, że będzie to magiczny czas spędzony z najbliższymi. Znajdź moment wytchnienia i zadbaj o siebie przed Świętami Bożego Narodzenia.

Pracująca mama 2 małych dzieci i Święta Bożego Narodzenia

Jestem mamą dwójki małych dzieci i kobietą prowadzącą własny biznes. Od momentu narodzin dzieci czas Świąt Bożego Narodzenia jest dla mnie zasłużonym momentem wytchnienia i regeneracji. Choć oczywiście znam pracujące matki, które uważają, że jeśli nie umyją okien, wysprzątają swojego domu niczym na wizytę Perfekcyjnej Pani Domu, a do tego, jeśli nie przygotują mnóstwo posiłków na Święta Bożego Narodzenia, to one się nie odbędą. Sama do tematu Świąt Bożego Narodzenia podchodzę zdroworozsądkowo. Nie spinam się. Nie myję okien w tym czasie, nie gotuję na święta i nie zapracowuję się. Okazuje się, że w ten sposób też można.

Przygotuj plan działania

Mnóstwo przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia sprawia, że większość kobiet jest przemęczona jeszcze przed rozpoczęciem Wigilii z najbliższymi. Właśnie dlatego polecam opracować harmonogram prac do wykonania przed Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu można rozplanować czas na to, co najważniejsze.

Skorzystaj z usług firmy sprzątającej

Kilka lat temu zrezygnowałam z robienia gruntownych porządków w domu przed Świętami Bożego Narodzenia. Przecież sprzątam na bieżąco. I doskonale zdaję sobie sprawę, że Święty Mikołaj przyjdzie z prezentami do moich dzieci nawet, jak moje okna nie będą lśnić. Można też skorzystać z usług firmy sprzątającej przed świętami, aby mieć więcej czasu na inne zajęcia.

Zamów catering na Święta Bożego Narodzenia

Zalecam także umiar w gotowaniu. Wiele kobiet przed Świętami Bożego Narodzenia ciężko pracuje wieczorami i nocami, by przygotować 12 potraw na stół wigilijny. Jako pracująca mama zrezygnowałam z przygotowywania jedzenia na Święta. Od 3 lat zamawiamy catering na Boże Narodzenie z lokalnej restauracji. Dzięki temu ja zyskuję czas na to, co najważniejsze — dla najbliższych. Dobrym pomysłem jest ugotowanie kilku potraw, a zamówienie innych w restauracji lub zakupienie na Jarmarku Bożonarodzeniowym. To ogromna ulga dla kobiety pracującej.

Imprezy świąteczne nie są obowiązkowe

Wiele osób czuje się w obowiązku, by zgodnie z rodzinną tradycją wziąć udział w spotkaniu świątecznym u Cioci Tereski, na którym nawet dobrze się nie bawią. Moim zdaniem można lepiej zaplanować ten czas lub stworzyć własną świąteczną tradycję. Weź pod uwagę potrzeby swoje i swojej rodziny. Możecie zagrać w planszówki, obejrzeć bajkę lub serial, wybrać się na lodowisko lub spacer i kreatywnie spędzić czas w Święta Bożego Narodzenia.

Znajdź czas, by poczuć magię świąt

Za nami długi i pracowity rok kalendarzowy. Dlatego w drugiej połowie grudnia warto po prostu odpocząć. Odpuść pracę, zrób sobie zimowe wakacje, wyłącz komputer i telefon. I celebruj piękne chwile tego sezonu. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia oraz cała ta przedświąteczna gorączka mogą być przytłaczające. Ważne, aby gdzieś w tym wszystkim znajdować chwile tylko dla siebie – wybrać się na siłownię, praktykować jogę czy wypić filiżankę gorącej czekolady.

Rozpieszczaj siebie

Wybierz się na masaż, do fryzjerki lub kosmetyczki. Pozwól innym zadbać o Twoje ciało, a ty się po prostu odpręż. Nie zapomnij przygotować dla siebie ciepłej i odprężającej kąpieli lub wieczoru spa w domowym zaciszu. Zadbaj o aromatyczne świece, odprężającą muzykę oraz luksusowe kosmetyki, które zapewnią intensywną i troskliwą pielęgnację Twojej skórze.

Rozpocznij praktykowanie wdzięczności

Koniec roku to doskonały moment, by zastanowić się, za co jesteś wdzięczna. Zobacz, jak wiele jest powodów do wdzięczności. Mogą to być wydarzenia, ludzie, wspólne chwile z innymi, sukcesy w biznesie, które wydarzyły się w minionym roku kalendarzowym. Rozważ praktykowanie wdzięczności każdego dnia przed Bożym Narodzeniem.

Celebruj wyjątkowe momenty

Kubek gorącej czekolady, pyszna zimowa kawa wypita bez pośpiechu czy ulubione ciasto to proste sposoby na to, by rozpieszczać siebie i celebrować wyjątkowe momenty podczas przedświątecznej atmosfery. Dobrym pomysłem będzie także praktykowanie jogi czy masaż, a dozwolone jest wszystko, co sprawi, że poczujesz się wyjątkowo.

Weź udział w akcji charytatywnej

W okresie Świąt Bożego Narodzenia wiele organizacji zachęca do udziału w akcjach charytatywnych i pomocy osobom potrzebującym. Dzielenie się jest dobre dla duszy, a wiele osób prosi o drobiazgi takie jak odzież, kosmetyki czy żywność. Otwórz swoje serce na potrzeby innym i spraw, aby ich święta były radosne.

Korzystaj z przedświątecznych atrakcji

Wspólne pieczenie pierniczków z dziećmi, udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, dekorowanie choinki i domu z rodziną czy wieczory ze świątecznymi piosenkami i kolędami to tylko kilka świątecznych tradycji, które warto praktykować.

Zapomnij o idealnych Świętach Bożego Narodzenia

Media społecznościowe sprawiają, że coraz więcej osób odczuwa presję, by mieć idealne Święta Bożego Narodzenia. Zamiast dążyć do niedoścignionego ideału, zapytaj siebie i swoich najbliższych o to, jak chcecie spędzić ten czas. Najważniejsza powinna być dobra zabawa.

Przypomnij sobie, o co chodzi w Świętach Bożego Narodzenia

Niektórzy dbają o to, by mieć największą czy najpiękniejszą choinkę w okolicy. Inni zamartwiają się, by podarować najbardziej fantazyjne prezenty na Święta Bożego Narodzenia. Jeszcze inni przepracowują się i przemęczają – sprzątają dom na błysk i przygotowują zbyt dużo jedzenia, które po świętach i tak wyrzucą. Chyba gdzieś pogubili się w tych przygotowaniach. Boże Narodzenie to czas odpoczynku, relaksu i wdzięczności. To czas dla rodziny i przyjaciół.

Jak zadbać o siebie przed Świętami Bożego Narodzenia?

Przed nami najwspanialszy i długo wyczekiwany czas w roku. Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma wyczerpującymi przygotowaniami – sprzątaniem i dekorowaniem domu, gotowaniem czy poszukiwaniem prezentów. W tym całym zgiełku łatwo jest odkładać swoje potrzeby na później, jednak dbanie o siebie w okresie gorączkowych przygotowań do świąt ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego.

 

Po więcej świątecznych inspiracji zaglądaj na popularny blog o Świętach Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.