Trudne pytanie! Masło, mleko, ser, jogurt, śmietana, kefir…? Czym jest nabiał? Jakie produkty mleczne warto spożywać i dlaczego oraz który z nich jest moim ulubionym?
Różnorodne diety, dopasowane do odpowiedniej ideologii sprawiają, że powstało mnóstwo mitów dotyczących spożywania nabiału. Niestety informacje te są bardzo często powtarzane, mimo iż są błędne.
Nabiał właściwości odżywcze
Mleko jest źródłem białka, kwasu mlekowego, lipidów, NNKT, wapnia, magnezu, fosforu, potasu oraz witamin A, B12, laktozy, kazeiny, hormonu wzrostu IGF-1 czy estrogenów.
Niepasteryzowane mleko, kefir, jogurty i niektóre sery zawierają pozytywnie wpływające na organizm probiotyki. Mleko i produkty mleczne zawierają łatwo przyswajalne białko, które bierze udział w budowie każdej komórki organizmu oraz węglowodany, tłuszcz, wapń, a także fosfor, białko, aminokwasy, witaminy A, B2 i B12, również te rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E i K.
Właściwości mleka
Mleko i przetwory mleczne zawierają:
- wapń – wzmacnia zęby, kości, bierze udział w pracy mózgu i mięśni oraz reguluje krzepliwość krwi.
- białko – składnik hormonów i enzymów, wpływa na budowę mięśni, tkanek oraz bierze udział w transporcie witamin czy tlenu;
- przyswajalny tłuszcz;
- witaminy z grup B, A, D, oraz fluor fosfor, potas, jod, magnez, cynk;
- cukier mlekowy – laktozę, która ułatwia przyswajanie wapnia.
Nabiał jest ważnym elementem codziennej diety. A to właśnie żywność, którą każdego dnia dostarczamy naszemu organizmowi, wpływa na nasze zdrowie i urodę.
Nabiał lista produktów:
- Mleko
- Masło
- Ser biały
- Ser żółty
- Maślanka — napój mleczny fermentowany, produkt uboczny w produkcji masła, jest źródłem witamin z grupy B, soli mineralnych, białka i lecytyny, przyspiesza metabolizm.
- Jogurt — napój mleczny fermentowany, jest łatwiej przyswajalny niż mleko ze względu na fakt, że znajdujące się w nim białko jest szybciej trawione. Reguluje trawienie, przeciwdziała wzdęciom i zaparciom.
- Kefir — napój mleczny fermentowany, produkt mleczny o dużej zawartości składników odżywczych, naturalny probiotyk – reguluje trawienie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych.
- Mleko zsiadłe — napój mleczny fermentowany, powstaje ze świeżego mleka, a po odciśnięciu z niego serwatki powstaje tradycyjny twaróg.
Dlaczego warto spożywać mleko i nabiał?
Ponieważ są one cennym źródłem wapnia, który bierze udział w budowie zębów i kości. Ze względu na fakt, że w nabiale wapń występuje w połączeniu w fosforanem — wzmacnia kości. Ponadto wapń obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga krzepnięcie krwi oraz układ nerwowy. Warto do swojej diety włączyć także produkty mleczne fermentowane, ponieważ są cennym źródłem bakterii probiotycznych, które doskonale wpływają na nasze jelita, a dzięki temu pozytywnie działają na organizm.
Piramida Zdrowego Żywienia pokazuje, że niezbędnym dla optymalnej kondycji organizmu jest regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych.
Moje ulubione produkty mleczne
Nie mam jednego ulubionego produktu mlecznego. Staram się wybierać zdrowe produkty. Dlatego już dawno zrezygnowałam ze słodkich jogurtów i deserów mlecznych. Lubię pić mleko, choć jako nastolatka bardzo nie lubiłam smaku ciepłego mleka. Od zawsze lubię natomiast pić kakao. Poza tym w naszej diecie nie brakuje także płatków z mlekiem, dobrej jakości masła, białego twarogu, żółtego sera, śmietany i jogurtów naturalnych. Od niedawna przekonuję się także do picia kefirów, ze względu na fakt, że zawierają probiotyki, a w efekcie wpływają na stan mikroflory jelitowej.
Czy wiesz, że niedobór wapnia w diecie może prowadzić do rozwoju chorób takich jak cukrzyca, osteoporoza czy nadciśnienie tętnicze? A w piramidzie żywieniowej znajduję informację, że powinniśmy spożywać 3-4 porcje mleka i przetworów mlecznych każdego dnia.
Bardzo lubię nabiał. Jajka i mleko kupuję od rolnika, który mieszka niedaleko.