Lista rzeczy do zrobienia przed końcem roku

Grudzień to czas, w którym wiele osób skupia się na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia czy zabawy sylwestrowej. Jest to także doskonały moment, by podsumować mijający rok. Przygotowałam listę rzeczy do wykonania jeszcze w tym roku. Aby wejść ze świeżą energią w Nowy Rok, w grudniu zadbaj o poniższe kwestie.

 

Sprawy finansowe do załatwienia przed końcem roku

Przegląd finansów i oszczędności

Pamiętasz swoje cele finansowe na 2022 rok? Milionerzy i ludzie sukcesu choć raz na kwartał przyglądają się swojej sytuacji finansowej. Twierdzą, że to, na czym skupiamy uwagę, wzrasta. Właśnie dlatego przestałam publikować artykuły podsumowujące domowy budżet mojej rodziny. Chciałam przestać koncentrować się na wydatkach a w efekcie skupić się na przychodach i pieniądzach, które przyciągam do swojego życia. Uporządkowanie spraw finansowych daje obraz aktualnych oszczędności i zobowiązań. Wiedza o aktualnych finansach jest podstawą do zaplanowania wydatków, rodzinnych wydarzeń czy wakacji na przyszły rok kalendarzowy.

Darowizny na cele charytatywne

Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że nasze serca stają się cieplejsze i bardziej otwarte na pomaganie. Milionerzy wspierają organizacje dobroczynne przez cały rok. Jeśli jednak dotąd nie udało się tego uczynić, możesz uczynić ten piękny gest w grudniu. Uważam, że warto wspierać innych tak, jak tylko możemy. Moją ulubioną akcją, którą regularnie wspieram od wielu lat, jest Szlachetna Paczka.

Sprawy organizacyjne do załatwienia przed końcem roku

Przygotuj kalendarz / planner na nowy rok

Nie wiem, jak to się odbywa w Twojej rodzinie, ale u nas – póki niemal co każdy dzień jest szalony. Życie rodziny z dwójką małych dzieci jest trochę jak jazda na wariackich papierach. W związku z tym warto zapisywać zarówno w kalendarzu Google, jak i w tradycyjnym planerze drukowanym ważne daty, tak aby nic nie umknęło. Dlatego ja już przygotowałam dla siebie tradycyjny kalendarz i wpisuję do niego istotne dla naszej rodziny wydarzenia.

Przejrzyj apteczkę i kosmetyczkę

Wyrzuć produkty, których już nie używasz lub te, które straciły ważność. Koniec roku to idealny czas, by pozbyć się przeterminowanych leków i kosmetyków albo po prostu tych, które się nie sprawdziły i tylko zagracają przestrzeń na pięknej toaletce w sypialni lub w łazience.

Przejrzyj zawartość spiżarni, lodówki, zamrażarki i szafek kuchennych

Jeśli na bieżąco nie monitorujesz dat ważności produktów spożywczych, to koniec roku jest na to idealnym momentem. Nie lubię marnować jedzenia, dlatego staram się je odpowiednio wykorzystać. Poukładanie makaronu czy kaszy względem daty przydatności do spożycia pozwoli zaplanować posiłki z wykorzystaniem danych produktów na początku roku. W ten sposób przeglądam zawartość zamrażarki, spiżarni, lodówki i szafek kuchennych, aby wykorzystać to, co już posiadamy do przygotowania posiłków.

Uporządkuj zdjęcia z mijającego roku

Posiadanie smartfonów sprawia, że robimy mnóstwo zdjęć. Chcesz zachować te najpiękniejsze i najważniejsze dla Ciebie? Na dysku mojego komputera zajmują one sporo miejsca. Do tego nasz synek w żłobku, do którego uczęszcza, także ma robionych multum zdjęć. Ostatnie dni roku kalendarzowego to świetny moment, by wybrać zdjęcia do wywołania i usunąć te, które zajmują przestrzeń.

Pozbądź się bałaganu

Twierdzisz, że masz za dużo sprzątania? Pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebnie zagraca Twoją życiową przestrzeń. Sprzedaj, wydaj, oddaj potrzebującym. Sprawdź, jak poczujesz się wówczas lekko. Bałagan sprawia, że czujemy się przytłoczeni i zmęczeni. Wpływa na różnorodne aspekty naszego życia np. na kreatywność, stres, poczucie przytłoczenia czy samopoczucie. Wcale nie musisz gromadzić i przechowywać na strychu, w piwnicy czy w garażu ubrań, których już nie nosisz. Odzież po dzieciach też pewnie już ci się nie przyda. To samo warto uczynić, jeśli chodzi o książki, zabawki, meble, popsute sprzęty i urządzenia, które dotąd nie doczekały się naprawy oraz wszelkiego rodzaju inne bibeloty.

Zrób porządek w dokumentach

Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale u nas przez cały rok zbiera się mnóstwo dokumentów zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych. Koniec roku to idealny czas, aby je poukładać, posegregować i pozbyć się tych, które nie są już potrzebne lub ważne. Te istotne wkładam do odpowiednich segregatorów.

Stwórz plan posiłków na styczeń

Zdrowe odżywianie i dbanie o kondycję fizyczną to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych, które zdecydowanie warto realizować. Kluczem do zdrowej diety i zdrowego stylu życia jest odpowiednie zaplanowanie posiłków oraz aktywności fizycznej. Jeśli możesz pozwolić sobie na zakup cateringu dietetycznego — masz problem z głowy, ponieważ każdego dnia o poranku otrzymasz do domu zestaw posiłków na cały dzień. Jako pracująca mama, która chce mieć więcej czasu na pracę zawodową i wychowywane dzieci wspólnie z mężem kilka lat temu podjęłam decyzję, aby kupować domowe obiady z lokalnej restauracji. W ten sposób oszczędzam nie tylko czas, który musiałabym przeznaczyć na częstsze zakupy, gotowanie i zmywanie, ale również pieniądze.

Jeśli jednak gotujesz w domu, stwórz miesięczny plan posiłków. Dobrym pomysłem jest także robienie domowych lunch boxów do pracy i szkoły. Zainspiruj się zdrowymi przepisami, domowymi słodyczami pozbawionymi cukru. Przygotuj przepisy na domowe smoothie i koktajle.

Zadbaj o mindset i spisz listę wdzięczności

Zastanów się, za co możesz być wdzięczna? Mogą to być zarówno małe, jak i duże powody do wdzięczności. W moim przypadku na liście wdzięczności 2022 roku znajdą się: narodziny Amelki, 2 urodziny Roberta, 10-lecie małżeństwa, urządzenie ogrodu wokół domu, całkowita spłata kredytu hipotecznego (ta sytuacja zdarzyła się drugi raz w życiu), mnóstwo sukcesów w mojej firmie, rozwój osobisty, wiele przeczytanych książek o milionerach i ludziach sukcesu.

Wdzięczność, którą warto praktykować także każdego dnia, przypomina nam o wszystkich niesamowitych wydarzeniach w życiu. A Twoja lista wdzięczności może być tak długa, jak tylko zechcesz. Na swojej liście wdzięczności nigdy nie zapominam dziękować za moją rodzinę, dom czy pracę zawodową. Za słońce, uśmiech drugiej osoby czy dobre słowo.

Zaplanuj cele do osiągnięcia na nowy rok w różnych obszarach

Cele motywują nas do działania i sięgania po więcej. Dlatego ostatnie dni grudnia od wielu lat spędzam na komponowaniu listy zadań do wykonania, czy jak ją nazywają inni: listę celów do osiągnięcia. Jeszcze nie zastanawiałam się nad nimi w tym roku, ponieważ przeznaczam na tę czynność czas pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Myślę jednak, że na tej liście mogę zapisać: zwiększenie zarobków mojej firmy, tworzenie jeszcze bardziej skutecznych tekstów, dywersyfikację dochodów rodziny, dbanie o siebie, zrzucenie zbędnych kilogramów, stanie się dla siebie najlepszą przyjaciółką, całkowitą wymianę garderoby i zakup ubrań, w których czuję się szałowo, zdobycie większej ilości czytelników na moich stronach. Absolutnym priorytetem będzie dla mnie przerobienie kursu dla Wirtualnych Asystentek, który zakupiłam w mijającym roku, wspólne wakacje z rodziną czy Święta Bożego Narodzenia w górach.

lista rzeczy do wykonania jeszcze w tym roku

Zaplanuj życie, o jakim marzysz

Rozmyślałaś kiedykolwiek o tym, jak chciałabyś, aby wyglądało Twoje wymarzone życie? Robiłaś kiedykolwiek rachunek sumienia? Pomyśl o tym, a już samo rozmyślanie doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz dotrzeć. Jeśli o mnie chodzi, to wielokrotnie pisałam już, że dawniej marzyłam o tym, aby pracować w redakcji lokalnej gazety. Moje życie jednak ułożyło się w zupełnie inny sposób. Dziś mogę realizować się w pracy redaktorki, dziennikarki i blogerki, jednak bez konieczności chodzenia do pracy etatowej. Jestem copywriterką freelancerką, blogerką i influencerką oraz wydawcą 3 portali internetowych. Pracuję z pięknie urządzonego gabinetu we własnym domu, a to pozwala mi łączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.