Jesień to wyjątkowy sezon w kalendarzu ogrodnika. Odbywają się wówczas jesienne prace ogrodowe, których zadaniem jest przygotowanie ogrodu do zimy i wiosny. Przygotowałam listę jesiennych prac do wykonania w ogrodzie, mam nadzieję, że pomoże Ci ona zadbać o ogród przed nadejściem zimy.
Spis treści
Kiedy rozpocząć jesienne porządki w ogrodzie?
Wielu ogrodników radzi rozpoczynać jesienne sprzątanie ogrodu po pierwszych przymrozkach. Ja od wielu lat zabieram się za jesienne porządki w ogrodzie w połowie października.
Lista zadań do wykonania w ogrodzie jesienią
Lista jesiennych prac ogrodowych to czynności, które zapewnią rośliną ochronę przed nadchodzącym mrozem czy szkodnikami ogrodowymi, a także przygotują ogród do zimy oraz wiosny.
Jesienne porządki w warzywniku
Połowa października to odpowiedni moment, by posprzątać warzywnik. Zbieram ostatnie jesienne warzywa takie jak dynie, cukinia i papryka. Marchew zostawiam w gruncie. Zioła przycinam. Usuwam wszystkie martwe rośliny, które są chore, aby ograniczać choroby oraz nie przyciągać owadów i szkodników.
Następnie przekopuję ziemię i nawożę ją moim własnym kompostem. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie płodozmianu jesienią w warzywniku. Trzeba sadzić rośliny z tej samej rodziny w innej części warzywnika, aby uniknąć chorób i szkodników. Poza tym usuwam wszystkie podpory do ogórków, pomidorów czy fasoli. Usuwam również wszystkie martwe rośliny oraz stare owoce i warzywa.
Wyrywam chwasty znajdujące się w warzywniku. Popularnym rozwiązaniem stosowanym przez wielu ogrodników jest sadzenie roślin okrywowych na zimę takich jak żyto czy gryka. W moim warzywniku jesienią stosuję obornik granulowany.
Jesienne prace w ogrodzie kwiatowym
Początek jesieni to świetny moment na sadzenie cebul kwiatowych w gruncie. Dzięki temu mają czas, by wykiełkować i zachwycać pięknymi kwiatami już wczesną wiosną. Ogrodnicy mają mnóstwo kwiatów cebulowych do wyboru. Mogą zdecydować się na żonkile, krokusy, hiacynty, tulipany, frezje, przebiśniegi, szachownice czy krokusy.
Jesienna pielęgnacja wrzosowiska w ogrodzie
Niedawno wpadłam na genialny pomysł, aby zrobić wrzosowisko w ogrodzie. Jesienna pielęgnacja wrzosów w ogrodzie ogranicza się do zakwaszania i zasilania gleby oraz okrywania roślin na zimę. Najlepiej okryć je białą agrowłókniną, która zabezpieczy krzewinki przed silnymi wiatrami.
Jesienne porządki w sadzie
Jesień w sadzie to czas sadzenia krzewów i drzew owocowych oraz zbierania dojrzałych owoców – jabłek, gruszek, malin czy winogron. Trzeba pamiętać, aby o tej porze roku okryć je kopczykiem usypanym z ziemi, który zabezpieczy korzenie przed mrozem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ekologicznych środków ochrony roślin takich jak miedzian, który działa bakteriobójczo lub mocznik, który dostarczy azotu, wzmocni rośliny i zmniejszy ryzyko występowania chorób. Można zastosować także jesienne nawożenie drzew i krzewów owocowych. Wapnowanie drzew i krzewów warto wykonać jesienią przede wszystkim w przypadku gleb kwaśnych. Jesienne cięcie drzew i owocowych dziś już nie jest tak popularne, jak kiedyś ze względu na ryzyko przemarznięcia. Praktykowane jest jesienne cięcie krzewu agrestu, porzeczki i malin.
Jesienna pielęgnacja truskawek
Jesień to także czas pielęgnacji krzewów truskawek, który wpływa na przyszłoroczne plony. Jesienne prace przy truskawkach najlepiej rozpocząć od usunięcia chwastów. Następnie, po usunięciu suchych pędów, warto przyciąć krzewy truskawek oraz zastosować nawożenie truskawek cynkiem i borem, które ułatwią ich zimowanie roślin.
Jesienne prace w ogrodzie różanym
Jesień to pracowity czas dla kolekcjonerów róż ogrodowych. To doskonały moment na ich przesadzanie. Istotne jest także zabezpieczenie róż na zimę. A robimy to, stosując kopczykowanie róż jesienią. Oznacza to obsypywanie ich 20 cm warstwą ziemi, kompostu lub kory. Jeszcze przed okryciem róż warto zastosować nawóz z dużą ilością fosforu i potasu, a w ciepły dzień obficie podlać róże.
Jesienna pielęgnacja trawnika
Druga połowa października to także świetny moment na ostatnie koszenie trawnika. Następnie należy regularnie grabić spadające z drzew liście, które doskonale sprawdzają się do ściółkowania roślin i krzewów.
Jesienne prace w ogrodzie – zadbaj o narzędzia ogrodowe i odzież roboczą do ogrodu
Koniec sezonu to także doskonały moment, by wyczyścić narzędzia ogrodowe i uzupełnić je o nowy sprzęt. Warto także zakupić stylową odzież ogrodniczą oraz buty i wszelkie niezbędne akcesoria do pracy w ogrodzie, które sprawią, że będziesz prezentować się doskonale podczas zajmowania się swoim ogrodowym królestwem w kolejnym sezonie.
Oczywiście w zależności od tego, co posiadasz w swoim ogrodzie, twoja lista prac do wykonania jesienią w ogrodzie może się różnić od tej mojej. Poza tym jesienią w ogrodzie trzeba:
- Usuwać liście i pędy roślin ozdobnych z martwymi i chorymi liśćmi.
- Opróżnić fontannę z wody.
- Na bieżąco grabić liście.
- Opróżnić i zwinąć węże ogrodowe.
- Znaleźć chwilę na odpoczynek.
Jesienne prace w ogrodzie – podsumowanie
Zakończenie sezonu ogrodniczego oznacza mnóstwo prac i sprzątania jesienią. Posiadacze ogrodów, którzy wykonają wszelkie niezbędne czynności, będą mieli chwilę na odpoczynek przez zimę. Choć z doświadczenia wiem, że wielu ogrodników ma wówczas czas na planowanie zmian i nowych nasadzeń. Sama również przez chwilę odpoczywam (choć jest to bardzo trudne) i skupiam się na przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. A wspólnie z mężem mamy mnóstwo planów związanych z naszym przydomowym ogrodem: poszukiwanie szklarni, eleganckich i wygodnych mebli tarasowych, placu zabaw z huśtawką dla dzieci, leżaków ogrodowych, a także nowych roślin, które udekorują nasz ogród. Z pewnością niebawem napiszę więcej na ten temat na blogu ogrodniczym.
Dziękuję za ten wpis.
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂