Moda na popularne dyscypliny sportu czy treningów fitness często się zmienia. Bieganie to aktywność fizyczna, którą podczas pandemii koronawirusa pokochało mnóstwo osób. Czym właściwie jest jogging? Poznaj zaskakujące korzyści biegania dla ciała i duszy.
Jogging – co to takiego?
Jest to technika biegania w wolnym tempie idealna dla każdego. Nie jest intensywnym wysiłkiem, który nadmiernie obciąża organizm, a przyjemna forma aktywności fizycznej, która pozwala dotlenić organizm, wysmuklić sylwetkę, przyspieszyć metabolizm, odprężyć organizm, dodać energii oraz wzmocnić mięśnie nóg. Osoby, które przygotowują się do maratonów, uprawiają jogging, aby przygotować ciało i poprawić jego wytrzymałość. Wzmacnia mięśnie i kości, a także utrzymuje serce i umysł w zdrowiu. Długą listę korzyści zdrowotnych wynikających z biegania zaprezentowałam poniżej.
Jogging to to samo co bieganie?
Jogging i bieganie są ćwiczeniami aerobowymi, które zapewniają mnóstwo korzyści dla organizmu. Różnią się techniką. Bieganie wymaga większej siły i prędkości, a do tego jest bardziej intensywnym treningiem. Jogging to wolniejszy bieg, który nie obciąża tak bardzo mięśni i stawów jak bieg w maratonach.
Historia joggingu
Jedna z pierwszych wzmianek o bieganiu pojawiła się w książce Williama Szekspira pt. „Poskromienie złośnicy”. Dopiero w połowie XVII wieku w Anglii i USA stało się ćwiczeniem treningowym dla sportowców. W dzisiejszych czasach to popularna forma odchudzania w spokojnym i wolnym tempie. Z kolei bieganie było częstą aktywnością naszych przodków. Miało formę przemieszczania się w szybkim tempie w celu poszukiwania schronienia i pożywienia.
Większość osób może uprawiać jogging w dowolnym tempie. Można biegać w spokojnym i wolnym tempie, które jest niewiele szybsze od chodzenia czy maszerowania. Sprint to już bardziej intensywna forma biegania, która wymaga szybkości i wytrzymałości, gdyż męczy organizm i szybko zużywa tlen.
Ile kalorii spalę podczas joggingu?
Jogging pozwala spalić trzy razy więcej kalorii w porównaniu z chodzeniem. Godzinny trening pozwoli spalić około 600 kalorii w przypadku osoby ważącej około 70 kg i poruszającej się z prędkością 8 km/h.
Jogging czy bieganie?
Bieganie to bardziej intensywny trening, który wiąże się z wyższym ryzykiem kontuzji. Jogging co prawda jest mniej ryzykowną – jeśli chodzi o kontuzje – aktywnością fizyczną. Korzyści zdrowotne płynące z biegania są większe i zauważymy je w zdecydowanie krótszym czasie, choć jest to bardziej intensywny, a co za tym idzie, bardziej szkodliwy sport. Dla mnie osobiście bieganie za mocno męczy organizm i zbyt szybko powoduje zadyszkę. Podobnie będzie w przypadku wielu osób, które dotąd nie uprawiały sportu, jednak pragną coś zmienić w swoim życiu. Dla mnie jogging jest sportem idealnym.
Jakie są zalety joggingu?
Jogging to forma aktywności idealna dla większości osób bez względu na wiek. To sport zalecany dla osób, które mogą wykonywać ćwiczenia szybsze niż chodzenie, ale nie potrafią lub z jakichś przyczyn nie mogą biegać. Jogging ułatwia interakcje społeczne i jest rozgrzewką przed intensywnym treningiem biegowym. Istnieje wiele korzyści zdrowotnych dla ciała i umysłu płynących z jego uprawiania:
– wzmacnia mięśnie
– ułatwia spalanie kalorii
– wspomaga odchudzanie
– wzmacnia kości
– poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego
– redukuje stres
– łagodzi objawy depresji
– pozytywnie nastraja
– dodaje energii
– poprawia koncentrację
– wzmacnia układ oddechowy i poprawia wydolność płuc
– zapobiega infekcjom i wzmacnia odporność
– oczyszcza umysł
– odmładza i rozświetla skórę
– ułatwia zasypianie
– poprawia napięcie mięśni
– obniża ciśnienie krwi
– pomaga wyszczuplić brzuch i uda.
Jogging dla początkujących – co warto wiedzieć?
Ubranie do joggingu. Ta forma aktywności fizycznej wymaga zakupu odpowiedniej odzieży i butów do biegania. Inwestycja w parę dobrej jakości obuwia do biegania ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka kontuzji i poprawy zdrowia.
Lokalizacja. Najlepiej uprawiać jogging na świeżym powietrzu, choć dobrym rozwiązaniem na przykład podczas pandemii koronawirusa czy silnych wiatrów jest jogging na bieżni w zaciszu własnego domu lub w klubie fitness. Moim ulubionym miejscem do biegania jest las, który znajduje się niedaleko mojego domu. Jednak przy doborze miejsca do biegania warto wziąć pod uwagę również ukształtowanie terenu czy pogodę.
Najpierw zacznij chodzić. Jeśli dopiero zaczynasz jakąkolwiek aktywność fizyczną, daj swojemu ciału czas na przystosowanie się. Początkowo lepiej jest spacerować przez około 30 minut 3-4 razy w tygodniu. Następnie warto stopniowo zwiększać tempo marszu, by po kilku tygodniach naturalnie przejść do joggingu.
Rozgrzewka. Pamiętaj, aby przed każdą aktywnością fizyczną wykonać rozgrzewkę. Pozwoli ona zachować elastyczność mięśni, uniknąć kontuzji i nadmiernego obciążenia ciała.
Odpowiednia postawa ciała. Postawa podczas joggingu wpłynie na wyniki. Utrzymuj rozluźnione ciało i nie uderzaj piętami o podłoże. Naucz się biegać prosto i trzymać ręce obok ciała. Zsynchronizuj oddech z krokami.
Zaplanuj czas na jogging. Mnóstwo zdań do wykonania w dzisiejszym świecie sprawia, że warto wpisać jogging w harmonogram dnia i się go trzymać.
Wykorzystaj dostępne technologie do mierzenia efektywności treningów. Istnieje wiele aplikacji i narzędzi, które będą śledzić czas, dystans, tętno, prędkość joggingu oraz ilość spalanych kalorii. Tego typu narzędzia pozwalają obserwować postępy i motywują do działania.
Kiedy jest najlepszy czas na jogging?
Jogging rano i wieczorem przynosi mnóstwo korzyści. Planując treningi joggingu, dla zapewnienia maksymalnych korzyści, warto wziąć pod uwagę godziny pracy, osobiste preferencje, harmonogram dnia czy zegar biologiczny.
Jak wybrać idealne buty do joggingu?
Absolutnie konieczne do prawidłowego biegania są dobrze dobrane buty. Wybierając buty do biegania, pamiętaj, że powinny:
- być nieco większe niż zwykłe buty
- być wygodne
- zapewniać amortyzację przed ślizganiem czy wstrząsami
Odzież do joggingu – jak się ubrać?
Skarpety do biegania
Zainwestowałaś w dobrą parę butów do biegania? Nie zapomnij, że równie ważne jest noszenie odpowiednich skarpet, aby zapobiegać powstawaniu odcisków. Najlepsze będą specjalistyczne skarpety do biegania – zaprojektowane w taki sposób, aby były ciepłe i suche, ponieważ przepuszczają powietrze. Zadaniem skarpet do biegania jest zapobieganie powstawaniu odcisków i otarć wokół pięt poprzez zmniejszenie tarcia oraz zapewnienie dodatkowej amortyzacji.
Spodnie do biegania
Koniecznie wybierz spodnie do biegania zarówno dłuższe – na chłodniejsze dni w roku, jak i krótsze na lato – wykonane z miękkiego i elastycznego materiału. Dobrze dobrane spodnie do joggingu nie krępują ruchów, a zapewniają ich swobodę. Ponadto przepływ powietrza pozwala uniknąć podrażnień i otarć. W chłodne wiosenne poranki i wieczorem można ubrać ocieplane legginsy do biegania, które są wiatroodporne oraz zapewniają dodatkową ochronę przed chłodem.
Koszulka lub bluza do biegania
Wybierz koszulkę do biegania, która ułatwi skórze oddychanie i pozwoli odparować potowi, zapewniając komfort i suchość. Najlepsze bluzy do biegania to takie w ekstra modnym kolorze, które będą elastyczne i ciepłe oraz nie krępują ruchów w trakcie uprawiania aktywności fizycznej.
Kurtka do biegania
Wielokrotnie już przekonałam się, że warto mieć przy sobie lekką, wiatroodporną i nieprzemakalną kurtkę do joggingu. Najlepiej wykonaną z oddychającego materiału.
Czapka i rękawiczki do biegania
Okrycie głowy i dłoni podczas biegania jest niezbędne szczególnie w niskich temperaturach czy podczas wietrznej pogody. Udokumentowano, że większość strat ciepła występuje właśnie w tych partiach ciała. Choć wielu biegaczy amatorów zdaje się o tym zapominać, ja mam czapkę, rękawiczki i szalik do biegania, które pozwalają mi zadbać o komfort i ciepło podczas mojej ulubionej aktywności fizycznej.
Artykuł promocyjny