Na co należy zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Jak wybrać komfortowy materac do spania? Znacznie więcej czasu niż na jakimkolwiek innym meblu spędzamy w łóżku. Dobrej jakości sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Właśnie dlatego dobór miękkiego i wygodnego materaca do spania, który zapewni komfortowy sen, był dla nas priorytetem. Poznaj listę niezbędnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem materaca.

Przeprowadzka do nowego domu, zakup mebli i materaca do spania „przytrafiły nam się” w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Ta sytuacja sprawiła, że zamiast tradycyjnego sposobu zakupu mebli, musieliśmy dokonać wielu trudnych wyborów i zdecydować się na zakupy online. Tak też było na przykład z łóżkiem i materacem do spania.

Może trudno w to uwierzyć, ale do tej pory nie miałam w swoim domu łóżka z prawdziwego zdarzenia. Zawsze był tapczan, zwany również zamiennie wersalką lub sofą, który po jakimś czasie zaczynał skrzypieć w trakcie zmiany pozycji snu, a do tego był niewygodny. W pewnym momencie zrobił się nawet tak głośny, że bałam się „przewrócić na drugi bok”, aby nie budzić męża w nocy. Oczywiście miałam przyjemność sypiać w wygodnych łóżkach z niebywale miękkimi materacami. Było to podczas naszych wypadów do spa albo w trakcie podróży służbowych kiedy nocowałam w hotelach. Pamiętam, że spanie na łóżku miękkim niczym chmurka, które nie skrzypi i nie „rzęzi” przy zmianie pozycji, było cudownym doświadczeniem i dawało mnóstwo przyjemności. A wszystkie powyżej opisane doświadczenia sprawiły, że do wyboru odpowiedniego materaca do naszej małżeńskiej sypialni w nowym domu przygotowywaliśmy się naprawdę długo!

Zależało nam na tym, by zainwestować w dobrej jakości materac, który posłuży przez lata. Dlatego naprawdę polecam poświęcić odrobinę czasu na przeczytanie tego artykułu.

Jak krok po kroku wybrać idealny materac do spania?

Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem materaca, poza jego rodzajem i twardością. Nie ma jednego odpowiedniego materaca do spania. Osoby lubiące spać na boku potrzebują miękkiego materaca, śpiące na brzuchu – twardego, a śpiące na plecach – takiego pośrodku. Czego warto szukać w materacu do spania?

jak wybrać komfortowy materac do spania kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Rodzaje materaców do spania

Istnieje wiele różnorodnych materaców do spania:

Materac lateksowy – stworzony ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Jest trwały i cichy oraz ułatwia cyrkulację powietrza. Używany przez wiele lat nie odkształca się. Zapewnia elastyczność i komfort spania. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz zapobiega przegrzaniu się organizmu podczas spania. Decydując się na zakup materaca lateksowego, należy zwrócić uwagę na zawartość naturalnego lateksu. Im jest go więcej, tym lepsza jakość – a co za tym idzie – również wyższa cena materaca.

Materac kieszonkowy – powstaje po umieszczeniu sprężyn kieszeniach wykonanych z tkaniny, które często są dodatkowo utwardzone. Dzięki temu jest on elastyczny i wygodny, łatwo dostosowuje się do kształtu ciała.

Materac piankowy termoelastyczny – tworzony jest z pianki poliuretanowej, która reaguje na ciepłotę ciała i w ten sposób wpływa na jego sprężystość. Dobrze dopasowuje się do organizmu, zmniejszając nacisk i zapewniając komfortowy sen podczas nocnego wypoczynku.

Materac kokosowy – powstaje z połączenia sprężyn kieszeniowych, pianki oraz warstwy kokosowej. Włókno kokosowe chroni przed roztoczami i bakteriami. Materac kokosowy jest twardy i sztywny, dobrze pochłania wilgoć i ułatwia cyrkulację powietrza, a do tego jest odporny na odkształcenia i wytrzymały. Producenci materacy do spania oferują materace kokosowe z pianką, materace kokosowe sprężynowe oraz materace kokosowe nawierzchniowe.

Materac sprężynowy (bonelowy) – to tradycyjny materac stworzony z odpowiednio połączonych ze sobą sprężyn z warstwą ochronną. Materace sprężynowe to tańsze materace, jednak minusem jest twardość oraz fakt, że uginają się na większej powierzchni.

Materac hybrydowy jest połączeniem materaca piankowego z kieszeniowym. Jest wygodny i zapewnia kręgosłupowi wsparcie, przez co ułatwia wypoczynek.

jak wybrać komfortowy materac do spania kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Wybierz materac odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb

Jak wybrać materac, jeśli lubisz spać na boku?

Jeśli lubisz spać na boku, będziesz potrzebować powierzchni, która utrzyma wagę Twojego ciała oraz dopasuje się do jego kształtu.

Jak wybrać materac, jeśli lubisz spać na brzuchu?

Jeśli lubisz spać na brzuchu, idealnie sprawdzi się twardszy materac, który zapewni lepsze wsparcie organizmu.

Jak wybrać materac, jeśli lubisz spać na plecach?

Jeśli lubisz spać na plecach, potrzebujesz materaca, który zapewni kręgosłupowi zdrową pozycję, ale będzie odpowiednio sprężysty.

Jak wybrać materac, jeśli twój partner często zmienia pozycję podczas snu?

Jeśli twój partner często zmienia pozycję podczas snu, idealnie sprawdzi się materac, który stłumi jego ruchy.

Jak wybrać materac dla alergika?

W przypadku materaca dla alergika najlepiej wybrać materac do spania o właściwościach antybakteryjnych, który będzie odporny na pleśń i roztocza.

Jak wybrać materac dla osoby z bólem kręgosłupa?

Dla osób z bólem pleców świetnym wyborem będzie materac z pianki lub lateksu, ponieważ dobrze przylega do ciała, zapewniając mu optymalne wsparcie.

Kiedy wymienić materac do spania na nowy?

Żywotność materacy to około 5-10 lat. Jednak istnieje kilka czynników, które wskazują, że nadszedł idealny moment na wymianę materaca na nowy. Należy to uczynić, gdy:

  • budzisz się obolała;
  • materac ma wyraźne nierówności;
  • lepiej sypiasz na innych materacach.

Wszystkie powyższe aspekty oznaczają, że czas wybrać się na zakupy.

jak wybrać komfortowy materac do spania kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Jaki materac wybierzemy do swojej sypialni?

Oto jest pytanie! Z pewnością weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Znalazłam materac Emma Original, który według mnóstwa opinii w internecie zapewnia komfortowy sen. A powstał z połączenia pianki Airgocell, która ułatwia przepływ powietrza, pianki wysokoelastycznej z pamięcią kształtu oraz pianki HRX (poliuretan), zapewniającej mu trwałość oraz stanowiącej podstawę materaca.

Naczytałam się o produkowanym w Niemczech materacu Emma Original i strasznie kusi mnie jego zakup, jednak nieco obawiam się wybrać go przez internet. Chciałam przetestować miękkość materaca przed jego zakupem. Jednak trudny czas pandemii koronawirusa być może mi to utrudni.

A więcej podpowiedzi dotyczących urządzania sypialni i innych pomieszczeń w domu znajdziesz na popularnym blogu wnętrzarskim.

3 odpowiedzi do “Na co należy zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?”

  1. Świetne porady, ja od siebie moge dodać, że zawsze warto postawić na ochraniacz na materac, znacznie ułatwia przedłużenie żywotności materaca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.