Minimalizm – jak wprowadzić w życie krok po kroku?

Gromadzimy mnóstwo przedmiotów. Wiele z nich jest nam kompletnie niepotrzebnych. A zagracają przestrzeń naszego maleńkiego mieszkania. Są to tzw. przydasie. O wielu z nich zapominamy zaraz, gdy zapakujemy je do szafy. Przygotowałam poradnik dla początkujących o tym, jak wprowadzić minimalizm do swojego życia.

Jak wprowadzić minimalizm do swojego życia?

Żyjemy w czasach kiedy sklepy wypełnione są po brzegi różnorodnymi towarami. A zbyt łatwa dostępność rzeczy w supermarketach za naprawdę niewielkie pieniądze sprawia, że nie szanujemy przedmiotów, które posiadamy. Coś się popsuje – kupujemy nowe. Spodoba nam się nowy fason firanek – kupujemy nowe, mimo że mamy już 4 różne pary na zmianę. Nie wspomnę już o niedomykającej się garderobie – po brzegi upchanej ubraniami. Rzeczami, których jest zbyt dużo. Nawet połowy z nich nie nosimy. I dochodzę do takiego momentu w życiu, kiedy to wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Bo okazuje się, że pracujemy po to, by gromadzić masę przedmiotów, które nie przynoszą szczęścia. Następnie staramy się pomieścić różne „duperele” w małym mieszkaniu, przestawiamy je z kąta w kąt. A to generuje stres i kłótnie. Duże zakupy w supermarkecie oraz posiadanie mnóstwa rzeczy ma oznaczać stan społeczny. Ale czy rzeczywiście zagracając własne mieszkania, czujemy się bardziej zamożni? Mnóstwo rzeczy oznacza ciągły bałagan i ciągłą potrzebę szukania miejsca dla kolejnych bibelotów. A to jest stresujące.

A w ten sposób nie tylko niepotrzebnie wydajemy nasze pieniądze. Poza tym te zgromadzone przedmioty odwracają uwagę od tego, co naprawdę istotne – od istoty życia. Skoro otaczanie się dobrami materialnymi nie daje szczęścia, być może drogą, która do niego poprowadzi, jest minimalizm? 16 sposobów na odgracanie swojego życia, umysłu i mieszkania.

Czy wiesz, jak wiele czasu w ciągu całego życia spędzasz na oglądaniu telewizji, sprzątaniu, robieniu zakupów czy przeglądaniu social mediów? Wprowadzenie minimalizmu do swojego życia oznacza, że możesz odzyskać sporą część tego zmarnowanego czasu i przeznaczyć go na rozwijanie swoich pasji.

1. Zdecyduj o wartości swoich przedmiotów

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz aż 10 kompletów bielizny pościelowej w mieszkaniu z dwoma sypialniami? Czy 4-osobowa rodzina potrzebuje 20 ręczników kąpielowych? Oczywiście, że nie! Zatem nadmiar oddaj lub sprzedaj na portalach ogłoszeniowych. Czy potrzebujesz wszystkich przedmiotów, które aktualnie zagracają Twoje mieszkanie?

2. Uporządkuj swoją garderobę

Garderoba to miejsce, w którym najtrudniej mi wprowadzić minimalizm. Bo gdzieś z tyłu mojej głowy istnieje obawa, że jak pozbędę się części ubrań, to wkrótce stanę przed szafą i nie będę miała co na siebie włożyć. Jak wprowadzić minimalizm do garderoby?

Projekt 333

Czy słyszałaś o projekcie 333? Jego idea zrodziła się w Ameryce. A polega na wybraniu ze swojej garderoby tylko 33 ubrań w tym również butów, dodatków i torebek. Najpierw warto zrobić listę owych 33 ubrań. Nie wliczaj do nich służbowego stroju, nakryć głowy, okryć wierzchnich, odzieży sportowej, odzieży sezonowej, bielizny nocnej i dziennej czy skarpet. Przeglądasz zatem swoją garderobę, by wybrać z niej 33 ubrania, które będziesz nosić przez najbliższe 3 miesiące. Niech to będą klasyczne i neutralne ubrania, tak, aby znaleźć w szafie coś na każdą okazję. Pozostałe rzeczy chowasz na ten czas. Jeśli okaże się, że nie tęskniłaś za nimi, możesz je sprzedać lub oddać na cele charytatywne.

3. Oczyść przestrzeń wokół siebie

Wyeliminuj niepotrzebne przedmioty z mieszkania, piwnicy, samochodu czy ogrodu. Oczyść swoją przestrzeń w biurze. Zdób porządek na pulpicie swojego komputera. Anuluj subskrypcję czasopism i gazet, których i tak nie czytasz. Zrezygnuj z niechcianej poczty, na rzecz poczty elektronicznej. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz radio i telewizor w każdym pokoju swojego domu? Czy niezbędne do życia są 3 telefony i dwie drukarki?

Prosty styl życia to uproszczenie przestrzeni życiowej. Czy naprawdę potrzebujesz wszystkich ubrań, bibelotów, butów, książek i przedmiotów, które zagracają Twoje mieszkanie? Zrób generalne porządki, wyrzuć wszystkie „przydasie”. Książki, które tylko się kurzą, ubrania, których nie nosiłaś przez ostatni rok czy przedmioty, które są Ci zupełnie niepotrzebne.

Zawsze mam ten sam problem, po prostu szkoda mi wyrzucić każde ubranie, parę butów, przedmiot i książkę. Mimo to warto odgracać swoje mieszkanie z rzeczy, których już nie potrzebujemy. Proces ten jest czasochłonny. Daj sobie czas, by świadomie pozbyć się tego, co zagraca Twoją życiową przestrzeń oraz tego, co Cię przytłacza. Zacznij wprowadzać minimalizm do swojej codzienności i przekonaj się, jak niewiele rzeczy jest potrzebnych do szczęśliwego życia. Dostrzeż także jak niewiele z tego, co posiadasz, używasz w codziennym życiu.

6-miesięczne wyzwanie pudełkowe

Jeśli podczas przeglądania bibelotów i książek masz problem z podjęciem decyzji o wyrzuceniu jakiegoś przedmiotu, skorzystaj z zasady 6-miesięcznego pudełka. Polega ona na tym, by umieścić wszystkie takie przedmioty w pudełku i zapisać na nim datę. Jeśli nie otworzysz go w ciągu najbliższych 6 miesięcy, wówczas śmiało możesz się ich pozbyć.

4. Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych

Okazuje się, że coraz więcej osób musi co godzinę przeglądać swoje smartfony, by zaglądać na kanały mediów społecznościowych. Jeśli nie możesz się uwolnić od nich całkowicie, zresetuj ilość przychodzących powiadomień, by docierać jedynie do wiadomości, które naprawdę Cię interesują. A raz na jakiś czas rób sobie przerwę od internetu. Może to być godzina, 1 dzień w tygodniu bądź cały weekend. Wybierz się wówczas za miasto, spotkaj z przyjaciółmi, spędź czas na świeżym powietrzu bądź poczytaj książkę… i po prostu odpocznij!

5. Pożyczaj, zamiast kupować

Jeśli potrzebujesz jakiegoś przedmiotu czy wyposażenia na jeden raz, zapytaj znajomych, czy mogą Ci pożyczyć ten przedmiot, zamiast go kupić, a potem rzucić w kąt.

6. Zamiast przedmiotów, kupuj doświadczenia

Wybierz się na warsztaty kulinarne, spływ kajakiem czy weekend w górach. Te rzeczy pozostawią po sobie wspomnienia i przyjemne doświadczenia.

7. Zapomnij o wyprzedażach i promocjach

Promocje są bardzo kuszące… zwłaszcza dla miłośników zakupów. Kiedy znów wpadniesz w szaleństwo zakupów, twoja szafa będzie pękać w szwach a kuchnia czy salon zostaną zasypane niepotrzebnymi gadżetami. Wraz z pokusą kupowania pod wpływem impulsu zwiększa się prawdopodobieństwo kupowania produktów po zawyżonej cenie.

8. Stawiaj na jakość, a nie na ilość

Lepiej mieć jedną dobrej jakości parę butów (obraz, firany czy dywan) niż 5 par przeciętnych butów. Lepsza jakość często wiąże się z wyższą cenę. Jednak za wyższą cenę kupujemy także bardziej eleganckie, efektywniej i dłużej działające przedmioty. Co w efekcie oznacza, że są tańsze. Kieruj się tą zasadą w każdym aspekcie swojego życia.

9. Naucz się odmawiać

Kolejnym istotnym krokiem w kierunku uproszczenia stylu życia jest nauczenie się grzecznego odmawiania. Nie przyjmuj bezpłatnych gadżetów i przedmiotów, których nie potrzebujesz. Nie bierz udziału w wydarzeniach, które Cię nie interesują.

10. Wprowadź minimalizm do swojej kuchni i spiżarni

Wybieraj prostą, uprawianą lokalnie żywność organiczną. Zapomnij o paczkowanym, przetworzonym i śmieciowym jedzeniu. Ogranicz ilość nieprzyjaznych dla środowiska foliowych opakowań. Sięgaj po warzywa i owoce z własnego ogrodu. Oczyść swoje codzienne menu, wybieraj to, co służy Twojemu organizmowi. Przygotowuj własne posiłki. Gotuj jedno danie na dwa dni lub zamrażaj. Wówczas zaoszczędzisz czas spędzony w kuchni i będziesz zawsze mieć pod ręką zdrowe, domowe posiłki.

11. Pozbywaj się jednego przedmiotu każdego dnia

Czy dasz radę podołać takiemu wyzwaniu? By każdego dnia usuwać 1 rzecz, której naprawdę nie potrzebujesz?

12. Pozbądź się uszkodzonych i zepsutych przedmiotów

Rozdarty ręcznik, pęknięte buty czy zepsute zabawki z całą pewnością do niczego Ci się nie przydadzą, a zajmują sporo miejsca w Twoim mieszkaniu. Wyrzuć je. Poza tym sprawdź, ile masz kubków do kawy czy gadżetów w domu. Jeśli się duplikują – pozbądź się ich. Są to niewielkie, a bardzo korzystne zmiany.

13. Bądź świadomy swojego czasu

Masz wrażenie, że ostatnio żyjesz w ciągłym biegu? Wszystkie zadania w pracy muszą być wykonane na „CITO”. W ten sposób żyjesz w permanentnym stresie. Zastanów się, czy robisz to, co sprawia Ci frajdę. Bądź świadomą tego, w jaki sposób spędzasz czas. Znajdź w życiu własne flow, które sprawi, że będziesz szczęśliwa i spełniona.

14. Otwórz konto oszczędnościowe

Minimalizm to także dążenie do wolności finansowej. Warto otworzyć konto oszczędnościowe i regularnie wpłacać na nie każde zaoszczędzone pieniądze, które przydadzą się na budowę domu, podróż życia, emeryturę czy po prostu spełnianie własnych marzeń. Pomyśl nad wyeliminowaniem niepotrzebnych wydatków, które pozwolą Ci zwiększyć liczbę oszczędności w każdym miesiącu. Określ sumę minimalną, którą będziesz wpłacać na swoje konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Proste życie naprawdę się opłaca, bo pozwala zgromadzić spore oszczędności!

15. Zminimalizuj swoje relacje

Spędzaj czas z ludźmi, których naprawdę lubisz. To oni motywują Cię i inspirują do rozwoju.

16. Bądź uważny

Minimaliści żyją bardziej świadomie. Jeśli w Twoim życiu jest coś, czego nie lubisz, zmień to. Eliminowanie z życia rzeczy, których nie lubisz i które nie przynoszą Ci satysfakcji, jest pierwszym krokiem do stworzenia życia, jakiego pragniesz. Zatem zaplanuj cel i pracuj nad jego osiągnięciem.

Książki o minimalizmie

Okazuje się, że do tej pory powstało mnóstwo poradników i książek, z których możemy dowiedzieć się więcej o minimalizmie. Informacji warto szukać w książkach:

Minimalizm - jak wprowadzić w życie krok po kroku?

Zalety minimalistycznego stylu życia

Droga do wprowadzenia filozofii minimalizmu do swojego życia może okazać się trudnym i czasochłonnym wyzwaniem. Pozwoli jednak zmniejszyć bałagan i ilość stresu. Nauczy podejmować świadome decyzje i przestać się ciągle spieszyć. Pozwoli rozwijać swoje hobby i przeznaczać czas na to, co naprawdę daje Ci radość. Minimalizm pozwala uprościć własne życie. Oczyszcza nie tylko dom, ale i umysł z bałaganu. Sprawia, że spoglądamy inaczej na swoje codzienne nawyki związane z wydatkami oraz na sposób życia. Skutkami ubocznymi minimalistycznego stylu życia jest więcej wolnego czasu, więcej pieniędzy na koncie oszczędnościowym i bardziej satysfakcjonujące życie. Wprowadzenie minimalizmu do życia pozwala świadomie dokonywać decyzji zakupowych. I nie jest to emocjonalny zakup, a przemyślana i rozważna decyzja.

Ja się na to piszę! Podejmuję wyzwanie, a Ty?

2 odpowiedzi do “Minimalizm – jak wprowadzić w życie krok po kroku?”

  1. Świetny wpis! Mam nadzieję małymi kroczkami wprowadzać te zasady w życie. Również budujemy dom i nie chciałabym mieć w nim tylu niepotrzebnych rzeczy, co w mieszkaniu, w którym mieszkamy. Wiem, że połowę szafy i komód zajmują niepotrzebne rzeczy. Mam nadzieję, że mi się uda i w końcu złapię oddech w swojej przestrzeni 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.