Jesienna pielęgnacja roślin domowych i balkonowych

Październik pierwszymi przymrozkami przypomniał mi, że najważniejszy czas, by zadbać o kwiaty doniczkowe i balkonowe. W jaki sposób przygotowuję jesienią rośliny balkonowe i doniczkowe do sezonu zimowego?

Jesienna pielęgnacja roślin balkonowych

Pierwsze październikowe przymrozki zmobilizowały mnie, aby zabrać skrzynie z kwiatami z mojego maleńkiego balkonu do mieszkania. Przesadziłam każdą roślinkę do osobnej donicy, bo w naszym 49-metrowym mieszkaniu nie ma miejsca, by przechowywać je w tak dużych donicach. Dna małych doniczek, ale dostosowanych do brył korzeniowych roślin balkonowych, wysypałam keramzytem. Nasypałam ziemię uniwersalną. Przygotowałam bryły korzeniowe, usunęłam nadmiar korzeni, włożyłam kwiaty do doniczek. Ziemię przysypałam i delikatnie przyklepałam. Świeżo przesadzone kwiaty podlałam. W ten sposób, ustawione w mieszkaniu, przezimują i mam nadzieję, że w pełnej okazałości wiosną znów wyniosę je na balkon.

Jesienna pielęgnacja roślin domowych

Niby w każdym poradniku ogrodnika każą ograniczyć podlewanie roślin doniczkowych. Jednak ku naszemu zaskoczeniu w tym roku nasza Spółdzielnia Mieszkaniowa już w październiku odkręciła kurek z ciepłem. W związku z tym nie ma mowy o ograniczeniu podlewania. Przesadziłam również kwiaty roślin doniczkowych, które stoją na domowych parapetach. Usunęłam z nich zbędne korzenie, a ich doniczki wypełniłam keramzytem i nową ziemią uniwersalną.

Przygotowujemy rośliny do zimy

Jesienią kończymy nawożenie domowych roślin, aby dać im czas na odpoczynek. Na bieżąco usuwam suche i żółte liście. Liście kwiatów doniczkowych przemyłam wodą, aby usunąć z nich kurz i zanieczyszczenia. Dzięki temu może do nich dotrzeć więcej światła i tlenu o tej porze roku.

A Ty masz własne sposoby na jesienną pielęgnację roślin doniczkowych?

Zachęcam również do lektury artykułów pt.: Niezbędne wyposażenie balkonu, Proste sposoby na aranżację balkonu, Jestem kwiaciarą — uwielbiam kwiaty doniczkowe, balkonowe i ogrodowe oraz Pierwsze wiosenne kwiaty do domu, ogrodu, na balkon i taras.

3 odpowiedzi do “Jesienna pielęgnacja roślin domowych i balkonowych”

  1. Ciekawe wskazówki na temat pielęgnacji takich roślin domowych. Na pewno skorzystamy z żoną, ponieważ posiadamy pełno takich roślin, a chcemy, aby były z nami w jak najlepszym stanie, jak najdłużej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.