Uwielbiam rośliny. Od lat uczę się troskliwie o nie dbać. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że rośliny są moją pasją. Lubię je sadzić, rozmnażać, ale też tworzyć z nich modne i gustowne ozdoby. Jedną z nich jest las w słoiku, który miałam okazję wykonać na warsztatach z marką Natura Siberica, które odbyły się w czasie See Bloggers 2018.
Moda na style eko, zero waste i recykling, czyli powtórne wykorzystanie ma swoje odzwierciedlenie także w aranżacji wnętrz. Na tegorocznym ogólnopolskim spotkaniu blogerów See Bloggers 2018, które odbyło się w Łodzi, marka Natura Siberica zaprosiła uczestniczki warsztatów, do stworzenia własnego skrawka lasu w słoiku, czym zaskarbiła sobie sympatię każdej uczestniczki tego wydarzenia.
Dla mnie to było niezwykle ekscytujące doświadczenie, bo uwielbiam wszystko, co mogę zrobić samodzielnie, a jeśli jest jeszcze piękne i związane z roślinami, to moje serce rośnie. Z ogromnym entuzjazmem podeszłam do tworzenia własnego lasu w słoiku. W sumie okazuje się, że jest to bardzo prosta sprawa, jeśli tylko wcześniej poznamy związane z tym zasady.
Czym jest las w słoiku?
Las w słoiku to inaczej ekosystem, który może być gustowną i piękną dekoracją każdego wnętrza. A ponadto możemy go wykonać własnoręcznie. Las w słoiku to świetna propozycja roślin dla domu, która nie wymaga opieki i pielęgnacji.
Las w słoiku DIY — czego potrzebujesz?
Na warsztatach tworzenia lasu w słoiku, które prowadziły dziewczyny z Nature Concept, dowiedziałam się, że w celu stworzenia własnego lasu w słoiku niezbędne są:
– słoik z zamknięciem,
– keramzyt,
– ziemia uniwersalna,
– rośliny zielone,
– węgiel drzewny,
– piasek, drobny żwirek,
– mech,
– kamienie ozdobne bądź małe elementy dekoracji.
Las w słoiku jak zrobić?
Wybieramy odpowiedniej wielkości słoik. Na jego dno wsypujemy kilku centymetrową warstwę keramzytu, który będzie stanowił drenaż. Kolejnym niezbędnym elementem jest węgiel drzewny, którego zadaniem jest filtrowanie wody. Jeśli nie dodamy węgla drzewnego, wtedy rośliny mogą zacząć gnić, a tego nie chcemy. Następnie usypujemy warstwę ziemi, później ozdobną warstwę piasku lub drobnego żwirku. Kolejnym elementem jest nałożenie następnej warstwy ziemi, w której robimy dołki. W tych dołkach umieszczamy korzenie roślinek, uzupełniamy ziemię, przykrywając korzenie. Następnie układamy mech, kamienie ozdobne i ewentualnie gadżety, które będą zdobić nasz własnoręcznie przygotowany las w słoiku. Oczyszczamy ścianki słoika z ziemi, liście roślin delikatnie omiatamy pędzelkiem. Zwilżamy delikatnie spryskiwaczem i zamykamy pokrywkę słoika. Zależy nam na tym, aby nasz las w słoiku stworzył własny ekosystem.
Las w słoiku DIY — obserwacja
Po wykonaniu bądź zakupie lasu w słoiku warto go obserwować. Pożądanym efektem po dwóch tygodniach od wykonania tego ekosystemu jest pojawienie się kropelek wilgoci na ściankach słoika. Sytuacja ta powinna nastąpić około 1-2 tygodnie po jego wykonaniu. Wówczas wiemy, że las w słoiku odpowiednio się rozwija i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy wilgoci będzie za dużo, wówczas na dwie godziny zdejmujemy wieczko słoika.
Jak dbać o las w słoiku?
Szczelnie zamknięty las w słoiku nie wymaga podlewania. Jeśli natomiast jesteś posiadaczką lasu w słoiku bez wieczka, czyli wówczas ekosystem ma dostęp do środowiska zewnętrznego, wówczas należy obserwować glebę oraz rośliny. W przypadku gdy ziemia jest sucha, las w słoiku należy podlać około 1/4 szklanki odstanej wody, którą polewamy mech lub ziemię. Jeśli chodzi o podlewanie ekosystemu, jakim jest las w słoiku, to zasada jest podobna jak z innymi roślinami, czyli lepiej je przesuszyć niż przelać wodą.
Las w słoiku gdzie ustawić?
Aby las w słoiku stanowił gustowną ozdobę domu, nie powinien stać na bezpośrednim słońcu. Najlepszym dla niego miejscem będzie ekspozycja północna lub zachodnia, doskonale radzi sobie w stanowisku półcienistym i jasnym, lubi światło rozproszone. Ekosystem nie lubi zmian i reaguje na czynniki zewnętrzne. Po ustawieniu go w docelowym miejscu potrzebuje czasu, by przystosować się do nowego miejsca.
Las w słoiku pielęgnacja
Warto pamiętać, że ekosystem, jakim jest las w słoiku, czyli roślina zamknięta w szkle naturalnie podąża za porami roku. Jesienią niektóre gatunki roślin mogą brązowieć, zrzucać liście, by na nowo się odrodzić. Każdy brązowy liść należy odciąć i wyciągnąć. Jeśli w Twoim ekosystemie znajdują się elementy drewniane i zauważysz, że pokryły się pleśnią lub nalotem, to warto wygotować te drewniane elementy w roztworze wody i soli (10 łyżeczek soli na litr wody) przez godzinę. Po opłukaniu wrzątkiem dobrze wysuszyć i znów można umieścić w ekosystemie.
Czy wiesz, że pierwowzorem las w słoiku był Wardian Case, czyli wynalazek do przetworzenia roślin w szczelnie zamkniętym szkle, które wytwarza własny mikroklimat, którego twórcą był botanik dr Nathaniel Bagshaw Ward?
Dla mnie las w słoiku to świetny pomysł na eko dekorację wnętrza. Doskonale wygląda w salonie, biurze czy sypialni. Nie wymaga zbyt wielkich nakładów pracy, a wygląda bardzo intrygująco.