Jak zrobić piękne zdjęcia ślubne (i z każdej innej uroczystości)?

Lubię spoglądać przez „magiczny” wizjer w aparacie. Potrafię w nim dostrzegać coś, co normalnie by mi umknęło. Piękne chwile czy uczucia, które warto uwieczniać na zdjęciach. Wystarczy jeden ruch palcem, by zatrzymać rzeczywistość. Jestem fotografem amatorem. Za kilka dni wybieram się na ślub siostry. Zamierzam zabrać ze sobą moją lustrzankę, by skraść wyjątkowe chwile z tej wzruszającej uroczystości i (mam nadzieję) szampańskiej zabawy oraz pozwolić im przetrwać w zdjęciach.

Piękne fotografie ślubne są pamiątką na całe życie. Zazwyczaj trzymamy je w gustownym albumie ślubnym albo oprawiamy w wyjątkowe ramki, by powiesić je na ścianach. Jednak w dobie smartfonów i aparatów cyfrowych czasem zapominamy, że wyjątkowymi chwilami uwiecznionymi na zdjęciach warto się dzielić. Z własnego doświadczenia wiem, że łatwo zapomnieć o nagromadzonych na pulpicie komputera cyfrowych fotografiach. Zdecydowanie lepiej jest wybrać, choć kilka i wywołać zdjęcia zrobione podczas rodzinnej uroczystości.

Jak zrobić wyjątkowe zdjęcia podczas uroczystości rodzinnych?

1. Przygotuj się!

Najważniejsze jest przygotowanie. Jako obserwator robiący zdjęcia musisz być zawsze o krok przed wszystkimi wydarzeniami i najważniejszymi momentami. Pierwszy taniec, krojenie tortu czy rzucanie bukietu ślubnego to chwile, które szybko umykają. Aby zyskać przewagę i uchwycić wyjątkowe chwile z danej uroczystości warto wcześniej zaopatrzyć się w zapasową pustą kartę pamięci oraz zapasowe baterie.

2. Bądź w kontakcie!

Dla Państwa Młodych zarówno ceremonia ślubna, jak i zabawa weselna są niezwykle stresującym życiowym doświadczeniem. Dlatego, zamiast ich kłopotać i ciągle pytać, kiedy planują jakieś atrakcje weselne, lepiej porozumieć się ze światkami, którzy kilka chwil wcześniej przed najważniejszymi wydarzeniami dnia podpowiedzą ci, że nadchodzi moment, gdy musisz być czujna.

3. Małe szczegóły opowiadają wielką historię miłości

Para Młoda spędziła wiele miesięcy na planowaniu najdrobniejszych szczegółów dotyczących ceremonii zaślubin oraz zabawy weselnej. Impreza potrwa kilkanaście godzin. Warto wówczas skupić się na małych szczegółach, które połączone w całość np. w albumie ślubnym opowiedzą piękną historię z tego wyjątkowego wydarzenia. Nie zapomnij „cyknąć” zdjęć bukietu ślubnego, ślubnych obrączek, samochodu pary młodej, wejścia na sali, ozdób stołu weselnego, pierwszego tańca, oczepin, pierwszego toastu i rzucania kieliszków czy podziękowań dla rodziców i dziadków. Poza pozowanymi zdjęciami warto „złapać” spontaniczne ujęcia, których z pewnością podczas zabawy weselnej nie dostrzegą państwo młodzi. A po weselu sprawią im mnóstwo radości.

4. Pamiętaj o złotej godzinie zachodu słońca!

Być może do tego momentu wykonałaś kilka wyjątkowych ujęć pary młodej. Nie zapomnij wykorzystać naturalnego światła zachodzącego słońca. Jest to magiczny moment każdego dnia! Dlatego, jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwalają, poproś parę młodą o wyjście na zewnątrz, by uchwycić ich uczucia w romantycznej aurze tej wyjątkowej scenerii.

5. Dostrzegaj to, czego inni nie widzą!

Bądź uważna! Otwórz oczy szeroko i staraj się dostrzegać niezwykłe chwile takie jak ocieranie łzy szczęścia. Szukaj spontanicznych i nieoczekiwanych sytuacji, które będą niezapomnianym wspomnieniem.

6. Fotografie rodzinne

Wesele to jedna z takich imprez, na której spotykamy się również z dalszą rodziną. Warto uwiecznić te relacje na zdjęciach. Poza zdjęciem zbiorowym wszystkich gości weselnych warto zrobić również zdjęcia pary młodej z rodzicami, babciami i dziadkami, rodzeństwem, rodzicami chrzestnymi czy kuzynostwem.

7. Stwórz „listę ujęć ślubnych”

Aby nie przegapić ważnych momentów podczas ceremonii ślubnej oraz imprezy weselnej przygotowałam sobie listę ujęć, o których warto pamiętać tego dnia. Elementy sukni i welonu panny młodej, moment nakładania obrączek, moment wyjścia z kościoła albo ten, gdy goście weselni obsypują parę młodą pieniędzmi i ryżem po wyjściu z kościoła. To tylko kilka pozycji z mojej listy, bo jest ich mnóstwo! Już się przygotowałam i wszystko zaplanowałam. Nie chcę, aby cokolwiek mi umknęło, bo takie małe ujęcia nadają wyjątkowego charakteru całej fotorelacji ze ślubu oraz wesela.

8. Zmień perspektywę patrzenia

Albumy ze zdjęciami ślubnymi zazwyczaj wypełniają bardzo formalne zdjęcia. Warto zmienić swoją perspektywę i zamiast oficjalnych fotografii „pstryknąć” też takie, które wywołają uśmiech na twarzy. Zamierzam pobawić się i zrobić zdjęcie od dołu ku górze czy pod szerokim kontem albo zza bukietu panny młodej.

fotokubki z twoim zdjęciem

9. Zdjęcia jako prezent dla pary młodej

Postanowiłam sobie, że przygotuję te zdjęcia, a kilka tygodni po uroczystości obdaruję tymi najlepszymi parę młodą. Ma to być dla nich niespodzianka! Znalazłam już nawet odpowiednie miejsce, w którym online zamówię wywołanie zdjęć. Mają bardzo atrakcyjne ceny odbitek zdjęć, a w ofercie znalazłam także kubki ze zdjęciem, które mogą być kolejną ciekawą niespodzianką dla pary młodej po ślubie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.