Jak zajść w ciążę? Przestań się starać!

Kiedy pragniesz zostać mamą, ale tak się nie wydarza przez dłuższy czas, jest to dla ciebie przytłaczające i frustrujące. A gdy podzielisz się tymi wiadomościami z kimkolwiek, usłyszysz tysiące porad – być może w dobrej wierze – które naprawdę nie działają. Zwłaszcza gdy zrobiłaś wszystko, by zajść w ciążę. Jak zatem przestać się starać?

 

Przez 3 lata odwiedzaliśmy z mężem różnych lekarzy w Polsce. Wszystko po to, aby powiększyć rodzinę i aby pojawiło się w naszym małżeństwie wytęsknione i ukochane maleństwo. I muszę przyznać, że z perspektywy tego czasu jestem bardzo wdzięczna mojemu ukochanemu mężowi. Wiem, wydaliśmy mnóstwo pieniędzy – nie tylko na wizyty, ale na paliwo, lekarstwa, badania czy suplementy diety. Byłam uparta w tej sprawie, choć niektóre osoby twierdziły, że „jeszcze jesteśmy młodzi”. Cieszę się, że mój mąż na tyle rozumiał moje pragnienie (a sporo o tym rozmawialiśmy), że zgadzał się na zmiany lekarzy, badania itp.

Aby zmaksymalizować swoje szanse na rodzicielstwo, wypróbowaliśmy już chyba wszystkie tradycyjne metody. Wielokrotnie zastanawialiśmy się, co z nami jest nie tak, czy to problem medyczny, czy też może jestem zbyt niecierpliwa?

Co to jest niepłodność?

Lekarze określają niepłodność jako niezdolność do zajścia w ciążę po roku starania się bez zabezpieczenia w przypadku kobiet poniżej 35 roku życia oraz 6 miesięcy w przypadku kobiet powyżej 35 roku życia. Po tym czasie należy zgłosić się do lekarza, by wykluczyć medyczne czynniki wpływające na płodność.

Medyczne czynniki niepłodności

Wśród najczęstszych problemów z zajściem w ciążę wylicza się:

  • niedrożność jajowodów
  • nieregularny kształt macicy
  • zaburzenia owulacji (PCOS, zaburzenia równowagi hormonalnej, otyłość, nadmierne ćwiczenia)
  • czynnik męski

Twój zegar biologiczny tyka!

Choć wiadomo, że dla kobiet bardzo istotny jest wiek, by zajść w ciążę, to zdanie to powtarzane przez rodzinę czy znajomych, wcale nie ułatwia sprawy, a często generuje dodatkowe napięcie i stres.

Kąśliwe i bolesne komentarze najbliższych i dobre rady…

Nie ma nic gorszego niż głupie, nieprzemyślane i często bolesne dla par od dłuższego czasu starających się o dziecko porady czy komentarze innych osób. Usłyszałam wiele głupot w ciągu tych kilku lat, a wśród nich:

  • Tyle lat po ślubie, dziecko by Wam się już przydało.
  • Teraz rodzą się PIS-owskie dzieci z 500+, niech się Pani jeszcze zastanowi.
  • Takie małżeństwo bez miłości (bo bez dzieci), to musi być nieszczęśliwe.
  • Już macie tyle lat, że powinniście zacząć się starać o potomka.

I być może wiele z tych słów było wypowiedzianych w dobrej wierze, być może to miała być dla nas motywacja do działania w tej sprawie. Niemniej jednak za każdym razem, kiedy słyszałam tego typu komentarze, było mi przykro. Raz bolało bardziej, innym razem – mniej, zależnie od mojego aktualnego nastawienia.

Jak zajść w ciążę – dobre rady innych osób

Ale to nie koniec komentarzy. Choć staraliśmy się nie zadręczać innych trudami starania o potomstwo, to dla komfortu psychicznego, rozmawiałam na ten temat z sympatyczną ekspedientką ze sklepu czy innymi dziewczynami starającymi się o ukochane maleństwo. Za każdym razem od osób, którym po latach udało się spełnić to marzenie, słyszałam, że należy odpuścić i dopiero wówczas pojawiają się dwie kreski na teście ciążowym. Zawsze zastanawiałam się, w jaki sposób można odpuścić, skoro tak bardzo pragnę zostać mamą. Jak to zrobić? Były też porady, aby wyjechać w góry lub nad morze i tam się postarać… albo kupić sobie pieska.

Jak zajść w ciążę? Przestań się starać!

Przestań się starać o ciążę i myśleć o dziecku. Jak łatwo to powiedzieć… szczególnie osobom, które nie doświadczyły trudności w tej kwestii. A może Ty masz sprawdzony sposób na to, jak zostać mamą? Chętnie przeczytam Twoją historię!

2 odpowiedzi do “Jak zajść w ciążę? Przestań się starać!”

  1. Moim zdaniem, rada „przestań się starać”, rzadko okazuje się skuteczna. Owszem, są sytuacje, gdy to faktycznie działa (wtedy jednak zazwyczaj problem nie był duży), są też takie, kiedy wydarza się cud i pary zachodzą naturalnie w ciążę, pomimo fatalnych wyników. Niemniej jednak, słowo „cud” wydaje się być tu kluczem. No i nie łudźmy się – ciężko przestać chcieć rzeczy, której pragniemy najbardziej na świecie 😉 Mój mąż nie może mieć dzieci, ale jako że jesteśmy małżeństwem, zawsze mówię, że MY nie możemy mieć dzieci. I zawsze powtarzam jedno: na Boga, badajcie się! Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zacznijcie od podstawowych badań nasienia u mężczyzny i AMH u kobiety. Jeśli ciąża nie będzie przychodziła, pogłębcie diagnostykę. Najlepiej, jeśli od razu traficie do kliniki niepłodności. Dla mnie była to jedna z najlepszych decyzji w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.