Wiele osób w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, do których przynależy nasz ogródek działkowy, rezygnuje z posiadania własnego kompostownika, a później nie mają gdzie „wyrzucać” skoszonej trawy oraz innych odpadów organicznych z domu i ogrodu. Kompostownik to tak naprawdę tani i prosty sposób na doskonałej jakości nawóz do roślin. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób rezygnuje z jego posiadania!
Czym jest kompostownik?
Kompostownik to zbiornik w ogrodzie, najczęściej znajdujący się z tyłu i w niewidocznym miejscu, do którego trafiają odpady organiczne z domu i ogrodu. Najlepiej, aby był osłonięty od wiatru i bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. Ważne, by dno kompostownika było przepuszczalne, aby dżdżownice i mikroorganizmy mogły się do niego przedostać z gleby oraz aby woda w nim nie stała, ponieważ wówczas mogą nastąpić procesy gnilne i pojawi się brzydki zapach. A to nie o to nam chodzi.
Kiedy warto założyć kompostownik?
Moim zdaniem każdy moment jest dobry, aby założyć kompostownik, szczególnie jako właścicielka działki ogrodowej od 5 lat widzę, że w domu i ogrodzie ciągle powstają odpady organiczne, które doskonale nadają się na kompost.
Co warto wrzucać do kompostownika?
Jest mnóstwo odpadów organicznych z domu i ogrodu, które świetnie sprawdzą się w przyszłości jako kompost, czyli Twój nawóz dla roślin. Są to obierki i skórki od owoców i warzyw, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj. Na kompost możemy także wrzucać skoszoną trawę, chwasty, liście czy siano.
Czego nie wyrzucać na kompost?
Nie wyrzucaj na kompost mięsa, skórek owoców cytrusowych, chorych roślin i nasion chwastów, liści orzecha, olchy czy dębu.
Zasada działania kompostu
Powyżej wymienione składniki zostają umieszczone w kompostowniku. Następnie mikroorganizmy sprawiają, że resztki się rozkładają, a w ten sposób powstaje nawóz w postaci żyznej ziemi zasobnej w cenne substancje odżywcze.
Jakie są zalety kompostownika?
Kompostownik w ogrodzie pozwala zaoszczędzić pieniądze! Tak, bo obniża cenę za wywóz odpadów, a ponadto możemy sami i za darmo wyprodukować dobry nawóz do naszych roślin w postaci żyznej ziemi. Czyli tak naprawdę to podwójna oszczędność!
W celu przyspieszenia rozkładu składników organicznych w kompoście można do niego dodać odrobinę dojrzałego kompostu od sąsiada lub specjalny preparat zakupiony w sklepie ogrodniczym. Kompost należy przerzucić kilka razy w sezonie, aby po pół roku otrzymać dojrzały kompost w postaci żyznej ziemi o ciemnej barwie i zapachu lasu.
Moim zdaniem kompostownik w ogrodzie to doskonały sposób, by zaoszczędzić pieniądze i samodzielnie stworzyć żyzną ziemię, wypełnioną cennymi składnikami odżywczymi. Inną zaletą jest fakt, że nie musimy z naszej działki ogrodowej wywozić mnóstwa śmieci, co generowałoby dodatkowe koszty. No i oszczędzamy na zakupach nawozu, bo dzięki własnemu kompostownikowi zyskujemy naturalny i drogocenny nawóz.