Jesienne porządki i organizacja domu

Wiosenne porządki to zdecydowanie zbyt mało. Aby utrzymać czystość w domu, trzeba sprzątać regularnie, natomiast generalne jesienne porządki to doskonały pretekst, by pozbyć się bałaganu i oczyścić swoją życiową przestrzeń. Jesienne porządki i organizacja domu ułatwią przygotowanie mieszkania i ogrodu na nadejście chłodniejszych dni oraz Święta Bożego Narodzenia. Przygotowałam wskazówki dotyczące jesiennego sprzątania i organizacji domu.

13 patentów na jesienne porządki i organizację domu

Jesienią i zimą spędzamy zdecydowanie więcej czasu w domu. W związku z tym generalne jesienne porządki są niezbędne. Czyszczenie tapicerki kanapy, krzeseł i foteli, a także pranie dywanów, firanek i zasłon czy uporządkowanie szaf to dopiero początek na liście prac do wykonania podczas jesiennych porządków. Warto umyć także wszystkie drzwi oraz klamki. O co jeszcze warto zadbać tej jesieni podczas sezonowej zmiany organizacji domu?

1. Jesienne mycie okien

Niektórzy twierdzą, że jesienne mycie okien nie ma sensu. Dla mnie to absolutny must-have podczas jesiennych porządków. Mieszkam przy polu, a dodatkowo sąsiad właśnie zakończył utwardzanie działki. W związku z tym moje okna są nie tylko umazane od środka przez dzieci, ale także okurzone i zabrudzone od zewnątrz. Poza tym czyste okna wpuszczą więcej naturalnego światła do domu w okresie jesieni i zimy.

2. Jesienne odkurzanie i odgracanie domu

Generalne jesienne porządki to okazja, by wyrzucić niepotrzebne i zagracające przestrzeń życiową meble, bibeloty oraz dekoracje. Podczas jesiennego sprzątania nie można zapominać o umyciu lamp sufitowych, szaf, obrazów oraz usunięciu kurzu i pajęczyn z różnych zakamarków, czy przemyciu listew przypodłogowych. Pamiętaj, by robić to od góry do dołu, aby nie zakurzyć wcześniej wysprzątanej powierzchni.

3. Jesienne porządki w kuchni

Zrób generalny porządek w kuchni. To jedno z najbrudniejszych pomieszczeń w każdym domu, które trzeba regularnie sprzątać niezależnie od pory roku. Umyj szafki kuchenne, przejrzyj i uporządkuj ich zawartość. Umyj zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, piekarnik i płytę indukcyjną.

4. Jesienne sprzątanie w spiżarni

Jesień to idealny moment, by zrobić przegląd zawartości spiżarni. Usunąć pajęczyny i kurz ze ścian. Przemyć znajdującą się w tym pomieszczeniu lodówkę. Jesienne sprzątanie i organizacja domu dla mnie wiążą się także z robieniem zapasów jedzenia. Dlatego robię listę produktów, które się kończą, ponieważ lubię mieć składniki do gotowania i pieczenia pod ręką. Podczas porządkowania spiżarni dobrze jest przejrzeć terminy przydatności do spożycia wszystkich zgromadzonych w spiżarni produktów spożywczych.

5. Jesienne porządki w domowej apteczce

Podczas jesiennych porządków warto przejrzeć domową apteczkę i sprawdzić zapas leków oraz ich daty ważności. Sprawdź, czy znajdują się w niej witaminy i suplementy na zimę, syrop na kaszel, plastry, tabletki na gardło oraz niezbędne lekarstwa na przeziębienie. Jeśli podobnie jak ja masz małe dzieci, uczęszczające do żłobka i przedszkola, przygotuj swoją domową apteczkę, także pod względem maluchów.

6. Jesienne organizacja ubrań, tekstyliów i pościeli

Jesień to idealny sezon, by uprać i pochować głębiej wszystkie letnie ubrania, a także wyciągnąć te cieplejsze na jesień i zimę. Podczas moich jesiennych porządków i organizacji domu, najpierw myję letnie obuwie, piorę odzież i stroje kąpielowe. Następie wyjmuję z szafy cieplejszą pościel i grube koce. Robię wielkie pranie wszelkich tekstyliów: jesienne poszewki na ubrania, ciepłe jesienne piżamy, jesienną pościel oraz jesienne koce.

7. Jesienne sprzątanie garderoby

Jesienne sprzątanie garderoby to także idealna okazja, by pozbyć się ubrań, których nie chcesz już nosić z różnych powodów. Te zniszczone możesz wyrzucić lub przeznaczyć na szmatki. Natomiast dobrej jakości ubrania możesz komuś sprzedać lub podarować. Dobrym pomysłem jest także odkurzenie i umycie szaf, a po ich wyschnięciu ułożenie ubrań. W garderobie dobrze jest także zastosować naturalne saszetki zapachowe lub włożyć kostki mydła pomiędzy ubrania, które sprawią, że wyjęta z szafy odzież będzie pięknie pachnieć.

8. Jesienne sprzątanie tarasu

Jesienią trzeba umyć i zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi oraz wiatrem wszelkie meble tarasowe. Warto zrobić to podczas cieplejszych dni października. Umyć i przenieść do garażu oraz zabezpieczyć wszelkie dekoracje na tarasie. Dobrze jest też umyć grilla, zabawki dzieci w ogrodzie oraz stół i krzesła ogrodowe. Jeśli nie masz miejsca w garażu, wykorzystaj pokrowiec, by zabezpieczyć meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi.

9. Jesienne porządki na strychu

W naszym domu strych służy nie tylko do suszenia prania, ale także przechowywania różnych przedmiotów. Aby nie zagracić domu niepotrzebnymi bibelotami, dobrze jest, choć kilka razy w roku wykonywać generalne porządki na strychu. Podczas generalnych porządków, w tym również jesiennego sprzątania, pozbywać się wszystkich niepotrzebnych mebli i przedmiotów, takich jak nietrafione prezenty, obrusy, stare pościele, niepotrzebne dekoracje czy ubrania i zabawki po dzieciach.

10. Jesienne sprzątanie garażu i kotłowni

Podczas jesiennych porządków nie można pominąć także garażu i kotłowni. Warto poświęcić czas na reorganizację tych pomieszczeń, by móc przechowywać w nich dekoracje i meble ogrodowe, zabawki dzieci czy sprzęt sportowy, który nie przyda się w okresie jesienno-zimowym. W kotłowni warto zorganizować miejsce na drewno do kominka.

11. Jesienne sprzątanie łazienki

Łazienka to kolejne pomieszczenie, które wymaga zachowania higieny niezależnie od sezonu. Podczas generalnych jesiennych porządków warto jednak wykonać czynności, na które na co dzień często nie znajdujemy czasu. A mam tutaj na myśli odkurzenie i umycie płytek łazienkowych, udrożnienie odpływu w umywalce i prysznicu, uporządkowanie szafek łazienkowych, czy przegląd kosmetyków, które się w niej znajdują.

12. Jesienne porządki i sprzątanie w ogrodzie

Podczas jesiennych porządków warto pamiętać także o ogrodzie. Przygotuj warzywnik, sad i rabaty kwiatowe na nadejście jesieni i zimy. Usuń liście z trawnika, zadbaj o nawilżenie roślin, a także usyp kopczyki zabezpieczające rośliny, które tego wymagają, aby chronić je przed mrozem. A więcej o tym, jak sama przygotowuję ogród na nadejście zimy, znajdziesz w artykule pt. Jesienne prace w ogrodzie.

13. Jesienne porządki w finansach

Jeszcze w zeszłym roku prowadziłam domowy budżet i każdego miesiąca podsumowywałam wydatki naszej rodziny. Dotąd skupiałam się na wydatkach. Okazuje się jednak, że to był błąd, dlatego tej jesieni również Ciebie zachęcam do zrobienia generalnych jesiennych porządków w finansach i domowym budżecie. Teraz skupiam się na pieniądzach, które otrzymuję każdego dnia i nareszcie mam odpowiednią perspektywę. Więcej na ten temat napisałam w artykule pt.: Porządki w finansach, które przyciągną bogactwo. Dowiesz się z niego jak zadbać o porządek w finansach i stać się osobą bogatą.

Generalne jesienne porządki – blog o sprzątaniu

Jesień to idealny moment na generalne porządki w domu i ogrodzie, które pozwolą zmienić dom w czystą i przytulną przestrzeń oraz przygotować nadchodzący sezon Świąt Bożego Narodzenia. W cieplejsze dni warto wykonywać jesienne porządki w ogrodzie i na tarasie, a deszczowe i chłodniejsze dni, a także długie jesienne wieczory wykorzystać na wysprzątanie domu od A do Z.

Jesienne porządki i organizacja domu

Jesienne porządki i organizacja domu – podsumowanie

Niewątpliwie regularne sprzątanie domu jest ważne, ponieważ czysty dom to zdrowy dom. A brud, kurz, bakterie, wirusy i alergeny mogą gromadzić się w nim i powodować różnorodne problemy. Jednak sprzątanie to także usuwanie bałaganu, który zagraca naszą życiową przestrzeń. Życie w przestrzeni wypełnionej zbyt wieloma przedmiotami powoduje uczucie przytłoczenia, stresu i niepokoju. Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się też czynności związane ze sprzątaniem i organizacją domu.

Podzielisz się ze mną swoimi patentami na jesienne porządki i organizację domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.