Kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie jest instrumentem przysługującym pracownikowi, z którego korzystamy zwykle w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, gdy nasza obecność w zakładzie pracy jest z jakichś względów niemożliwa. Wtedy z pomocą przychodzi nam urlop, którego możemy zażądać zgodnie z naszym życzeniem. Jak to wygląda? Kiedy, w jaki sposób możemy wziąć urlop na żądanie?

 

Urlop na żądanie

Dla wielu z nas praca jest najważniejsza. Lecz życie nie składa się wyłącznie z pracy. Niekiedy spotykają nas wydarzenia, w których musimy lub jesteśmy zobligowani uczestniczyć osobiście, zatem nie możemy pojawić się w miejscu pracy – z różnych powodów. Zwykle wtedy właśnie myślimy o urlopie na żądanie, który na stałe jest wpisany do Kodeksu Pracy jako nasze prawo.

Nasz pracodawca nie musi znać przyczyn, które skłaniają nas do wzięcia urlopu na żądanie. Tu mamy pełną swobodę. Warunkiem takiego wolnego dnia (lub dni) jest pozostawanie w stosunku pracy w oparciu o umowę o pracę. Pracodawca powinien respektować nasze życzenie urlopowe, lecz może odmówić – wtedy jest zobowiązany przedstawić konkretne powody takiej odmowy. Nasze wynagrodzenie nie zostanie pomniejszone o dni objęte urlopem na żądanie. Bardzo dobry artykuł o całym zagadnieniu znajdziemy w wiodącym serwisie pracowniczym Aplikuj.pl: https://www.aplikuj.pl/porady/21/urlop-na-zadanie.

Kiedy wziąć urlop na żądanie?

Z zasady to, czego możemy “zażądać” od pracodawcy to 4 dni – taki jest roczny wymiar tego rodzaju urlopu. Musimy pamiętać o tym, że przewidziany urlop wypoczynkowy jako taki zawiera już te 4 dni, zatem korzystając z nich, uszczuplamy wymiar naszego urlopu w ogólności. Jeżeli liczba dni urlopu wypoczynkowego będzie równała się 0, wtedy nie możemy wystosować wniosku o urlop na żądanie.

Należy bardzo ostrożnie korzystać z urlopu na żądanie. Życie niesie nieprzewidziane sytuacje, a ilość dni do wykorzystania jest ograniczona. Rozsądnie więc dysponujmy tą możliwością.

Szanujmy też naszego pracodawcę i nas samych jako pracowników, a także zespół, w którym pracujemy. Zawiadamiajmy o woli podjęcia urlopu na żądanie możliwie szybko, aby nasz zespół mógł normalnie funkcjonować, a nasz pracodawca na chwilę mógł przydzielić nasze zadania innej, wskazanej osobie. To zawsze są wyjątkowe sytuacje i należy zachować się odpowiedzialnie, nawet jeśli wypadki losowe doprowadzające do powzięcia urlopu na żądanie są nagłe i nieprzewidywalne.

Jak wziąć urlop na żądanie?

Ponieważ jest czymś oczywistym, że urlop na żądanie wiąże się z nieobecnością w zakładzie pracy i zwykle nagłością sytuacji, więc o jego podjęciu zazwyczaj informujmy odpowiednie komórki w naszej firmie drogą telefoniczną lub mailową. Warto także pamiętać o tym, że pracodawcy z reguły niechętnie patrzą na tę praktykę. Wprawdzie urlop na żądanie nam prawnie przysługuje, jednakże może on stanowić wyłom we właśnie prowadzonym projekcie, zaburza proces pracy, ma negatywne skutki dla zespołu pracowniczego. To nasze prawo, ale zalecamy ostrożność.

Kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?

Będąc przy sprawach związanych z pracą, gorąco także zachęcam do poznania perspektywicznych zatrudnień. Zawody przyszłości ‒ jacy specjaliści będą poszukiwani już wkrótce? – warto wiedzieć, aby ułatwić sobie karierę zawodową i udane życie zawodowe.

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.