Kolorowy ogród jesienią – dobierz odpowiednie rośliny!

Marzę o tym, by ogród wokół naszego nowego domu zachwycał niezwykłymi roślinami i barwami o każdej porze roku. W deszczowe i zimne dni doskonale będzie je obserwować z tarasu czy siedziska w wykuszu. Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, aby cieszyć się ich pięknymi kolorami jesienią?

Namiętnie oglądam kilka programów o urządzaniu ogrodów. Od lat w sobotę o poranku zasiadam przed telewizorem, by oglądać „Rok w ogrodzie” z którego czerpię wiele inspiracji. Uwielbiam zabawę w ogród! Z całą pewnością właśnie dlatego już teraz rozmyślam o tym, w jaki sposób zagospodaruję zielenią przestrzeń wokół nowego domu, którego budowę zamierzamy wkrótce rozpocząć. Poza miejscem na własny, ekologiczny warzywnik, mały sad i szklarnię, zdecydowanie odrobinę przestrzeni ogrodowej zamierzam poświecić na leśny zakątek, różany zakątek oraz drzewa, kwiaty i rośliny ozdobne.

Czy jest sposób na to, aby zaplanować ogród tak, by o każdej porze roku był niezwykłą dekoracją i oazą spokoju?

Szaro-bura jesień nie napawa optymizmem. Dlatego marzę, aby stworzyć ogród pełen barw i kolorów. Moim zamiarem jest, by jedno spojrzenie na kolorowe i przebarwiające się jesienią liście było prawdziwą przyjemnością.

Kwiaty i byliny o pięknych kolorach jesienią

Jesienią kwitną hortensja bukietowa, astry, wrzosy czy chryzantemy. Ich szeroka paleta barw sprawi, że każdy wybierze coś interesującego dla siebie. Bergenia sercowata to jedna z bylin, której liście dekorują jesienią ogród czerwonymi barwami. Natomiast liście żurawki ogrodowej o tej porze roku stają się bordowe, żółtozielone, fioletowe lub udekorowane barwą pomarańczu i różu. Na jakie rośliny warto się zdecydować, by udekorować ogród pięknymi barwami? Jest ich mnóstwo! W moim ogrodzie na pewno nie zabraknie tawuły, hortensji, begonii, chryzantem, dali, astrów czy jeżówek.

Pnącza o pięknych kolorach jesienią

Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, które chcemy zakryć, by na przykład nie szpeciło, wówczas warto obsadzić je jednym z pnączy. I tak winorośl japońska to roślina, której liście jesienią stają się brązowo-fioletowe, szkarłatno-purpurowe czy żółto-pomarańczowe. A winobluszcz ma w okresie jesieni liście purpurowe bądź karminowe.

Krzewy i drzewa o pięknych kolorach jesienią

Pragniesz udekorować ogród krzewami o pięknie przebarwiających się liściach jesienią? Wybierz berberys, kalinę koralową, jeśli zależy Ci, by uzyskać karminowo-purpurową barwę. Pomarańczową i czerwoną barwę do jesiennego ogrodu wprowadzi perukowiec podolski. Czerwone, żółte i pomarańczowe liście ma sumak octowiec i tawuła. Pięknym kolorem owoców jesienny ogród ubarwią rajskie jabłonie czy jarzębiny. Inny pomysł na wyjątkową roślinę w ogrodzie to piękne kremowo-żółte kwiaty oczaru wirginijskiego oraz jego żółte liście. Irga to krzew, który jesienią dekoruje piękną barwą czerwonych lub żółtych liści. Natomiast liście trzmieliny mogą przybrać kolor czerwony bądź szkarłatny.

Co jeszcze ozdobi ogród jesienią?

Nie można zapomnieć o pięknych i modnych szczególnie w ostatnich latach ozdobnych trawach w ogrodzie. Można je dobrać ze względu na formę, barwę czy wysokość. Wiele odmian i gatunków traw ozdobnych, a wśród nich znajdziemy: kostrzewy, wydmuchrzycę piaskową, mrozgę trzcinowatą, miskanty, rozplenice, wilczyniec łąkowy, owies wiecznie zielony, rajgas wyniosły, trzęślicę modrą.

Zdecydowanie ilość roślin, jakie mamy do dyspozycji, by ubarwić kolorami ogród, który będzie zachwycał o każdej porze roku, jest niebywała. Każdy z nas może je dobrać do indywidualnych potrzeb własnych. Jesteśmy ograniczeni jedynie miejscem w ogrodzie.

Mam nadzieję, że zainteresują Cię również artykuły:

Jedna odpowiedź do “Kolorowy ogród jesienią – dobierz odpowiednie rośliny!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.