Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka dla dziecka?

W ostatnich miesiącach ciąży jako przyszli rodzice musimy zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem, jakim jest wybór i zakup pierwszego wózka dla naszego dziecka. Wózek to kolejny, niezwykle ważny element wyprawki dla noworodka. Jest to też jeden z jej najdroższych elementów. Wcześniej jednak w naszych głowach zrodziło się mnóstwo pytań z tym związanych! Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas podróży?

 

Kupowanie wózka dla niemowlaka przypomina zakup samochodu. To inwestycja, która wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i pieniędzy. Trzeba poświęcić czas na edukację czy jazdę próbną przed sklepem z wózkami dla dzieci, aby móc poznać jego funkcjonalność. Przygotowując się do zakupu wózka dla naszego ukochanego dziecka, przeczytałam mnóstwo poradników i opinii o różnego rodzaju wózkach dla noworodków. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowałam kompleksowy poradnik dotyczący zakupu wózka, tak aby zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo i wygodę.

 

Przed zakupem wózka dla dziecka warto zadać sobie pytania:

  • Kto będzie korzystał z wózka?
  • Gdzie najczęściej wózek będzie używany (na asfalcie, chodniku, drodze polnej)?
  • Podczas jakiej pogody i pory roku wózek będzie najbardziej eksploatowany?
  • Ile miejsca posiadamy do przechowywania wózka w domu i samochodzie?
  • Ile wózek powinien ważyć?
  • Czy potrzebujesz wózka z dodatkowymi funkcjami?
  • Jak długo zamierzasz używać tego wózka?
  • Jaki masz budżet na zakup wózka dla dziecka?

Jeszcze przed zakupem wózka dla noworodka warto przemyśleć odpowiedzi na te pytania. Wszystko po to, aby w trakcie przeglądania różnych typów i marek wózków dla dzieci, wybrać taki, który oferuje odpowiednie funkcje oraz odpowiada stylowi życia przyszłych rodziców.

Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania idealnego wózka dla dziecka?

Przy zakupie wózka warto zwrócić uwagę na:

  • Miejsce zamieszkania – jeśli tak jak my mieszkasz w mieście, ale w pobliżu lasu i polnych dróżek potrzebujesz solidnego wózka do manewrowania po chodnikach oraz trudnym i piaszczystym terenie.
  • Możliwość łatwego składania i rozkładania wózka – aby zmieścił się w bagażniku.
  • Dodatkowe akcesoria – torba na wózek, parasol przeciwsłoneczny, uchwyt na kubek, pokrowiec przeciwdeszczowy czy moskitiera. Niektóre wózki są wyposażone w te akcesoria, a inne nie.

Jaki rodzaj wózka będzie bezpieczny dla noworodka?

Nie ma jednego rodzaju wózka idealnego dla wszystkich. Najlepszy wózek to taki, którego funkcjonalność pasuje do potrzeb twojego dziecka oraz waszego stylu życia. Warto zwrócić uwagę na materiał, jakość wykonania, model, zwrotność, łatwość w użyciu, bezpieczeństwo oraz dodatkowe funkcje. Jakie są rodzaje wózków dla dzieci?

Rodzaje wózków dziecięcych

Wózek głęboki zwany gondolą

Pierwszym pojazdem w życiu każdego noworodka jest wózek głęboki z wyjmowaną gondolą. Dziecko może w nim swobodnie i wygodnie leżeć. Sprawdzi się u niemowląt, które jeszcze samodzielnie nie siedzą. Z powodzeniem można go używać przez pierwsze 6 miesięcy po urodzeniu. Warto zwrócić uwagę na szerokość gondoli, tak, aby maluszkowi wygodnie było również w ciepłym ubraniu. Dobrze by było, aby budka gondoli była regulowana, odpowiednio wysoka i szeroka, aby dziecko zbyt wcześnie nie wyrosło z wózka i miało wygodnie. Bardzo istotne dla mnie jest również to, aby budka gondoli była pokryta materiałem z filtrem UV oraz wodoodporna, aby zapewnić maleństwu ochronę przed warunkami atmosferycznymi takimi jak słońce, wiatr czy opady deszczu i śniegu. Najlepiej, aby zarówno budka, jak i oparcie, miały możliwość regulowania. Zwróć również uwagę, aby w głębokim wózku znajdował się wygodny materac oraz czy gondola posiada siatki i okienka wentylacyjne.

Spacerówka

Przy zakupie wózka spacerowego należy zwrócić uwagę, aby móc przewozić dziecko na siedząco oraz umożliwić mu wygodną pozycję leżącą, kiedy zaśnie podczas spaceru. Najczęściej jest to wózek stosowany u dzieci po 6 miesiącu życia, które potrafią już stabilnie siedzieć. W przypadku spacerówki sprawdź, czy można regulować podnóżek, zagłówek, oparcie czy pasy, tak aby wózek spacerowy mógł posłużyć dziecku przez wiele miesięcy i dopasowywać się do jego rozmiarów. Nie zapomnij o tym, aby był wygodny i szeroki. Dobrym rozwiązaniem jest również obracane siedzisko i przekładana rączka oraz łatwe do czyszczenia obicie wózka.

Wózki wielofunkcyjne 2w1, 3w1, 4w1 – który z nich wybrać?

Wózek wielofunkcyjny 2w1gondola i spacerówka – podczas zakupu wózka wielofunkcyjnego 2w1 zwróć uwagę na to, aby stelaż był łatwy w obsłudze.

Wózek wielofunkcyjny 3w1 gondola, spacerówka i fotelik samochodowy – stelaż powinien łatwy w obsłudze oraz umożliwiać ekspresowe i bezpieczne wpięcie każdego z trzech elementów.

Wózek wielofunkcyjny 4w1 gondola, spacerówka, fotelik samochodowy i baza do fotelika – dodatkowym elementem jest baza do fotelika, która nie tylko zapewni jego bezpieczny montaż, ale sprawia, że podczas kolizji fotelik z dzieckiem nie przesuwa się.

Jogger – wózek biegowy

Coraz bardziej popularne, szczególnie u rodziców ceniących aktywność fizyczną są wózki biegowe zwane jogger, które sprawiają, że codzienny spacer z maluszkiem może być również świetnym treningiem sportowym. Wyróżnia je lekka rama, doskonała amortyzacja, duże koła, wytrzymałe pasy bezpieczeństwa, hamulec ręczny i dobra amortyzacja. Ten typ wózka jest przeznaczony dla dzieci po 6 miesiącu życia.

Zwróć uwagę na koła w wózku dla dzieci

Dość istotną kwestią podczas zakupu wózka dla niemowląt są koła. Najczęściej w wózkach dla dzieci możemy spotkać koła piankowe, koła gumowe lub pompowane opony – które rozwiązanie jest lepsze?

Koła piankowe szybko się zużywają, mniej ważą, ale nie posiadają amortyzacji. Choć nazywane są bezobsługowymi i nie można ich przebić, to są przeznaczone jedynie do jazdy po chodniku. Wózek na kołach piankowych będzie lżejszy, jednak są one bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Koła gumowe są wypełnione komorami powietrznymi, które delikatnie amortyzują.

Koła pompowane – posiadają amortyzację, która chroni dziecko przed wstrząsami oraz poprawia komfort jazdy. Nadmuchiwane koła są bardzo ciche – idealnie sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w górach, na plaży czy na polnych i leśne ścieżki. Ich wadą jest to, że mogą zostać przebite, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Koła żelowe składają się z wypełnionej żelem opony, a to sprawia, że nie można ich przebić. Doskonale amortyzują wstrząsy i zapewniają dziecku komfort podczas podróży. Wśród ich zalet można wyliczyć fakt, że są bezobsługowe – nie trzeba wymieniać dętki, dopompowywać powietrza czy sprawdzać ich ciśnienia.

Koła klasyczne, skrętne czy obrotowe w wózku dla dziecka

Koła klasyczne świetnie sobie radzą w trudnym terenie, czyli na polnych, leśnych i piaszczystych drogach. Trudno się nimi poruszać na małej przestrzeni – w małym mieszkaniu czy sklepie.

Koła obrotowe są wygodne na płaskiej powierzchni, obracają się o 360 stopni, a to sprawia, że wózek jest zwrotny i bardzo łatwo jest nim manewrować. Jednak czasami blokują się podczas jazdy w trudnym terenie, ale tutaj dobrym rozwiązaniem jest zakup wózka do dziecka z kołami obrotowymi, które mają możliwość blokady.

Koła skrętne obracają się na całej osi, jednak trzeba manewrować całym wózkiem, aby się obrócić.

Dobrym rozwiązaniem będzie zatem wybór kół obrotowych z możliwością ich blokowania, co świetnie sprawdzi się podczas jazdy w trudnym terenie.

Ile kół w wózku dziecięcym?

Wózki trzykołowe są łatwe do manewrowania, a po złożeniu zajmują mniej miejsca oraz są lżejsze. Są niestety mniej stabilne, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać wózek czterokołowy.

Pora roku, w której urodzi się dziecko

Nasz maluszek przyjdzie na świat jesienią, zatem pierwszy wózek posłuży nam w okresie jesienno-zimowym. Fakt ten należy wziąć pod uwagę przy zakupie wózka. W takim wypadku gondola powinna być długa i szeroka, aby dziecko mogło wygodnie leżeć w niej ubrane w ciepły śpiworek oraz otulone kocykiem i kołderką.

Waga, stabilność i bezpieczeństwo

Choć z jednej strony chcemy, aby wózek dla dziecka był lekki, tak aby łatwo było go wnieść do domu czy włożyć do bagażnika, to zdecydowanie lepiej wybrać odrobinę cięższy wózek dziecięcy, który zapewni stabilność i bezpieczeństwo maluszkowi.

Wyposażenie dodatkowe:

  • obicie wózka (szczególnie budka gondoli) powinno posiadać filtr przeciwsłoneczny 50 SPF, aby zapewniać dziecku ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
  • torba do wózka – pozwoli spakować wszelkie niezbędne podczas spaceru przybory takie jak chusteczki, pieluszki czy picie dla maluszka;
  • parasol przeciwsłoneczny, który sprawi, że słońce nie będzie razić dziecka;
  • moskitiera zabezpieczy przed owadami;
  • folia przeciwdeszczowa;
  • hamulec blokujący;
  • duży i pakowny kosz na zakupy;
  • regulowana wysokość rączki;
  • moskitiera;
  • cicho składana budka.

Wybierz wózek dla dziecka dopasowany do swojego stylu życia

Choć dziś bardzo liczy się wygląd i design wózka, to w przypadku pierwszego pojazd dla naszego długo wyczekiwanego dziecka o wiele ważniejsze od mody i trendów jest dla nas:

  • bezpieczeństwo wózka dla dziecka – zwróć uwagę na pas bezpieczeństwa, niezawodność hamulców czy stabilność ramy;
  • łatwość użytkowania wózka dla dziecka – zleży nam na tym, aby wózek z łatwością się składał i rozkładał, mieścił w bagażniku samochodu oraz w drzwiach domu, a także był obszyty tkaniną, którą ekspresowo można wyczyścić;
  • przechowywanie wózka dla dziecka – jeśli zamierzasz robić zakupy spożywcze lub zabierać przekąsi, pieluchy czy portfel, zdecyduj się na wózek z wygodnym koszem na zakupy oraz torbą do wózka, która pozwoli wszystko pomieścić. Dobrym rozwiązaniem jest też uchwyt na kubek znajdujący się przy rączce wózka.

Ile kosztuje dobry wózek dla dziecka?

Oto jest pytanie, na które odpowiedź poznam już niebawem, gdy znajdziemy dogodny moment, by wybrać się na zakupy wózka dla noworodka. Jeśli czytasz mojego bloga, to z pewnością wiesz, że ważne są dla mnie mądre i przemyślane zakupy. Choć jestem osobą z natury oszczędną, to w tym przypadku nie zamierzam się sugerować ceną wózka dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka dla dziecka? Blog parentingowy sposobynazycie.pl

Przyznam się bez bicia, że początkowo rozważałam zakup używanego wózka do dziecka, ale po przeanalizowaniu wszystkich powyższych kwestii stwierdzam, że dla naszego maluszka potrzebujemy wózka prestiż do zadań specjalnych. Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie i wygodzie dziecka podczas spaceru oraz jazdy samochodem. Dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na zakup nowego wózka 4w1 z żelowymi kołami obrotowymi z możliwością ich blokady w trudniejszym terenie, wszystkimi niezbędnymi akcesoriami oraz z baldachimem wykonanym z materiału zawierającego filtr przeciwsłoneczny SPF 50.

4 odpowiedzi do “Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka dla dziecka?”

  1. Bardzo fajny artykuł, z pewnością wezmę pod uwagę wszystkie rady 😀 Właśnie niedawno kupiłam spacerówkę i wszystkie niezbędne akcesoria

  2. Przydatny artykuł, który dobrze strukturyzuje wiedzę o wózkach 🙂
    Jedna uwaga – fotelik z wózka 3 w 1 najczęściej NIE JEST tak samo bezpieczny jak fotelik samochodowy kupowany oddzielnie.
    Gorąco polecam wzięcie udziału w bezpłatnym kursie I pomocy dla noworodków, który dość często jest organizowany przez ratowników medycznych (w czasie pandemii online) – na takim kursie ratownicy tłumaczą dokładnie m.in. czym kierować się przy zakupie fotelika samochodowego i gdzie sprawdzać wyniki testów bezpieczeństwa dla fotelików.
    Niestety ta wiedza nie jest dostatecznie powszechna w naszym kraju i ludzie bezrefleksyjnie sugerują się modą kupując wózki 3 w 1 zamiast najpierw sprawdzić bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

    1. Agnieszko bardzo dziękuję za informację 🙂 Mamy wózek 3 w jednym, jednak w naszym przypadku oznacza to jedne kółka i 3 osobne „góry” do wymiany. Jest fotelik, który może służyć jako wózek, gondola, z której synek już wyrósł i spacerówka, z której korzystamy na co dzień 🙂 Pozdrawiam

  3. Nie zgodzę się do końca, że wózek 3-kołowy jest wyraźnie mniej stabilny. Przy utracie przyczepności jednego z kół zarówno w wózki 3-kołowym jak i 4-kołowym, zawsze pozostają 2 koła w kontakcie z podłożem (w wózku 4 kołowym kiedy jedno z kół najeżdża np. na większy kamień, korzeń – dwa koła tracą przyczepność).

    Posiadamy od pewnego czasu wózek trzykołowy od samego początku tj. wraz z dedykowaną gondolą i później robi się z tego spacerówka. Jeździ ten wózek pięknie, pokonuje nierówności tam, gdzie mamy wrażenie, że niejeden wózek by ugrzązł i ostatnią rzeczą jaką bym powiedziała to fakt, że jest niestabilny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.