Majtki menstruacyjne – czy powinnaś wybrać ten zamiennik podpasek i tamponów?

Dawno już minęły czasy gdy jednorazowe tampony i podpaski były jedyną opcją, by zapewnić kobiecie higienę w trakcie miesiączki. Coraz częściej sięgamy po produkty wielokrotnego użytku takie jak kubeczki menstruacyjne i bielizna menstruacyjna. Czym są majtki menstruacyjne, w jaki sposób działają i czy powinnaś rozważyć zmianę tradycyjnych środków higienicznych na bieliznę menstruacyjną – ekologiczne i wygodne rozwiązanie, które pochłania więcej krwi i ogranicza ilość generowanych odpadów higienicznych?

Co to jest bielizna menstruacyjna?

Bielizna menstruacyjna to ekologiczny zamiennik podpasek i tamponów, które wpisują się w ideę zero waste podobnie jak wielorazowe podpaski i wielorazowy kubek menstruacyjny. Jednak majtki miesiączkowe zostały zaprojektowane tak, by zapewniać komfort i ochronę w trakcie miesiączki. Czyli prościej mówiąc, majtki menstruacyjne przeznaczone są do noszenia podczas miesiączki. Wykonane z wielu specjalnych tkanin majtki pochłaniają krew menstruacyjną, są bezpieczne dla okolic intymnych. Wystarczy wypłukać z nich krew, wyprać i nosić ponownie.

Zazwyczaj składają się z kilku warstw, które różnią się w zależności od producenta:

 • warstwy wierzchniej, która szybko odprowadza wilgoć, eliminuje bakterie i zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, w efekcie zapewnia uczucie świeżości i suchości;
 • kilku warstw środkowych, które absorbują krew.

Jak działa bielizna menstruacyjna?

Majtki menstruacyjne składają się z chłonnych materiałów, które nie tylko pochłaniają krew, ale również chronią przed plamami i przeciekaniem. Dobrym pomysłem, by przekonać się do nich, jest noszenie bielizny menstruacyjnej na noc pod koniec okresu, gdy krwawienie jest niewielkie.

Zalety bielizny menstruacyjnej

Majtki menstruacyjne ekspresowo zyskały popularność. Wiele osób zaintrygowanych tą koncepcją poszukuje bielizny menstruacyjnej, która zapewni ochronę i komfort podczas menstruacji. Dlaczego to świetny i wygodny zamiennik dla podpasek, tamponów i kubeczków menstruacyjnych?

Mniejsze koszty zakupu

Zakup majtek menstruacyjnych to jednorazowa inwestycja, która posłuży przez kilka lat, co jest lepszym rozwiązaniem niż kupowanie tamponów i podpasek co miesiąc. W przeciwieństwie do podpasek, które w zależności od intensywności krwawienia trzeba zmieniać co kilka godzin, większość kobiet nosi 2 pary majtek menstruacyjnych na dobę w trakcie miesiączki.

Jedno duże opakowanie podpasek kosztuje około 10-12 zł. W trakcie miesiączki zużywam około 1-2 opakowań. Czyli to dla mnie około 12-24 zł miesięcznie. Przez rok za zakup podpasek higienicznych płacę około 288 zł, a to daje kwotę prawie 1500 zł w ciągu 5 lat! Natomiast bielizna menstruacyjna kosztuje około 120 zł za 1 parę, aby zapewnić odpowiednią ochronę na całe krwawienie, trzeba kupić co najmniej 4 pary majtek (według mnie to absolutne minimum, bo uważam, że te majtki menstruacyjne trzeba zmieniać częściej niż co 12 godzin) – uwzględniając dłuższy czas suszenia. Za 4 pary majtek, co prawda zapłacę jednorazowo prawie 500 zł, ale gdyby rzeczywiście posłużyły przez 5 lat, to oszczędzam tysiąc złotych!

Są przyjazne dla środowiska

Jednorazowe podpaski mogą się rozkładać setki lat, dlatego bielizna menstruacyjna zmniejsza ilość odpadów generowanych w domu oraz odpadów sanitarnych trafiających na wysypisko śmieci. Majtki menstruacyjne są lepszym rozwiązaniem dla środowiska, ponieważ nadają się do ponownego użytku.

Delikatne i bezpieczne dla skóry

Bielizna menstruacyjna powoduje mniej podrażnień i dyskomfortu niż inne produkty higieniczne. Perfumowane podpaski mogą powodować alergie i podrażnienia, a podczas aktywności fizycznej się przesuwać.

Wielorazowa bielizna menstruacyjna

Kobieta ma mnóstwo możliwości wyboru ochrony w trakcie menstruacji. Poza tradycyjnymi, jednorazowymi podpaskami i tamponami może sięgnąć po wielorazowe podpaski i kubeczki menstruacyjne. Ciekawym rozwiązaniem są również majtki menstruacyjne, które w przeciwieństwie do podpasek, które należy zmieniać co około 3 godziny, zapewniają 12-godzinną ochronę w trakcie miesiączki.

Brak dyskomfortu w trakcie miesiączki

Często podczas krwawienia miesiączkowego czuję się nieswojo. Niewygodne i uciskające tampony lub kubeczek menstruacyjny czy jednorazowe podpasek, które powodują podrażnienia. I zawsze ta myśl z tyłu głowy, czy nie dam plamy? Jeszcze gorzej jest w przypadku wielorazowych podpasek, które w moim przypadku w ogóle się nie sprawdziły. Natomiast wielorazowa bielizna menstruacyjna powstała, by zapewniać poczucie komfortu i swobodę w trakcie „tych dni”.

Zapomnij o nieprzyjemnych zapachach

Majtki miesiączkowe wyposażone zostały w materiał, który pochłania nieprzyjemne zapachy.

Większa chłonność

Majtki menstruacyjne mogą wchłonąć dziesięć razy więcej krwi niż zwykłe kubeczki menstruacyjne czy tampony. To prosty i skuteczny sposób na długotrwałą ochronę w czasie miesiączki.

Idealne podróży

Wygodna i łatwa w użyciu bielizna miesiączkowa świetnie sprawdza się szczególnie podczas podróży. Pochłania krwawienie, a ty nie musisz się martwić o zmianę tamponu czy podpaski co kilka godzin. To sprawia, że majtki menstruacyjne są idealnym rozwiązaniem dla podróżujących kobiet. Majtki menstruacyjne pozostają na swoim miejscu i nie przeszkadzają podczas aktywności fizycznej.

Bielizna menstruacyjna i przeciekanie

Kobiety o bardziej obfitym krwawieniu mogą obawiać się przecieków. Ale podczas miesiączki krwawienie bywa też słabsze. Inną opcją jest użycie tamponu lub podpaski w połączeniu z majtkami menstruacyjnymi przy silniejszym krwawieniu. Ważne jest odpowiednie dopasowanie bielizny menstruacyjnej do etapu miesiączki.

Jak dbać o bieliznę menstruacyjną?

 • Po zdjęciu należy wymoczyć ją w zimnej wodzie, aby wypłukać krew.
 • Wyprać w około 30 stopniach lub ręcznie z użyciem delikatnego detergentu.
 • Wysuszyć naturalnie lub na słońcu. Nie stosować suszarki elektrycznej i suszyć na płasko.
 • Jeśli martwisz się plamami lub utrzymującym się zapachem wymocz przed praniem w wodzie z odrobiną octu.

bielizna menstruacyjna - działanie, właściwości, opinie, kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Ilu par bielizny menstruacyjnej potrzebuję?

Aby zastąpić tradycyjne podpaski lub tampony i zadbać o higienę podczas menstruacji potrzebujesz kilku par majtek menstruacyjnych. Dostępne są w różnych krojach i rozmiarach – z niższym i wysokim stanem i przypominają seksowną kobiecą bieliznę nocną, często zdobione są koronkami. Optymalny zestaw to pięć do siedmiu par majtek menstruacyjnych. Odpowiednio pielęgnowane wytrzymają około 3-5 lat.

Majtki menstruacyjne – wady

1. Cena! Niewątpliwie to drogi produkt, na który wiele kobiet nie będzie mogło sobie pozwolić.

2. Częstotliwość zmiany. Producent zaleca noszenie 1 pary majtek nie dłużej niż 12 godzin, co sugeruje, że wystarczą 2 pary majtek menstruacyjnych na dobę. Uważam to za mało higieniczne rozwiązanie. Dla komfortu psychicznego i higieny sama zmieniałabym majtki menstruacyjne maksymalnie co 3-4 godziny. A to sprawia, że koszt zakupu będzie zdecydowanie większy niż koszt zakupu podpasek przez 5 lat. Oczywiście, zakładając, że majtki będą odpowiednio pielęgnowane i rzeczywiście posłużą przez tyle lat.

3. Zbyt krótka wkładka pochłaniająca krew w przedniej części bielizny menstruacyjnej – w moim przypadku powoduje dyskomfort psychiczny, że jednak dam plamę.

4. Przyjazność dla środowiska – na stronie producentów bielizny menstruacyjnej nie znalazłam wzmianki o tym co się dzieje z majtkami menstruacyjnymi, kiedy już się wysłużą. Rozkładają się, poddawane są recyklingowi? Czy na pewno są tak przyjazne dla środowiska, poza produkcją mniejszej ilości odpadów higienicznych?

Bielizna menstruacyjna – moja opinia

Zafascynowana nowinkami ze świata zero waste, które powstały w zgodzie z naturą wybrałam dla siebie majtki menstruacyjne Basic Sis Low Waist Sis Underwear. To proste i klasyczne majtki polecane do średnio obfitych miesiączek, które zapewnią ochronę i dopasują się do ciała.

Przed pierwszym użyciem należało je ręcznie wyprać, aby bawełna stała się bardziej chłonna. Można ich używać do 12 godzin bez zmiany. A następnie wypłukać w zimnej wodzie, a po usunięciu krwi wyprać. Wysuszyć i nosić ponownie w trakcie okresu.

Majtki menstruacyjne Sis składają się z:

 • chłonnej i certyfikowanej bawełny, która pochłania krew, a jej powierzchnia pozostaje sucha;
 • eukaliptusa, który pochłania krew oraz chroni przed infekcjami;
 • materiału wodoodpornego PUL, który chroni przed przeciekaniem;
 • elastycznej lycry, która dopasowuje się do kształtów ciała, ale nie ogranicza jego ruchów, i co ważne – jest odporna na zabrudzenia.

Choć majtki menstruacyjne są cieńsze od podpasek, to jednak nie jestem przekonana co do ich noszenia przez 12 godzin w trakcie okresu. To taki czas w miesiącu, gdy ważne są dla mnie nie tylko wygoda i komfort, dbam wówczas również o świeżość, a noszenie bielizny menstruacyjnej przez 12 godzin wydaje mi się mało higieniczne.

Bielizna menstruacyjna, którą wybrałam, dobrze pochłania wilgoć i pozostaje sucha, wykonane jest z ekologicznych i certyfikowanych materiałów, niestety mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o ich stosowanie w trakcie okresu.

Być może trochę się czepiam, ale jak dla mnie to ta wkładka, która ma pochłaniać krwawienie jest zbyt krótka w przedniej części bielizny menstruacyjnej Basic Sis Low Waist Sis Underwear.

bielizna menstruacyjna - działanie, właściwości, opinie, kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Dlaczego warto sięgnąć po majtki miesiączkowe? Poza wyższym współczynnikiem komfortu i suchości majtki menstruacyjne to modne, wygodne i ekologiczne rozwiązanie, zgodne z filozofią zero waste. Czy sprawdziło się u Ciebie? Chętnie poznam Twoją opinię!

 

Artykuł promocyjny

 

Temat bielizny poruszam również w artykułach pt.:

2 odpowiedzi do “Majtki menstruacyjne – czy powinnaś wybrać ten zamiennik podpasek i tamponów?”

 1. Pierwszy raz słyszę o takim produkcie. Nie wiem czy bym się zdecydowała. Choć zalet ma mnóstwo faktycznie, ale jakoś tak dziwnie. Zastanawiam się, czy to rzeczywiście byłoby dla mnie takie komfortowe.

  1. Majtki są bardzo komfortowe, tylko ja zmieniam je co około 3 godziny na kolejną parę 🙂 Bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.