Pierwsze cieplejsze promienie słońca, które rozpieszczają nas zimą tego roku, sprawiają, że każdy ogrodnik z utęsknieniem i nieskrywana radością wyczekuje prac ogrodowych. Luty to miesiąc, w którym przyroda powoli budzi się do życia po zimie. Jakie prace warto wykonać w lutym w ogrodzie?
Ja uwielbiam ten moment planowania prac ogrodowych. Czas, kiedy pierwsze roślinki rodzą się na nowo, by udekorować grządki i donice oraz dodać uroku ogrodowi. Chętnie wyszukuję pierwszych pąków forsycji oraz przepychających się przez glebę cebulek roślin kwiatowych.
Dla pasjonatów ogrodnictwa luty jest początkiem roku ogrodniczego. To świetny moment, aby przygotować narzędzia i donice do wysiewu roślin. Na parapetach stawiam wówczas mini szklarnie, w których wysiewam warzywa do flancowania takie jak: pomidory, por, seler, warzywa kapustne i sałatę czy paprykę. Natomiast na grzejnikach mam ustawione mini szklarnie z nasionami roślin tropikalnych, które próbuję wyhodować.
W donicach można już sadzić piękne i kolorowe prymulki oraz rośliny cebulowe, które stanowią piękną ozdobę mieszkania, tarasu czy balkonu.
Jedną z oznak nadchodzącej wiosny są pojawiające się kwitnące przebiśniegi. Warto mieć je w swoim ogrodzie.
W lutym warto ściąć trawy liściaste pozostawione na zimę, aby pobudzić je do wzrostu w kolejnych miesiącach.
Drugi miesiąc roku to także czas, kiedy zajmuję się malowaniem i odnawianiem ogrodowych ozdób i donic, albo robię własnoręcznie nowe pojemniki, w których trzymam roślinki.
Teraz jest także idealny moment, by przeprowadzić zimowe cięcie drzew owocowych. Ja przycinam porzeczki, jabłoń, maliny i agrest.
Robię przegląd bielonych pni drzew owocowych, jeśli zachodzi taka potrzeba, to powtarzam bielenie drzew owocowych.
Przyglądam się, czy na roślinach nie ma objawów występowania chorób lub szkodników.
W ogrodzie warzywnym usuwam liście z grządek i przeznaczam je na kompost.
Warto przygotować kwiaty do rozsady. Ja w tym roku postanowiłam wysiać kilka roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji. Zdecyduję się na petunię i żeniszek meksykański, lewkonie i werbenę oraz rośliny kiełkujące w niskich temperaturach. U mnie w tym roku będzie to miłek. Już w styczniu wysiałam nasiona pelargonii i begonii, a teraz zasilam je nawozem i regularnie podlewam.
W donicach i pojemnikach sadzę kwiaty cebulowe, aby wkrótce swoimi pięknymi kolorami nastrajały mnie zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie.
Luty to idealny czas, by wybrać się na zakupy do centrum ogrodniczego lub na targi ogrodnicze. Warto nabyć nasiona, cebulki i bulwy kwiatów.
Co ciekawe są rośliny, które zdobią ogród w lutym. Są to na przykład leszczyna „Contorta” o pięknie wykręconych pędach, krokusy, ciemierniki oraz bajeczne oczary.
W tym roku zamierzam kupić bulwy kolorowych dalii, które latem udekorują mój ogród.
Jeśli tak jak ja, Ty również nie możesz się doczekać ferii barw, które pojawią się w ogrodzie wiosną i latem, możesz przynieść do domu gałęzie magnolii, śliwy tarnina, moreli japońskiej, zimokwiatu wczesnego. Wystarczy wstawić je do wody, a wyższa temperatura w mieszkaniu spowoduje ich wcześniejsze kwitnienie.
Warto przygotować się na nadejście wiosny. Ja zamierzam to zrobić, poznając najnowsze rośliny ogrodowe, tarasowe i balkonowe oraz trendy w ogrodnictwie podczas Targów Ogrodniczych Gardenia, które już w najbliższy weekend odbędą się w Poznaniu.
Rok w ogrodzie, czyli jakie prace należy wykonać w ogrodzie w poszczególnych miesiącach: