Miód z marketu czy od pszczelarza? Zastanów się trzy razy, zanim kupisz! Wybierz wysokiej jakości miód o wyjątkowych właściwościach odżywczych, leczniczych i kosmetycznych. Czym jest sztuczny miód? Poznaj historię miodu i dowiedz się jak odróżnić ten prawdziwy od podróbki! Poznaj rodzaje, właściwości i zastosowanie miodu oraz dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy!
Pierwszą część artykułu znajdziesz w artykule pt. Miód. Rodzaje, właściwości, zastosowania cz. 1
Lista właściwości zdrowotnych miodu
Miód ma mnóstwo właściwości, dzięki czemu od wieków ludzie chętnie go spożywają. To domowy sposób na wiele różnorodnych dolegliwości. Poznaj listę właściwości zdrowotnych miodu:
- przyspiesza gojenie się ran i oparzeń
- reguluje trawienie
- leczy biegunkę
- zmniejsza zgagę oraz refluks
- działa antybakteryjnie
- łagodzi kaszel i przeziębienie
- jest zamiennikiem cukru w diecie
- koi trądzik
- zmniejsza anemię
- łagodzi zapalenie stawów
- eliminuje zaparcia
- koi egzemę
- zmniejsza zmęczenie i napięcie
- łagodzi zapalenie dziąseł
- eliminuje zakażenia grzybicze
- poprawia odporność
Miód jako zdrowszy zamiennik cukru w diecie
Jego słodki smak sprawia, że warto stosować go zamiast tradycyjnego cukru, który dodaje potrawom i napojom słodkiego smaku, ale dostarcza również kalorii bez żadnych korzyści odżywczych. W efekcie jego nadmierne spożywanie może prowadzić do wzrostu masy ciała, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.
Naturalny napój energetyczny
Miód to świetne źródło energii, z którego w kilka chwil możemy przygotować naturalny napój energetyczny. Wystarczy jedną łyżeczkę od pszczelarza posłodzić szklankę wody, by nieprzetworzony cukier ekspresowo wniknął do krwiobiegu. W ten sposób organizm otrzymuje szybki zastrzyk energii. Taki domowy napój energetyczny z odrobiną miodu warto stosować w stanach zmęczenia, po wysiłku fizycznym oraz umysłowym.
Miód w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej
Zdaniem praktyków Ajurwedy można go spożywać, wcierać w skórę albo łączyć z innymi lekami, by leczyć różnorodne urazy, dolegliwości i choroby, takie jak:
- osłabienie
- zaburzenia snu
- kaszel
- czkawka
- biegunka
- wymioty
- częste oddawanie moczu
- wysokie ciśnienie krwi
- otyłość
- kac
- wypryski i zapalenie skóry
- oparzenia, skaleczenia i rany
- artretyzm
Miód jako naturalny kosmetyk
Od wieków stosowany jest jako ludowe rozwiązanie na wiele chorób i problemów skórnych. Nasze babki, ale i królowa Kleopatra, używały miodu jako jednego z pierwszych kosmetyków. Jego wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że staje się on popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz balsamów do ust. W recepturach INCI kosmetyków znajduje się pod nazwą Mel Extract lub Honey Extract.
Działa antyseptycznie, odżywczo, zmiękczająco i łagodząco. Intensywnie nawilża skórę i włosy oraz chroni przed utratą wilgoci. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, odmładza, naprawia uszkodzenia, tonizuje i rewitalizuje skórę. Z miodu możemy przygotować mnóstwo domowych kosmetyków DIY do codziennej pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, zniszczonej, trądzikowej, popękanej czy suchej.
Kosmetyczne zastosowania miodu:
- jako odżywka do paznokci
- jako naturalny peeling, którego drobinki złuszczają martwe komórki skóry
- jako maska na twarz
- jako odżywka do włosów
- jako domowy szampon przeciwłupieżowy
Miód jest domowym rozwiązaniem na wiele problemów skórnych. Eliminuje dyskomfort, przywraca skórze równowagę. Zmniejsza świąd, zaczerwienienie i łuszczenie. Działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum, a dzięki temu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Pozostawia miękką, gładką, odżywioną i nawilżoną skórę oraz wypielęgnowane włosy.
Zasady przechowywania miodu
Te same substancje, które nadają miodowi jego właściwości lecznicze, sprawiają również, że przechowywany w szczelnym pojemniku nie ma daty ważności. Jest jednym z produktów w domowej spiżarni, z którego właściwości możemy korzystać przez wiele lat. Poznaj wskazówki dotyczące przechowywania miodu.
Najlepiej przechowywać go w szklanym słoiku lub ceramicznym naczyniu. Nie ma potrzeby wkładania do lodówki (zmienia konsystencję na twardszą), co wpływa też na łatwość jego stosowania. Najlepiej ustawić go w ciemnym i chłodnym miejscu – z dala od promieni słonecznych, piekarnika, kuchenki oraz innych źródeł ciepła. Ekstremalne zmiany temperatury mogą przyczyniać się do zmiany jego koloru i smaku. Nie zapominaj o szczelnym zamykaniu miodu, ponieważ może on pochłaniać wilgoć i zapachy. Przechowywanie go w metalowych i plastikowych pojemnikach nie jest najlepszym pomysłem, bo mogą przyczyniać się do jego utleniania.
Choć dobrze przechowywany miód zachowuje swoje właściwości nawet dwa lata po otwarciu, to w miarę starzenia może się on skrystalizować. Jest to naturalny proces, który może pojawić się w ciągu 6 miesięcy od pierwszego otwarcia słoika. Z wiekiem ciemnieje i może zmieniać smak. Dlatego sama staram się go kupować w mniejszych słoikach, aby w miarę możliwości szybko go zużyć po otwarciu. Jednak dobrym rozwiązaniem, jeśli nie planujesz używać miodu przez kilka miesięcy, jest jego zamrożenie. Nie zapomnij pozostawić odrobiny miejsca w pojemniku, ponieważ jego objętość zwiększy się po zamrożeniu.
Dlaczego lepiej kupować miód od pszczelarza niż z supermarketu?
Ceny miodów w supermarketach są bardzo wysokie, a ich jakość jest bardzo wątpliwa. Dlatego ja znalazłam Pasiekę Rodziny Sadowskich i kupuję miód bezpośrednio od pszczelarza. Dzięki temu mam gwarancję, że otrzymuję prawdziwy miód. Ten naturalny ma wyjątkowy aromat i smak, a ja chętnie wykorzystuję go w kuchni oraz do tworzenia domowych kosmetyków DIY. Wyjątkowe właściwości zdrowotne miodu sprawiają, że chętnie przygotowuję z niego naturalny napój energetyczny, który wzmacnia organizm i chroni przed przeziębieniem.