Kanalizacja deszczowa i jej alternatywy

Co zrobić z deszczówką wokół domu? Podłączyć się do kanalizacji deszczowej czy wykorzystać ją do podlewania ogródka. To pytanie pojawiło się na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Jakie są możliwe rozwiązania?

Co to jest kanalizacja deszczowa?

Kanalizacja deszczowa zwana jest też kanalizacją burzową, odprowadza wody opadowe i roztopowe z dachu, parkingu, terenu utwardzonego czy podjazdu wokół domu. Co ważne powinna to być instalacja odrębna i niezależna od kanalizacji ściekowej instalacja.

 

Czy musimy podłączyć się do kanalizacji deszczowej?

Nie! Ponieważ zgłębiając ten temat, odkryłam, że istnieje wiele alternatyw. Należy pamiętać, że wybrane rozwiązanie powinno zapewnić sprawny odbiór wód spływających z odwadnianych powierzchni. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ odpowiednie odprowadzenie deszczówki zapewni ochronę fundamentom i ścianom domu przed wilgocią. Aby podjąć decyzję, należałoby dowiedzieć się, jaka jest przepuszczalność gruntu. Przepisy Polskiego prawa mówią na przykład, że nie można odprowadzać deszczówki do przydomowej oczyszczalni ścieków czy na działkę sąsiada ani też kształtować terenu w taki sposób, aby woda spływała na ulicę lub działkę sąsiada.

 

Kanalizacja deszczowa

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie się do kanalizacji deszczowej. Jednak to rozwiązanie nie zawsze będzie możliwe. Najpierw powinniśmy dowiedzieć się, czy w rejonie naszej działki znajduje się sieć kanalizacji deszczowej.

 

Odprowadzanie deszczówki do rowu lub zbiornika retencyjnego

Jeśli w okolicach działki budowlanej nie ma kanalizacji deszczowej, wówczas zaleca się odprowadzać wody opadowe do pobliskiego rowu melioracyjnego lub stawu.

 

Deszczówka do podlewania ogrodu

Innym, bardzo ekonomicznym rozwiązaniem (z punktu widzenia płacenia za wodę) jest zbieranie deszczówki do specjalnych pojemników. Wówczas mamy darmową wodę do podlewania ogrodu.

Jest to tanie rozwiązanie, bo do pod rynnę wystarczy ustawić na przykład plastikową beczkę i gotowe. W przypadku dużego ogrodu warto pomyśleć o zbiorniku podziemnym. Wodę deszczową można wykorzystywać także do prania lub spłukiwania wody w toalecie. Ale oczywiście wcześniej trzeba ją oczyścić. To rozwiązanie będzie zdecydowanie droższe, bo sporo kosztuje instalacja takiego systemu oczyszczającego wody opadowe.

 

Deszczówka a drenaż lub skrzynki rozsączające

Alternatywą dla kanalizacji deszczowej może być drenaż rozsączający, lub skrzynki rozsączające wykonane z tworzywa sztucznego. Skrzynki to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, bo mogą zmagazynować większą ilość wody. A to sprawdzi się podczas obfitych opadów deszczu.

 

Deszczówka a studnia chłonna

Jeszcze innym rozwiązaniem, które zaproponowała nam firma budowlana, jest studnia chłonna. Najczęściej wykonuje się ją z PCW lub kręgów betonowych, a całość przykryta jest włazem. Dolne kręgi mają otwory, za pomocą których deszczówka jest przesączana do gruntu. Dno studni chłonnej należy wysypać drobnym żwirem, aby filtrował większe zanieczyszczenia. Warto podkreślić, że studnię chłonną należy umieścić minimum 2 metry od domu, aby nie dopuścić do zawilgocenia fundamentów. Ponadto nie można budować studni chłonnej, jeśli w okolicy są ujęcia wody.

 

Dlaczego należy zadbać o odpowiedni system odprowadzania deszczówki z posesji? Aby nie dopuścić do podmycia bądź zawilgocenia fundamentów albo też do stojącej wody i błota na działce.

 

Kanalizacja deszczowa. Jak się za to zabrać zgodnie z prawem?

Najpierw poszukajmy, kto jest odpowiedzialny za rów melioracyjny lub kanalizację deszczową. Będzie to pobliski urząd miasta, urząd gminy lub starostwo. Tam też należy dopytać o możliwość i warunki techniczne, jakie ma spełniać takie przyłącze deszczowe. Bo trzeba je wybudować na własny koszt. Poza tym jednostka upoważniona może poprosić o projekt odwodnienia posesji przed wydaniem zgody i określeniem warunków technicznych.

 

Pismo z prośbą o pozwolenie na przyłączenie działki budowlanej do sieci kanalizacji deszczowej – wzór

Zatem wybraliśmy się do Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w naszym Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie otrzymaliśmy wyczerpujące informacje dotyczące przyłączenia się do kanalizacji burzowej. Przygotowaliśmy odpowiednie pismo z prośbą o przyłączenie do kanalizacji deszczowej, które brzmiało:

Urząd Miejski w ……………………………..
(adres) ………………………………………………
Wydział Gospodarki Komunalnej,
Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Prośba o zezwolenie na przyłączenie działki budowlanej do sieci kanalizacji deszczowej

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zezwolenie na przyłączenie do sieci kanalizacji deszczowej działki budowlanej zlokalizowanej w (miejscowość) ………………………… przy ul.  ………………………….. nr ewidencyjny………………………………

Jednocześnie oświadczam, że jestem właścicielem wyżej wspomnianej nieruchomości.

Z poważaniem,

(podpis) ………………………………………

Załączniki:
mapka sytuacyjno-wysokościowa do celów opiniodawczych w skali 1:500.

 

 

 

I czekamy na odpowiedź z Urzędu Miasta. O tym, jaka była odpowiedź i ile kosztuje przyłącze do kanalizacji deszczowej, poinformuję wkrótce, jak tylko zdobędę te informacje!

3 odpowiedzi do “Kanalizacja deszczowa i jej alternatywy”

  1. Dzień dobry, trafiłam na Pani blog, bo poszukuję informacji co zrobić z deszczówką aby było to zgodne z prawem. Pisze Pani: „Jeśli w okolicach działki budowlanej nie ma kanalizacji deszczowej, wówczas zaleca się odprowadzać wody opadowe do pobliskiego rowu melioracyjnego lub stawu.”
    czy pamięta Pani i może podać mi podstawę prawną tej informacji? czy do takiego rowu można się podłączyć i jest to zgodne z prawem? bardzo mi zależy na tej wiadomości, dziękuję i pozdrawiam

    1. Witaj Małgorzato, myślę, że najlepiej będzie udać się do Urzędu Miasta (u nas zajmuje się wym Wydział Ochrony Środowiska) i oni wszystko wyjaśnią. Nam wskazali co i w jaki sposób zrobić, jakie dokumenty wypełnić itp. My zdecydowaliśmy się na kanalizację deszczową. Ten temat już dawno za nami 🙂

  2. Odprowadzanie wody do zbiornika to ekologia i oszczędność w jednym. Tak jak Pani wspomniała w artykule taką wodę można także wykorzystać np. do spłukiwania. Dodatkowo woda w zbiorniku na deszczówkę jest lepszym rozwiązaniem niż woda ze studni głębinowej, ponieważ nie jest tak zimna a to także ma znaczenie przy podlewaniu roślin w ogrodzie. Pani artykuł jest bardzo przydatny dla każdego, kto zastanawia się co zrobić z wodą deszczową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.