Koronawirus w Polsce! Jak się chronić przed zarażeniem?

Miasteczko w Polsce, gdzie tydzień temu do szpitala trafiła kobieta z podejrzeniem koronawirusa. Od tygodnia w aptekach i drogeriach masowo wyprzedawane są żele antybakteryjne. Na ulicach nieustanne rozmowy o koronawirusie. Czyżby koronawirus był konsekwencją przepowiedni Nostradamusa? Czy naprawdę należy się obawiać tej choroby? Poznaj objawy koronawirusa, dowiedz się jak zadbać o siebie i najbliższych. I nie daj się tej narodowej psychozie… w kraju, w którym niedawno potwierdzono jeden przypadek koronawirusa!

 

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce!

Minister Zdrowia potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze i niedawno wrócił do kraju z Niemiec.

Mimo to, jeśli mieszkasz w Polsce, ryzyko zarażenia koronawirusem nadal pozostaje bardzo niskie. Choć media i ciągłe domniemanie o kolejnych zarażeniach sprawiają, że ludzie zaczynają panikować. Warto jednak dowiedzieć się jak zachować się w przypadku epidemii. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby przygotować się na ewentualne rozwinięcie się epidemii oraz jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus, czyli COVID-19 jest rodzajem wirusa, którego nosicielami mogą być zwierzęta, ludzie lub ptaki. U człowieka może powodować infekcje układu oddechowego. Rozprzestrzenia się w kontakcie z osobą zarażoną. Koronawirus jest nowym typem wirusa, który został zidentyfikowany po wybuchu epidemii w Wuhan w Chinach. Ryzyko zachorowania zwiększa się u osób podróżujących do Chin i terenów zagrożonych.

Najbardziej narażeni na ryzyko zarażenia są członkowie najbliższej rodzina oraz pracownicy służby zdrowia, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Koronawirus objawy

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia objawy zakażenia koronawirusem obejmują: kaszel, duszności oraz trudności w oddychaniu i gorączkę. Mogą również wystąpić biegunka, nudności i wymioty, a w cięższych przypadkach mogą doprowadzić do zapalenia płuc, niewydolności wielu narządów czy śmierci. Według szacunków czas między zakażeniem a wystąpieniem objawów wynosi od 1 do 14 dni, a większość zarażonych zauważa objawy w ciągu 5-6 dni. Najbardziej narażone na zarażenie są osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Nie ma jeszcze szczepionki na koronawirusa!

Wirus ten rozprzestrzenił się po wielu krajach na świecie w ekspresowym tempie. Naukowcy na całym świecie starają się opracować szczepionkę na koronawirusa.

Maska ochronna a koronawirus

Czy maski ochronne na twarz są przydatne? Nieustannie pojawiające się doniesienia medialne spowodowały ekstremalny wzrost cen masek ochronnych. Aktualnie kosztują kilkaset złotych, normalnie ich cena wynosi kilkadziesiąt groszy. Mimo iż maski ochronne na twarz stały się bardzo popularne, to naukowcy raczej wątpią w skuteczność ich działania w walce z koronawirusem.

Jak się przygotować na koronawirusa?

Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi zapobiegania grypie. Najważniejszym krokiem, jaki możemy podjąć w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (ale również innych wirusów) jest częste i dokładne mycie dłoni wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund. A ponadto:

  • Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła użyj żelu odświeżającego do rąk.
  • Nie dotykaj oczu, ust i nosa nieumytymi rękami.
  • Unikaj kontaktu z chorymi.
  • Kiedy kaszlesz lub kichasz, zasłaniaj usta chusteczką.
  • Czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie i przedmioty (np. klamki czy blat kuchenny).
  • Unikaj spożywania surowego i niedogotowanego mięsa.
  • Gdy jesteś chory, pozostań w domu.
  • Odwołaj wycieczki zagraniczne oraz wizyty w masowych spotkaniach takich jak targi.

Koronawirus w Polsce! Jak się chronić przed zarażeniem?

Koronawirus a przepowiednie Nostradamusa i III wojna światowa?!

Choć niektórzy dopatrują się w koronawirusie konsekwencji przepowiedni Nostradamusa czy III wojny światowej, to warto zadbać o higienę i zachować zdrowy rozsądek. Wcale nie trzeba robić zapasów żelu antybakteryjnego na najbliższe miesiące. Wystarczy po prostu podejmować środki ostrożności i dbać o higienę.

2 odpowiedzi do “Koronawirus w Polsce! Jak się chronić przed zarażeniem?”

  1. Coraz więcej zarażonych chociaż szczyt zachorowań zapewne przed nami ,staram się ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i unikam skupisk ludzi .W sklepach jest chyba najwięcej ludzi i tutaj najłatwiej o zarażenie ,zdarzało się że ktoś wychodził zza regału prosto na mnie ,nie ukrywam że się trochę obawiam bo nie wiadomo czy ktoś jest zarażony czy też nie .Teraz jak idę na zakupy zakładam rękawiczki jednorazowe i maskę antysmogową ,myślę że to zwiększa bezpieczeństwo

  2. Ja jestem przerażona tą sytuacją… Na początku bagatelizowałam ją myślałam, że wszystko się jakoś ułoży ale niestety… widzę, że nasi rządzący też nie wiedzą, co konkretnie zrobić. Czytam codziennie aktualności licząc, że przeczytam wreszcie pozytywne wieści. Najgorsze, że siedzę w domu z dzieckiem, a mąż pracuje za granicą i nie widzieliśmy się już 4 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.