Tradycja stosowania kalendarza adwentowego sięga do lat 50. XIX wieku. Specjalny kalendarz odlicza kolejne dni od rozpoczęcia adwentu aż do Świąt Bożego Narodzenia. Zwykle składa się z pudełka wypełnionego słodyczami, upominkami lub cytatami na każdy dzień. Choć dziś możemy kupić nie tylko te dla dzieci, bo w sklepach znajdziemy szeroką gamę kalendarzy adwentowych dla dorosłych – z kawą, jedzeniem, świecami, alkoholami, słodyczami czy ubraniami lub droższe i wyszukane kalendarze adwentowe dla dzieci z zabawkami. Jaka jest historia powstania kalendarza adwentowego oraz co sprawia, że nadal jest tak bardzo popularny? Przygotowałam kompendium wiedzy na temat kalendarzy adwentowych.
Spis treści
Czym jest adwent?
Adwent w kościele katolickim to cztery tygodnie poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, które są szczególnym czasem oczekiwania na narodziny Jezusa. Choć wiele osób na całym świecie świętuje Boże Narodzenie, to adwent nie jest już tak bardzo popularny.
Czym jest kalendarz adwentowy?
Kalendarz adwentowy to szczególny rodzaj kalendarza, najczęściej składający się z 24 pudełek lub kartonika z 24-okienkami a każde z nich należy otworzyć innego dnia. Rozpoczyna się 1 grudnia i wyznacza 24 dni przed Bożym Narodzeniem.
Historia kalendarza adwentowego
Historia kalendarzy adwentowych ma długą tradycję. W XIX wieku powszechną praktyką był zwyczaj oznaczania dni do Bożego Narodzenia kredą lub zapalaniem kolejnych świec znajdujących się w wieńcu adwentowym.
Pierwszy drukowany kalendarz adwentowy powstał w Niemczech na początku XX wieku, a jego twórcą był Gerhard Lang, który pamiętał, że gdy był małym chłopcem, mama zrobiła mu kalendarz z 24-małymi obrazkami, po jednym na każdy dzień przed Bożym Narodzeniem. Dopiero kilka lat później jego firma wydrukowała pierwszy kalendarz adwentowy z maleńkimi drzwiczkami, które wszyscy dziś lubią otwierać.
Papierowe kalendarze nadal są popularne. Bywają takie ręcznie tworzone lub z tkanin, drewna czy wstążek. Niektóre oferują słodką czekoladkę, inne bożonarodzeniową dekorację, cukierek czy cytat na każdy dzień.
Po wojnie Richard Sellmer ze Stuttgartu stworzył własny kalendarz adwentowy, a w roku 1946 zajął się ich masową produkcją.
Pierwszy kalendarz adwentowy z czekoladkami pojawił się w sprzedaży w 1958 roku. W 1971 roku marka Cadbury wypuściła pierwszy kalendarz adwentowy w Wielkiej Brytanii, jednak zyskał on na popularności dopiero w 1993 roku.
Kalendarz adwentowy jest jedną z najpopularniejszych przedświątecznych tradycji wśród dzieci, które z niecierpliwością i radością otwierają kolejne okienko, by sprawdzić, co w nim znajdą.
Rodzaje kalendarzy adwentowych
Prostym, a zarazem niezwykłym sposobem na potęgowanie emocji przed Świętami Bożego narodzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, może być kalendarz adwentowy. W dzisiejszych czasach istnieją różne rodzaje i formy kalendarzy adwentowych, wśród których możesz znaleźć:
- kalendarz adwentowy z Lego
- kalendarz adwentowy z zabawkami
- kalendarz adwentowy ze słodyczami
- kalendarz adwentowy z kosmetykami
- kalendarz adwentowy z herbatą i kawą
- kalendarz adwentowy z biżuterią
- kalendarz adwentowy z herbatą
- kalendarz adwentowy z kawą
- kalendarz adwentowy z winem
- kalendarz adwentowy z piwem
- kalendarz adwentowy z alkoholem
- kalendarz adwentowy z czekoladkami
- kalendarz adwentowy z chipsami
- kalendarz adwentowy z serem
- kalendarz adwentowy z ćwiczeniami
- kalendarz adwentowy z gadżetami
- kalendarz adwentowy z jedzeniem
- kalendarz adwentowy z kamieniami
- kalendarz adwentowy z minerałami
- kalendarz adwentowy z perfumami
- kalendarz adwentowy ze skarpetkami
- kalendarz adwentowy ze świeczkami
- kalendarz adwentowy z torebkami
- kalendarz adwentowy z ubraniami
- kalendarz adwentowy z upominkami
- kalendarz adwentowy dla zwierząt
- kalendarz adwentowy ze świątecznymi dekoracjami
Dlaczego kalendarze adwentowe zyskują ta ogromną popularność?
Jak widać powyżej, dla każdego znajdzie się coś dobrego. Choć nie potrzebujesz kalendarza adwentowego, by wiedzieć, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, to otwieranie maleńkich ponumerowanych kartoników lub drzwiczek, by odsłonić upominek, może Ci urozmaicić trudny przedświąteczny czas. Kalendarzem adwentowym dziś można obdarować dzieci, ale i dorosłych: kosmetoholiczki, miłośników kawy, herbaty, wina i piwa czy kochających biżuterię, świece i czekoladki. Tylko gdzie znaleźć oryginalny, luksusowy i unikalny lub najlepiej sprzedający się kalendarz adwentowy?
Więcej o kalendarzach adwentowych dowiesz się z artykułów: