Piękne i bujne rośliny doniczkowe. Oto nasze marzenie. Ale czy wiemy jak o nie dbać i je pielęgnować? Dlaczego warto regularnie czyścić liście roślin doniczkowych? Dowiedz się jak myć liście roślin doniczkowych nie tylko od święta.
Spis treści
Dlaczego należy regularnie czyścić liście roślin domowych?
Rośliny rosną w glebie, więc po co zawracać sobie głowę liśćmi? Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że kurz gromadzi się w ekspresowym tempie. Warstwa kurzu pozostająca na liściach roślin doniczkowych blokuje promienie słoneczne, ale także hamuje nie tylko fotosyntezę, ale i wzrost roślin. W ten sposób zyskujemy zdrowsze rośliny, które będą mniej podatne na szkodniki czy choroby. Choć z punktu widzenia Leniwca czyszczenie roślin domowych „nic nie daje”, to w dłuższej perspektywie czasu widać, że warto troskliwie dbać o kwiaty doniczkowe, które zdobią nasze wnętrza.
Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają i nawilżają powietrze, ale również poprawiają jego jakość, usuwają szkodliwe substancje. Ponadto dekorują wnętrza i wprowadzają do nich niezwykły klimat. To mało wymagające hobby, które daje dużo satysfakcji. Niestety od czasu do czasu, nawet jako ogrodnik amator uprawiający jedynie domowe rośliny doniczkowe, zauważysz na ich liściach warstwę kurzu i brudu. A to oznacza, że nadszedł idealny moment, na ich mycie i oczyszczenie. Jeśli nie będziesz regularnie sprzątać roślin w swoim domu, to znajdujący się na powierzchni ich liści kurz przyciągnie bakterie, pleśń i grzyby. W ten sposób utrudniasz im także wzrost i osłabiasz ich walory dekoracyjne. Szanuj rośliny w swoim domu i regularnie usuwaj z nich kurz i zanieczyszczenia.
Jak często trzeba wyczyścić rośliny doniczkowe?
To zależy od ilości kurzu w powietrzu. Ludzie mieszkający w miastach, przy trasach szybkiego ruchu czy polach z pewnością będą czyścić swoje rośliny doniczkowe bardzo często. Najlepszym sposobem określenia czy roślina wymaga mycia, jest po prostu delikatne przetarcie liścia rośliny palcem. Jeśli widać kurz, wówczas należy umyć roślinę.
Jak czyścić rośliny doniczkowe?
Jest kilka sposobów mycia liście roślin doniczkowych. A wybór odpowiedniego z nich zależy od rodzaju rośliny oraz jej liści. Nie da się na przykład przetrzeć szmatką liści paproci, kaktusów czy asparagusa sprengeri.
Kąpiel w letniej wodzie
Najłatwiejszą metodą czyszczenia roślin domowych jest kąpiel pod prysznicem. Raz na kilka miesięcy warto umyć rośliny doniczkowe pod prysznicem, aby usunąć z nich owady i kurz. Zarówno gorąca, jak i zimna woda może zranić liście rośliny. Jeśli twoje rośliny są bardzo zabrudzone, możesz spryskać je rozcieńczoną mieszaniną wody z mydłem, a następnie je opłukać. Małe rośliny, które nie poradzą sobie z siłą rozpylanej wody, można czyścić, zanurzając ich liście w misce lub wiadrze z letnią wodą. Oczywiście wcześniej zabezpieczamy glebę folią. Przed odstawieniem roślin pozwól, by ociekły z nadmiaru wilgoci.
Umyj liście dużych roślin
W przypadku domowych roślin doniczkowych z dużymi liśćmi lub zbyt dużych okazów, które trudno przenieść, warto regularnie przemywać ich liście wilgotną szmatką lub gazą. Wówczas jedną ręką przytrzymujemy liść, a drugą przecieramy jego powierzchnię od góry, jak i od dołu. W ten sposób ułatwiamy roślinie oddychanie.
Odkurzanie kwiatów doniczkowych
Są też rośliny z lepkimi liśćmi, z liśćmi pokrytymi meszkiem lub nielubiące zraszania liści. Zaliczamy do nich na przykład fiołki afrykańskie czy kaktusy. Ich liście oczyszczamy z kurzu i innych zanieczyszczeń delikatnie omiatając je pędzelkiem.
Usuń martwe i żółte liście
Przed zabiegiem mycia roślin warto przyciąć i usunąć zwiędłe kwiaty, martwe, brązowe lub pożółkłe liście roślin doniczkowych, aby utrzymać je w dobrej kondycji oraz poprawić ich kwitnienie. Wytnij uschnięte liście, pozbieraj wszystkie liście, które upadły na ziemię kwiatka doniczkowego, aby nie doprowadzić do rozwoju chorób.
Umyj doniczkę
Nie zapominaj o tym, aby po umyciu roślin dobrze wyszorować także osłonki oraz zewnętrzne krawędzie doniczek. Ja zawsze robię to w gorącej wodzie z płynem do naczyń i octem. Szczoteczką do zębów i gąbką szoruję trudne do usunięcia osady. W ten sposób oczyszczone doniczki i osłonki roślin doniczkowych pozostawiam do całkowitego wyschnięcia.
Początkowo może się wydawać, że utrzymanie czystych roślin doniczkowych w domu jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Jednak często zajęcie to wykonujemy sporadycznie, a rośliny odwdzięczają się doskonałym wyglądem i szybszym wzrostem. A więcej wskazówek dotyczących porządków i sprzątania znajdziesz na najlepszym blogu o sprzątaniu i organizacji domu.