Lagom, czyli szwedzka sztuka równowagi w życiu i wnętrzach

Życie w dzisiejszych czasach można określić jednym słowem: nadmiar. Otaczamy się zbyt wieloma przedmiotami, zbyt wiele rzeczy konkuruje o naszą uwagę. Presja idealnego życia jest przytłaczająca. Warto poznać styl życia Lagom, który jest szwedzką odpowiedzią na duński trend hygge, i koncentruje się na harmonii. Czym jest lagom i w jaki sposób pozwala wprowadzić więcej równowagi do swojego życia?

Lagom jest nazywane „nowym hygge” i odnosi się do stylu życia oraz urządzania wnętrz. Koncepcja ta szybko zyskała popularność na całym świecie. Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawić, aby twój dom oraz życie stały się bardziej przytulne i uporządkowane?

Co to jest lagom?

W tłumaczeniu z języka szwedzkiego oznacza „nie za dużo, nie za mało”. Jest to styl życia, który wyróżnia funkcjonalność i równowaga przy wystarczającej ilości rzeczy, którymi się otaczamy. Inaczej mówiąc, lagom zachęca do tworzenia szczęśliwego życia.

Czy lagom to tylko modny trend?

Coraz więcej osób poszukuje informacji dotyczących lagom, w związku z czym szwedzkie lagom zdominowało popularność duńskiego hygge. Choć można postrzegać lagom, jako najnowszy trend, jest to filozofia i odpowiednie podejście do życia, którego podstawą jest zadowolenie oraz stworzenie równowagi. Mądrość lagom mówi, aby brać dla siebie tyle ile trzeba, a resztę pozostawić, aby inni również mogli być szczęśliwi. Odpowiednia ilość to sekret na równowagę w każdej dziedzinie życia. Lagom to sekret wyjaśniający styl życia oparty na świadomości społecznej, umiarze i zrównoważonym rozwoju.

Lagom jako trend w urządzaniu wnętrz

Poza wprowadzeniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, lagom definiuje zrównoważony sposób życia, który przykłada się również na kontekst urządzani domów i aranżacji wnętrz. Stosowanie recyklingu oraz ponowne wykorzystywanie przedmiotów tam, gdzie jest to możliwe, aby cieszyć się wygodą bez nadmiernego obciążania planety.

Kluczowym elementem w domu urządzonym zgodnie z zasadami lagom jest piec opalany drewnem, gdyż jest to najbardziej przyjazne środowisku paliwo oraz zrównoważone i odnawialne źródło energii. Szalenie ważne jest uwzględnianie czynników ekologicznych przy podejmowaniu decyzji dotyczących domu i wnętrz.

9 prostych sposobów na uporządkowanie domu zgodnie ze sztuką życia Lagom

  • Spisz listę rzeczy do zrobienia i odznacz każde zadanie po jego wykonaniu.
  • Poświęć 10 minut dziennie na wykonanie 1 zadania każdego dnia.
  • Sprzątaj dom po jednym pokoju naraz i zbieraj przedmioty, które się w nich znajdują do trzech pudełek: zatrzymaj, oddaj i wyrzuć.
  • Postępuj zgodnie z zasadą: jedno wchodzi, jedno wychodzi – aby zapobiegać zagracaniu przestrzeni.
  • Pozbywaj się produktów, których nie potrzebujesz – rozdaj, sprzedaj, wyrzuć do kosza.
  • Zmniejsz obszar, gdzie może pojawić się bałagan – stosując teczki na dokumenty oraz organizery na różne przybory.
  • Pozbądź się z szafy ubrań, które nie nosisz.
  • Ustaw koszyk lub torbę przy schodach albo w miejscu, gdzie gromadzi się bałagan. Gdy się zapełni, odłóż wszystko tam, gdzie jest jedno miejsce.
  • Trzymaj się reguły – sortuj lub oddawaj, gdy tylko coś otrzymasz.

Zalety lagom:

  • oryginalny sposób radzenia sobie z rutyną
  • życie w harmonii ze światem
  • ułatwia osiągnięcie równowagi w życiu
  • wykorzystuje pozytywne aspekty każdej sytuacji

Koncepcja Lagom opiera się na sprzeciwie wobec przesady i odrzuceniu oryginalności za wszelką cenę. Umiejętność uchwycenia czegoś pozytywnego w każdej sytuacji, umiejętność uczenia się na podstawie każdego doświadczenia, dążenie do uczciwego życia w harmonii ze światem.

5 wskazówek dotyczących pozytywnego nastawienia

1. W zgodzie z naturą

Krótko mówiąc, będąc w stanie znaleźć szczęście nawet w ukrytych zakamarkach, styl życia lagom jest nie tylko istotny, ale także niezbędny w szale, w którym zmuszeni jesteśmy żyć każdego dnia. Ta zasada prostoty dotyczy również kuchni, która opiera się na koncepcji zrównoważonego rozwoju i stosowania oryginalnych składników. Szwedzi starają się ograniczyć spożycie mięsa i nie kupować żywności, która jest wynikiem szkodliwych dla środowiska praktyk.

2. Znaczenie ćwiczeń i snu

Filozofia lagom przekłada się na różnorodne zastosowania w wielu płaszczyznach życia. Według niej powinniśmy znajdować czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i sen, które oczyszczą umysł, ułatwiają radzenie sobie z codziennością. Relaks i oddawanie się nawet najmniejszym przyjemnościom pozwala pozbyć się zmartwień lub obaw związanych z pracą czy codziennym życiem. Pomogą w tym codzienne rytuały, czyli proste czynności, które uczą bardziej świadomego życia.

3. Ekologia i środowisko naturalne

Kolejnym z filarów filozofii lagom jest recykling oraz umiejętność ponownego wykorzystania posiadanych przedmiotów. Wystarczy pobudzić wyobraźnię i kreatywność, by odnowić stare przedmioty takie jak meble, ubrania, obuwie czy dekoracje. W stylu życia lagom wszystko opiera się na zrównoważonym rozwoju, oszczędzaniu energii oraz użyciu materiałów z poszanowaniem środowiska naturalnego.

4. Prostota i funkcjonalność

Lagom jest połączeniem wszechstronności, umiaru, harmonii oraz użyteczności, które odnoszą się nie tylko do życia, ale również do domu. Podczas meblowania mieszkania warto zatem wybierać stylowe, funkcjonalne i komfortowe meble, które nie zagracą przestrzeni, ale posłużą przez wiele lat. Urządzając dom i organizując w nim przestrzeń w zgodzie z filozofią lagom, nie można zapomnieć o:

  • kąciku do czytania oraz ustawieniu biurka w domowym biurze w pobliżu okna, aby móc korzystać z naturalnego światła i oszczędzać prąd:
  • stosowaniu drewna na podłogach oraz drewnianych mebli i faktur, gdyż materiał ten ociepla wnętrze oraz jest naturalny;
  • używaniu ręczników z naturalnych materiałów takich jak bawełna w neutralnych kolorach;
  • otaczaniu się roślinami doniczkowymi, gdyż oczyszczają powietrze, dostarczają tlenu oraz są świetną formą tworzenia zielonych zakątków w domu;
  • używaniu aromatycznych ziół w kuchni, by móc wzbogacać nimi pyszne domowe dania;
  • posiadaniu drzew i krzewów owocowych oraz warzywnika za domem, aby jadać zdrowe i ekologiczne warzywa i owoce.

Domy urządzone w stylu lagom są nie tylko wygodne i gościnne, ale również ekologiczne i zrównoważone. Pozbywając się zbędnych i zagracających przestrzeń bibelotów i zachowując jedynie to, co czyni nas szczęśliwymi – oto kwintesencja wnętrz urządzonych zgodnie z zasadami lagom.

5. Piękno w niedoskonałości

Ostatnią poradą, którą warto wyciągnąć ze szwedzkiej filozofii lagom, jest porzucenie nieosiągalnego celu doskonałości, gdyż nie ma nic bardziej frustrującego. Prawdziwe szczęście polega na umiejętności zanurzenia się w meandrach życia, by osiągnąć równowagę, radość i szczęście, które odnajdziemy w spokojnej pracy i życiu w harmonii oraz prostocie.

Koncepcja lagom

W koncepcji lagom mniej znaczy więcej. Mniejszy dom oznacza, że możesz go wypełnić mniejszą ilością przedmiotów, ale szybciej go wysprzątasz. Istotną częścią lagom jest dokonywanie wyborów. Zamiast kupowania przedmiotów, których nie potrzebujemy, powinniśmy znajdować przyjemność i spełnienie w umiarze. Na przykład ćwiczenia są dobre dla zdrowia i organizmu, jednak zbyt intensywnie uprawiany sport może zaszkodzić. Gotowanie w domu jest dobre, jeśli nie generuje stresu, a jedzenie na mieście może okazać się katastrofalne dla domowego budżetu.

Jak odnaleźć swój wewnętrzny lagom?

Aby odnaleźć swój wewnętrzny lagom, trzeba zadać sobie proste pytane: czy to wystarczy? Nie staraj się sprostać czyimś standardom. Zatrzymaj się i zapytaj siebie, bo oto nadszedł idealny moment, by znaleźć równowagę pomiędzy spokojem i presją oraz pracą zawodową a życiem rodzinnym.

Dom w stylu lagom

Trend lagom w przypadku mieszkań polega na ty, aby pozbyć się tego, co zbędne, a w efekcie osiągnąć prostotę. W ten sposób odkrywasz, co sprawia Ci radość. Upewnij się, że przedmioty, którymi się otaczasz, są dla Ciebie cenne. To samo dotyczy wszystkiego, co zaśmieca przestrzeń bez sensu. Czy naprawdę podobają ci się wszystkie meble, dekoracje, ubrania i dodatki, które posiadasz? Jeśli nie to sprzedaj je na portalu aukcyjnym. A jeszcze przed zakupem nowych przedmiotów do domu pytaj siebie, czy dany produkt da Ci szczęście. Chodzi o to, aby w prostocie odnajdować radość i szczęście.

Lagom w pracy

Zasady lagom można stosować również w pracy. Szwedzi uważają, że ludzie, którzy pracują po godzinach, nie są wydajni w trakcie zwykłych godzin pracy. Trzeba zaakceptować fakt, że praca jest ważną częścią życia, ale potrafić znajdować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Praca zawodowa powinna umożliwiać rozwijanie się, a nie być nieprzyjemnym obowiązkiem, który wykonujesz, bo musisz. A czas wolny przeznacz, by rozwijać swoje pasje, spędzać go z najbliższymi oraz się odprężyć.

Lagom w kuchni

Koncepcja lagom sprawdzi się również w kuchni. Pierwszym krokiem do gotowania w stylu lagom jest ograniczenie marnotrawstwa. Zamiast jadać importowane owoce i warzywa przez cały rok, wybieraj te sezonowe od lokalnych producentów. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zrób sobie przerwę na pyszną kawę i deser. Nie każdy posiłek musi być celebrowany, a wcale nie chodzi o to, by imponować znajomym, ale oddawać się drobnym przyjemnością.

Lagom, czyli szwedzka sztuka równowagi w życiu i wnętrzach kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Lagom przywróci równowagę w życiu

Trend lagom można włączyć do każdego aspektu swojego życia. Po prostu szukasz idealnych produktów. Filozofia lagom nie tylko upraszcza życie, ale również zmniejsza stres oraz pomaga znaleźć równowagę niezbędną do szczęścia. Poza tym proste rzeczy często przynoszą najwięcej radości – a to jest klucz do życia lagom.

Podobał Ci się ten artykuł? Zaglądaj na popularny blog lifestylowy po więcej inspiracji każdego dnia.

Jedna odpowiedź do “Lagom, czyli szwedzka sztuka równowagi w życiu i wnętrzach”

  1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o koncepcji lagom. Ciekawa rzecz, mam ochotę wykorzystać jej założenia w salonie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.