Kaszel często jest bagatelizowany. Mimo że potrafi uprzykrzyć życie nie tylko nam, ale również drażnić naszych bliskich. Zaczynamy się nim martwić dopiero wtedy, gdy męczy nas przez długi czas i nie chce minąć. Co może być jego przyczyną? Jak skutecznie pozbyć się tej dolegliwości za pomocą dostępnych obecnie lekarstw?
Czym tak właściwie jest kaszel?
Kaszel stanowi reakcję obronną organizmu. Ten bezwarunkowy odruch wywołany jest podrażnieniem zakończeń nerwowych, które umiejscowione są w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Dzięki niemu usuwany jest śluz oraz inne zanieczyszczenia. Leczenie kaszlu nierzadko podejmujemy dopiero wtedy, gdy pojawia się wraz z innymi dolegliwościami. Natomiast kiedy występuje samodzielnie, często jest przez nas bagatelizowany.
Jakie wyróżnia się rodzaje kaszlu?
Istnieją różne rodzaje kaszlu i sposoby na kaszel. Można je podzielić ze względu na długość trwania. Wtedy wyróżnia się kaszel ostry (trwający do trzech tygodni), przewlekający się (od trzech od ośmiu tygodni) oraz przewlekły (trwa dłużej niż osiem tygodni). Natomiast przez wzgląd na to, czy podczas kasłania dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, czy też nie, wyróżniamy kaszel suchy i mokry. Przy tym pierwszym rodzaju zwykle towarzyszy nam dyskomfort przy oddychaniu, a sam kaszel jest często gwałtowny. Z kolei kaszel mokry pomaga w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Niestety, gdy jest ona zbyt gęsta, nie dochodzi do jej usunięcia.
Jakimi substancjami zwalczać kaszel suchy?
Jeżeli męczy cię suchy kaszel, powinieneś wybrać leki, których skład opiera się na ziołach. Ich zaletą jest to, że właściwie nie powodują skutków ubocznych oraz są niedrogie. Jeśli natomiast nie przynoszą one pożądanych efektów, trzeba zdecydować się na syropy lub tabletki, które oddziałują na ośrodek kaszlu. Są to te preparaty, mające w swoim składzie kodeinę, butamirat, czy też dekstrometorfan. Trzeba jednak wykazywać się rozwagą podczas trwania kuracji, ponieważ te substancje przy długotrwałym stosowaniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Co będzie dobrym wyborem na kaszel mokry?
Zadaniem preparatów przeznaczonych do zwalczania kaszlu mokrego jest upłynnienie zalegającej wydzieliny. Ma to pozytywny wpływ na jej odkrztuszenie. W takich lekarstwach zwykle możesz znaleźć między innymi ambroksol – ten składnik wspomaga usuwanie wydzieliny, a także hamuje ból gardła. Z kolei zawartość bromheksyny, karbocysteiny, sulfowjakolu czy acetylocysteiny sprawia, że wydzielina staje się rzadsza oraz zmniejsza się jej lepkość.
Pamiętaj, żeby nie ignorować uporczywego kaszlu. Obecnie dostępnych jest wiele lekarstw, które z pewnością pomogą ci w pozbyciu się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Wybierając odpowiedni preparat, musisz kierować się rodzajem męczącego cię kaszlu. Tylko wtedy możesz spodziewać się zadowalających efektów kuracji. Nie zapominaj też o nawadnianiu gardła – jest to czynność, która wspiera działanie preparatów na kaszel. Dobrze jest również zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach.
Artykuł promocyjny