Lodówka – jaką wybrać, by długo nam służyła?

Lodówka to sprzęt, który jest bardzo powszechny. Bez niej trudno byłoby zadbać o jedną z naszych podstawowych potrzeb życiowych, jaką jest jedzenie. Dobór odpowiedniej lodówki – spośród szerokiej oferty – przyczyni się do tego, że sprzęt ten będzie nam służył przez długie lata i będzie bardzo funkcjonalny.

Wybór odpowiedniej lodówki wymaga rozeznania się temacie. Istnieją bowiem różne ich rodzaje charakteryzujące się wieloma parametrami i rozwiązaniami technologicznymi. Rozglądając się za tym sprzętem AGD, trzeba wziąć pod rozwagę własne priorytety dotyczące przechowywania żywności oraz to, by lodówka była energooszczędna (co wiąże się z oszczędnościami). Jednak to nie wszystko. Poniżej krótka charakterystyka parametrów lodówek.

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Lodówki wolnostojące są chyba najpopularniejsze (drugim rodzajem są mniej popularne lodówki służące do zabudowy). Wśród niech wyróżniamy lodówki jednodrzwiowe i lodówki side by side.

Lodówki jednodrzwiowe

Lodówki jednodrzwiowe najlepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych pomieszczeń albo wtedy, gdy nie mamy licznej rodziny. Jednak takie lodówki także mogą mieć różną pojemność – wcale nie jest powiedziane, że zmieści w nich mało produktów. Lodówki jednokomorowe gdy są mniejsze, mają zamrażalnik umieszczony pod regałami chłodzącymi (nie jest on oddzielony). Zaś większe – mają zamrażalnik oddzielny od chłodziarki.

Lodówki dwudrzwiowe side by side

Takie lodówki mają większe gabaryty niż te wyżej opisywane, więc tym samym nadają się do większych pomieszczeń i dla większych rodzin. Lodówki side by side przypominają szafę, której drzwi otwierają się na przeciwległe strony. Lodówki side by side podzielone są na dwie części – chłodziarkę i zamrażarkę.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Bardzo ważne podczas zakupu lodówki są poszczególne parametry. Niektóre z nich są istotne z powodów funkcjonalnych, a inne z powodów estetycznych – bowiem dopasowana lodówka powinna współgrać ze stylem pomieszczenia.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to jeden z podstawowych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki. A to dlatego, że zapewnia on oszczędne pod względem zużycia energii eksploatowanie sprzętu. Klasa energetyczna lodówek jest oznaczana literami od A do G. Najbardziej oszczędne pod względem użycia prądu są lodówki oznaczone symbolem A+++. Są one może droższe, ale wydatek ten zwróci się ze względu na mniejsze rachunki.

Głośność lodówki

Cicha praca lodówki to komfort jej użytkowania – trzeba bowiem pamiętać o tym, że pracuje ona nawet nocą, czyli wtedy gdy śpimy. Za najbardziej optymalne pod tym względem w użytkowaniu uważa się lodówki emitujące hałas o mocy około 45dB.

Pojemność lodówki

Jeśli chodzi o pojemność, to lodówki wolnostojące charakteryzują się większymi gabarytami niż te przeznaczone do zabudowy. Mogą one osiągać wysokość nawet ponad dwa metry. Jak już wcześniej wspomniano, lodówki dwudrzwiowe (side by side) to takie, które mogą pomieścić bardzo dużo produktów. Wybierając odpowiednią pojemność lodówki, musimy przemyśleć rotację jedzenia w niej. Zastanowić się nad faktem, czy gotujemy na zapas i czy mamy w zwyczaju zamrażanie dużej ilości pożywienia.

Design

Design lodówki to nie tylko jej kolor – teraz są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, ale także jej kształt. Poza takimi, które charakteryzują się nowoczesnym designem, istnieją też lodówki w stylu vintage. Te ostatnie przypominają wyglądem sprzęty z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Sposób oddawania ciepła

Lodówki wolnostojące oddają ciepło na zewnątrz na dwa sposoby: bokami – wymaga to pozostawienia przestrzeni między lodówką a meblami czy ścianami; z tyłu – spirale na tylnej ścianie (wtedy tam trzeba pozostawić odrobinę przestrzeni).

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

A teraz krótka charakterystyka najpopularniejszych technologii stosowanych w lodówkach.

Agregaty

Agregat to urządzenie, od którego zależy praca chłodziarki i zamrażalnika. Współcześnie używane są w lodówkach dwa agregaty albo jest ich więcej. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość wyłączenia komory, która nie jest używana. Poza tym ułatwia to mrożenie większej liczby produktów jednocześnie.

Termostaty

Podobnie jak agregaty są one w nowoczesnych lodówkach montowane w liczbie dwóch lub więcej. Ich zadaniem jest utrzymywanie w urządzeniu odpowiedniej temperatury. Dwa termostaty w towarzystwie dwóch agregatów pozwalają na ustawienie oddzielnej temperatury – w zamrażalce i chłodziarce.

Dwa oddzielne obiegi powietrza

Dwa oddzielne obiegi powietrza stosowane w lodówkach pozwalają na to, by zastosowana w lodówce technologia uniemożliwiała mieszanie się powietrza a tym samym zapachów między dwiema komorami w lodówce.

Komory zero

Komora zero (Bio czy też Fresh Zone) to komora świeżości. Nie występuje ona w każdej lodówce, choć jest coraz popularniejsza. Komora zero to specjalna szuflada w lodówce, w której panuje niższa temperatura niż w pozostałej jej części – wynosi ona 0°C, co pozwala na dłuższe zachowanie świeżości produktów.

Programatory

Programatory we współcześnie projektowanych lodówkach mają dwa termostaty, czujnik, który informuje o niedomknięciu drzwi, czujnik szybkiego chłodzenia i zamrażania, zabezpieczenia przed dziećmi czy też energooszczędną funkcję wakacje – praca lodówki (chłodziarki), gdy nie ma nas w domu.

jak wybrać lodówkę blog o urządzaniu wnętrz sposobynazycie.pl

Lodówka to jak widać sprzęt bardzo złożony, ale poznanie jego specyfiki i możliwości ułatwi nam wybór tej jedynej. Na blogu o urządzaniu wnętrz znajdziesz artykuły także o innych elementach wyposażenia wnętrz oraz urządzeniach RTV i AGD.

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.