Lilak pospolity zwany bzem – dlaczego warto go spożywać?

Lilak pospolity to krzew, który w naszym kraju zwany jest bzem. Ma kwiaty o intensywnym zapachu, które mogą być koloru fioletowego, białego lub bordowego. Dowiedz się, dlaczego warto spożywać kwiaty lilaka pospolitego. Poznaj jego zalety dla zdrowia i urody.

Nigdy nie przypuszczałam, że roślina ta przywędrowała do Europy z Imperium Osmańskiego, które miałam okazję poznać, oglądając turecki serial kostiumowy pt. „Wspaniałe stulecie”. Piękny krzew o intensywnym zapachu z pewnością wkrótce posadzę w ogrodzie obok nowego dom. Dotąd nie miałam pojęcia, że te kwiaty można jeść. Nie przypuszczałam, że warto je spożywać w postaci naparów lub nalewki.

Piękne kwiaty lilaka pospolitego (Syringa vulgaris) to niebywała dekoracja ogrodu. Warto posadzić go przy tarasie, czy w kąciku ogrodu, w którym zaplanujemy miejsce do wypoczynku i relaksu. Co ciekawe surowcem leczniczym tej rośliny są liście, kwiaty oraz kora. Lilak to cenne źródło flawonoidów, garbników, fenyloetanoidów, kumaryn, rutyny, kwercetyny czy glikozydów.

Herbata z bzu lilaka pospolitego

Napar w formie herbaty z kwiatów lilaka pospolitego doskonale sprawdza się jako naturalne lekarstwo na przeziębienie czy w problemach z trawieniem. Pobudza apetyt, leczy biegunki, reguluje poziom hormonów w organizmie oraz cykl miesiączkowy kobiet. Łagodzi kaszel i stany zapalne. Odtruwa organizm, oczyszcza krew i wspomaga odporność organizmu. Działa moczopędnie, napotnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Oczyszcza organizm i usuwa z niego pasożyty oraz grzyby.

Łagodzi infekcje gardła, zapalenie spojówek oraz zapalenia jelit. Warto płukać nim usta przy aftach, stanach zapalnych jamy ustnej oraz parodontozie. Poprawia sprężystość skóry i przyspiesza gojenie się ran.

Taki napar można przygotować zarówno ze świeżych, jak i z suszonych kwiatów. Wystarczy łyżeczkę kwiatów lub liści bzu lilaka pospolitego zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem kilka minut.

Bez lilak pospolity w pielęgnacji skóry

Jest silnym antyoksydantem, który neutralizuje działanie wolnych rodników w skórze, poprawia jej nawilżenie i reguluje wydzielanie sebum. Wygładza, zmiękcza włosy i skórę. Dezynfekuje, tonizuje i poprawia koloryt skóry. Wykazuje właściwości regeneracyjne i antyseptyczne. Łagodzi opuchnięcia i worki pod oczami. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry łojotokowej, trądzikowej oraz z przebarwieniami. Koi oparzenia słoneczne oraz jest często używanym składnikiem kosmetyków ze względu na jego zapach o właściwościach uspokajających. Delikatnie napina skórę, zmniejsza jej wiotczenie i widoczność zmarszczek.

Olejek z bzu lilaka pospolitego

Warto wykorzystywać jego wyjątkowe właściwości oraz słodki zapach do celów aromaterapeutycznych, ponieważ pozytywnie nastraja i odpręża. Działa antybakteryjnie i pozostawia niezwykły zapach w domu.

Nalewka z kwiatów bzu lilaka pospolitego – przepis

Robienie domowych nalewek to moja pasja. Uwielbiam je robić i pić. Do tej pory moimi hitami były nalewka z truskawek, nalewka z pigwy i nalewka z wiśni. W zeszłym roku pierwszy raz zrobiłam aromatyczną nalewkę z pięknie pachnących płatków róży. Jeszcze jej nie próbowałam, ale podczas przelewania do butelki smakowała wybornie. W tym roku nadszedł czas na nalewkę z kwiatów bzu lilaka pospolitego. Do jej przygotowania potrzeba:

  • duży słoik
  • 1,5 szklanki cukru
  • kilka gałązek z kwiatami bzu lilaka pospolitego
  • sok z 1 cytryny
  • 1 szklanka wody
  • 1,5 litra wódki

Jak przygotować taką nalewkę z intensywnie pachnących kwiatów bzu lilaka pospolitego?

Kwiaty bzu lilaka pospolitego w ciemnym fioletowym kolorze płuczemy letnią wodą i rozkładamy na papierowym ręczniku do przeschnięcia. Następnie obrywamy kwiatki i wrzucamy do dużego słoja. Sypiemy cukier oraz wlewamy sok z cytryny i alkohol. Słoik zakręcić i postawić w ciemnym miejscu. Raz w tygodniu słoikiem wstrząsnąć. Po 4-6 miesiącach przecedzić kwiatki i w razie potrzeby dolać wody – jeśli nalewka wyszła zbyt mocna lub cukru – jeśli zbyt gorzka.

bez lilak pospolity zalety spożywania

A Ty lubisz sięgać po takie wyjątkowe rośliny jadalne i korzystać z ich niesamowitych właściwości?

2 odpowiedzi do “Lilak pospolity zwany bzem – dlaczego warto go spożywać?”

  1. Czy można zbierać kwiaty wszystkich lilakow? Wegierskiego/josikaea czy japonskiego/amurskiego czy meyera? Czy tylko pospolitego/vulgaris/pospolitego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.