Pełne smaku, aromatyczne i pokryte złocistą, cudownie chrupiąca panierką – kotlety od stuleci cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu kuchniach świata, w tym również tradycyjnej polskiej. Oczywiście najbardziej popularny jest aromatyczny schabowy czy kotlet przygotowany z mięsa mielonego, jednak tę pyszną potrawę można również przyrządzić w jeszcze smaczniejszej wersji bezmięsnej. W jaki sposób? Sprawdźmy!
Spis treści
Kotlety na wiele sposobów
Kotlety można przygotować na wiele sposobów i z różnych składników. Ich wspólną cechą jest najczęściej owalny, lekko spłaszczony kształt oraz chrupiąca panierka pomagająca utrzymać razem rozdrobnione składniki. Kotlety mięsne przyrządzane są najczęściej z wieprzowiny, drobiu lub wołowiny, która po zmieleniu oraz dodaniu przypraw staje się miękka i soczysta. Jednak to tradycyjne danie kuchni polskiej warto przyrządzać również w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej, wykorzystując nabiał, warzywa i kasze. Na które przepisy warto zwrócić uwagę?
Grzybowe przysmaki
Zarówno grzyby leśne, jak i boczniaki czy dostępne przez cały rok pieczarki są doskonałą bazą do przygotowania aromatycznych kotletów bezmięsnych. Te pieczarkowe dzięki dodatkowi pieprzu, soli, czosnku i świeżej natki pietruszki nabierają bardziej wyrazistego smaku. Wersja przyrządzona z mieszanki grzybów leśnych wyróżnia się zdecydowanie większą intensywnością, dlatego wystarczy jedynie odrobina przypraw oraz drobno posiekana cebulka. Kotlety grzybowe najlepiej smakują w towarzystwie piure ziemniaczanego i prostej surówki, np. z białej kapusty.
Cukiniowy zawrót głowy
Łagodna w smaku cukinia to warzywo uwielbiane przez wielu kucharzy, ponieważ z łatwością łączy się zarówno z różnymi rodzajami mięs czy warzyw, jak i jako dodatek do słodkich dań. Kotlet z plastrów cukinii to potrawa nie tylko wyjątkowo prosta w przygotowaniu, ale również niezwykle smaczna. Młodsze warzywo można utrzeć wraz ze skórką i dodać słony ser feta oraz przyprawy, a następnie uformować niewielkie kotleciki. Po spanierowaniu oraz usmażeniu na złoty kolor smakują po prostu świetnie!
Pyszne kotlety z roślin strączkowych
Rośliny strączkowe są doskonałym składnikiem wegetariańskich lub wegańskich kotletów pokrytych cieniutką warstwą chrupiącej panierki. Do ich przygotowania z powodzeniem można użyć ugotowanych i zmielonych nasion różnych odmian fasoli, soczewicy czy mającej orzechowy posmak cieciorki. Wyśmienitym smakiem wyróżniają się także kotleciki z soi, którą można mieszać wraz z grzybami, warzywami lub nabiałem, tworząc w ten sposób potrawy o zupełnie nowych, wyjątkowych smakach.
Delikatne kotlety jajeczne
Kotlety jajeczne to superłatwe, tanie i smaczne danie wegetariańskie, za którym przepadają zarówno dorośli, jak i dzieci. Masa składająca się z ugotowanych na twardo jajek, świeżego koperku oraz przypraw po spanierowaniu w bułce tartej i usmażeniu na złoty kolor smakuje wspaniale. Takie kotleciki doskonale komponują się z dodatkiem pieczonych ziemniaczków i sosu jogurtowego lub sałatki z zielonych warzyw.
Ziemniaczane smakołyki
Kotlety ziemniaczane to danie jarskie, które doskonale smakuje zarówno zaraz po usmażeniu, jak i na zimno. Można je zabrać ze sobą niemal wszędzie, np. na rodzinny piknik, do szkoły czy pracy i zjeść z dodatkiem ulubionej sałatki. Ciekawą odmianą tego wyśmienitego dania są kotlety ruskie, w których wnętrze przygotowuje się z ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków, smażonej cebulki, białego sera, pieprzu i soli. Kotletom ziemniaczanym można nadać jeszcze intensywniejszego smaku, nadziewając je drobno pokrojonymi i podsmażonymi pieczarkami, serem żółtym lub szpinakiem krótko podsmażonym wraz z aromatycznym czosnkiem.
Jeśli chcesz poznać sprawdzone i ciekawe przepisy na różnorodne kotlety w wersji bezmięsnej, sięgnij po przepisy na smaczne obiady wegańskie na stronie Przepisy.pl i zaskocz domowników nowymi, nietuzinkowymi smakami, które na długo pozostaną w ich pamięci.
Świetny przepis. Napewno go wyprobuje
pycha