Kompendium wiedzy o suszeniu kwiatów

Piękno rozkwitających latem kwiatów przywodzi na myśl imponującą paletę barw i zapachów. Wypełnione kwiatami ogrody, tarasy, balkony i łąki sprawiają, że chcemy zatrzymać ten moment na dłużej. Jednym z doskonałych sposobów na zachowanie magii letnich i jesiennych kwiatów oraz traw jest ich suszenie. Dzięki temu możemy stworzyć trwałe i wyjątkowe dekoracje do domu. Podpowiadam jakie kwiaty wybrać do suszenia i na jakie metody suszenia roślin się zdecydować.

Historia suszenia kwiatów

Suszenie kwiatów w starożytności

Kwiaty suszono już w starożytności. W antycznym Egipcie znajdowały zastosowanie w dekoracjach świątyń i grobowców czy podczas ceremonii religijnych i ważnych uroczystości. Jednak nie tylko, ponieważ starożytni Egipcjanie suszone kwiaty wykorzystywali jako składniki perfum, kadzideł, olejków czy jako pigmenty kosmetyczne. W starożytnym Rzymie i Grecji suszenie kwiatów także było popularną praktyką, szczególnie w formie girland — zdobiących drzwi, czy pomniki oraz będących ważnym elementem ślubów i pogrzebów, a także wieńców — czczących wojowników, poetów czy sportowców.

Suszenie kwiatów w średniowieczu

W średniowiecznej Europie wierzono, że suszone kwiaty i zioła miały właściwości lecznicze. W okolicach kościołów uprawiano ogrody ziołowe, w których specjaliści zbierali, a następnie suszyli kwiaty i zioła. Znajdowały one zastosowanie w naparach, maściach i różnych miksturach.

Oshibana — japońska sztuka suszenia kwiatów

W XVI wieku w Japonii suszenie kwiatów było precyzyjną i cenioną formą sztuki. Oshibana to sztuka suszenia i prasowania roślin, która polega na ich delikatnym zerwaniu, prasowaniu i układaniu na papierze washi. W efekcie powstają inspirowane naturą, estetyczne dzieła i dekoracje.

Moda na suszone kwiaty

Obecnie suszenie kwiatów znów stało się popularną praktyką. W ostatnich latach suszone kwiaty stały się modnym trendem w dekoracjach wnętrz. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ florystyczne kompozycje z suszonych kwiatów są dziś elegancką alternatywą dla żywych roślin. Ich niewątpliwą cechą jest fakt, że nie wymagają wody czy promieni słonecznych, by zachować idealny wygląd przez wiele miesięcy i lat. Suszone kwiaty nie tylko są modnym trendem w dekoracjach domów, ale także stają się popularną dekoracją podczas rodzinnych uroczystości takich jak wesela czy urodziny. Mogą stanowić pamiątkę dla panny młodej oraz być dekoracją stołu podczas przyjęć rodzinnych. Bukiety z suszonych kwiatów to także niecodzienny i intrygujący pomysł na prezent na wesele, z okazji Walentynek, urodzin, imienin, rocznicy ślubu czy Dnia Matki. Suszone kwiaty świetnie sprawdzą się także jako prezent na parapetówkę.

Kwiaty do suszenia – jakie wybrać?

Nie każdy kwiat można wysuszyć, jednak wiele roślin zachowuje piękny wygląd długo po zerwaniu. Do suszenia dobrze sprawdzą się:

  • gipsówka, która dodaje kompozycjom florystycznym lekkości;
  • zatrwian wrębny i tatarski — świetnie zachowują barwy;
  • kraspedia — godna uwagi roślina do nowoczesnych bukietów;
  • gomfrena kulista — o niezwykle trwałych kwiatostanach, które długo utrzymują intensywne kolory;
  • hortensja;
  • róża;
  • czarnuszka hiszpańska i damasceńska o niezwykłych kształtach;
  • drżączka olbrzymia — trawa dekoracyjna;
  • kocanki, suchlin, suchołuska — klasyczne kwiaty do suszenia cenione za wyjątkową trwałość;
  • dalie;
  • mikołajek płaskolistny;
  • dmuszek jajowaty.

Kiedy zbierać kwiaty do suszenia?

Najlepszym momentem na zbieranie kwiatów do suszenia są godziny poranne, gdy opadnie rosa, jednak zanim jeszcze promienie słońca będą świecić intensywnie. To wyjątkowa chwila w ciągu dnia, kiedy rośliny są pełne barw, świeże i jędrne.

– „Zbyt rozwinięte kwiaty mogą stracić płatki lub nie zachować kształtu po wysuszeniu. Hortensje czy róże warto zbierać, kiedy ich kwiatostany są dobrze rozwinięte, jednak zanim rozpocznie się proces więdnięcia. Najlepszym momentem zbioru traw ozdobnych jest ten, gdy ich kłosy są w pełni rozwinięte. Polecam wybierać rośliny zdrowe i wolne od szkodników” – zdradza Joanna Legutko, doradca ogrodniczy oraz wiceprezes zarządu W.Legutko.

Różne metody suszenia kwiatów — przegląd

Istnieje wiele metod suszenia kwiatów. Ich dobór najlepiej oprzeć w zależności od rodzaju roślin oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Oto najbardziej popularne metody suszenia kwiatów.

Suszenie kwiatów metodą zielarską

Ta najprostsza metoda suszenia kwiatów jest zarazem tą najstarszą. Nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych materiałów czy narzędzi. Zielarze od wieków wiążą rośliny w niewielkie pęczki i wieszają je kwiatostanami do dołu w przewiewnym miejscu oraz w miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Odpowiednio rozłożone kwiatostany zapobiegają ich zbijaniu się, a w efekcie także gniciu. Proces suszenia kwiatów metodą zielarską w zależności od rodzaju roślin oraz warunków suszenia może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Suszone na powietrzu kwiaty zachowują naturalną formę, choć ich barwy są mniej intensywne. W przypadku gatunków roślin o twardych i mocnych łodygach oraz o lekkich kwiatach można też zdecydować się na zasuszenie kwiatów w wazonie.

Suszenie kwiatów w książkach (prasowanie kwiatów)

Kolejną tradycyjną metodą jest prasowanie kwiatów w książkach. Znamy ją zazwyczaj z lekcji biologii, które wymagały przygotowania albumu z roślinami. Ten sposób suszenia kwiatów pozwala uzyskać delikatne i płaskie, zasuszone rośliny, które doskonale sprawdzają się do tworzenia kartek okolicznościowych, obrazów, zakładek do książek czy innych dekoracji z roślinnym motywem. Wystarczy na kartkach papieru pergaminowego rozłożyć kwiaty, a następnie umieścić je pomiędzy grubymi książkami. Zależnie od grubości kwiatów oraz warunków przechowywania ten proces suszenia kwiatów może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Suszenie kwiatów w mikrofalówce

Nie wszyscy lubią długo czekać na efekt końcowy. Jedną z prostych i szybkich metod jest suszenie kwiatów w mikrofalówce. Rośliny należy ułożyć pomiędzy warstwami papieru pergaminowego i podgrzać od 30 sekund do kilku minut. W tym przypadku trzeba co kilka sekund sprawdzać stan kwiatów, aby uniknąć przesuszenia lub spalenia roślin.

Suszenie kwiatów w boraksie

-„Jedną z bardziej zaawansowanych metod jest suszenie kwiatów w boraksie, dzięki czemu kolor i kształt roślin pozostają w nienagannym stanie. Boraks jest minerałem od lat wykorzystywanym w gospodarstwach domowych. Ma świetne właściwości pochłaniające wodę. Aby suszyć kwiaty w boraksie, najlepiej przygotować tekturowe pudełko i zrobić otwory w jego dnie, przez które przeciągnięte zostaną łodygi. Następnie trzeba połączyć boraks z drobnym piaskiem i delikatnie zasypać rośliny, aby zachować ich naturalny wygląd bez zniekształceń. To dobry sposób suszenia lilii, rudbekii, cynii, dalii, słoneczników czy ostróżek. Suszenie kwiatów w boraksie trwa od kilku dni do tygodnia i pozwala uzyskać suszone kwiaty o intensywnych kolorach i dobrze zachowanej strukturze” – radzi Joanna Legutko.

Suszenie kwiatów żelem krzemionkowym

Do suszenia kwiatów, zamiast boraksu można użyć żelu krzemionkowego, który jest dostępny w formie niewielkich kulek i jest delikatniejszy dla roślin. Po ułożeniu kwiatów w pojemniku trzeba je całkowicie zasypać żelem krzemionkowym. Po maksymalnie tygodniu otrzymujemy w ten sposób kwiaty o intensywnym kolorze i zachowanej strukturze.

Suszenie kwiatów gliceryną

Kolejną metodą bardziej zaawansowanego suszenia kwiatów jest ten z wykorzystaniem gliceryny. Ta metoda pozwala zachować kształt, kolor, miękkość i elastyczność roślin. Kwiaty zanurzyć trzeba na kilka dni w roztworze z gliceryny i wody (w proporcji 1:2), a następnie wyjąć i osuszyć.

Kompendium wiedzy o suszeniu kwiatów
Kompendium wiedzy o suszeniu kwiatów

Pielęgnacja i przechowywanie suszonych kwiatów

– „Po zasuszeniu kwiatów trzeba je jeszcze w odpowiedni sposób przechowywać. Dla zachowania walorów dekoracyjnych na wiele miesięcy i lat najlepiej trzymać je w suchym i ciemnym miejscu bez dostępu światła słonecznego, które może przyczyniać się do blaknięcia kolorów. Aby zachować kompozycje z suszonych roślin na długo, najlepiej zabezpieczyć je sprayem utrwalającym, który przeciwdziała kruszeniu i blaknięciu” – podkreśla ekspertka z firmy W.Legutko.

Suszenie kwiatów to wyjątkowa sztuka, którą możemy praktykować jako hobby. Pozwala cieszyć się pięknem lata i jesieni przez cały rok.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych: https://goodonepr.prowly.com/345514-zatrzymaj-lato-na-dluzej-jak-i-kiedy-suszyc-kwiaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.