Na czym zaoszczędzić w prowadzeniu domu?

Każdy, kto miał okazję choć przez jakiś czas żyć na własny rachunek, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że życie i prowadzenie domu kosztuje. Jest wiele wydatków takich jak rachunki, czynsz, raty kredytu, ale także trzeba kupić jedzenie, odzież bądź środki czystości. Czy w dzisiejszych czasach można szukać oszczędności w prowadzeniu domu?

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — korzystaj z promocji i wyprzedaży

Zbieranie i przeglądanie gazetek reklamowych albo sprawdzanie promocji online nie jest stratą czasu. Dzięki temu można znaleźć liczne promocje, które pozwolą zaoszczędzić. Dotyczy to przede wszystkim produktów o długim czasie trwałości, np. mąka, cukier, które kupione w większej ilości zapewniają zapas oraz brak konieczności wydawania pieniędzy.

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — sprzedaż makulatury oraz niepotrzebnych bibelotów

Jeżeli gazetek reklamowych zbierze się naprawdę dużo, można sprzedać je w skupie makulatury, uzyskując za nie niewielką sumę do odłożenia do domowej skarbonki. Warto też przejrzeć nienoszone ubrania oraz nietrafione prezenty i niepotrzebne bibeloty, których nie używamy i spróbować sprzedać je online bądź na garażowych wyprzedażach.

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — ogranicz słodycze i używki

Bardzo dużo pieniędzy traci się w domowym budżecie na słodycze oraz używki różnego rodzaju: papierosy, chipsy czy alkohol. Najwięcej korzyści przyniesie rezygnacja z używek i ograniczenie kupowania słodyczy. Najlepiej kupować je maksymalnie raz w tygodniu, oczywiście trzeba zwracać uwagę na ich cenę. Z powodzeniem znajdziesz smaczne słodkości na promocjach albo przygotujesz tanie i proste słodkości w domu. Jakie? Domowe kruche ciasteczka bądź sałatka z owoców sezonowych (zebranych z własnego ogrodu) z całą pewnością będzie tanią, zdrową i pyszną przekąską.

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — zmniejsz zużycie prądu

Rachunki szczególnie dotkliwie odbijają się na domowym budżecie, dlatego trzeba starać się je obniżać. Mamy coraz więcej domowych urządzeń czy kuchennych gadżetów zasilanych prądem. Co prawda wiele z nich ułatwia nam życie, ale też zwiększa zużycie prądu. Jakie są sposoby na obniżenie rachunków za prąd? Przede wszystkim wymiana żarówek na energooszczędne w całym mieszkaniu. To drogi zakup, jednak ta inwestycja z całą pewnością się zwróci — zmniejszy rachunki w skali rocznej. Mniejsze rachunki za prąd umożliwi także wyłączanie lamp, które nie są aktualnie użytkowane oraz wyłączanie urządzeń, z których w danej chwili się nie korzysta. Co jeszcze? My na czas, kiedy wychodziliśmy do pracy oraz na noc wyłączamy sprzęty RTV i AGD w domu, tak aby nie zużywały energii w tak zwanym stanie czuwania „stand by”.

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — zmniejsz zużycie wody

Warto wprowadzić oszczędności także w przypadku rachunków za wodę. A jest na to, co najmniej kilka sposobów. Gotując wodę na herbatę, wlej do czajnika tylko tyle, ile potrzebujesz, zamiast do pełna. Podczas gotowania przykrywaj garnki pokrywkami, co zminimalizuje konieczność dolewania wody, ale też przyspieszy czas zagotowywania. Dodatkowo zamień kąpiele w wannie na prysznic. Pełna wanna wody, nawet 3 razy w tygodniu, to duży wydatek, znacznie większy, niż krótki prysznic wieczorem. Co jeszcze możesz zrobić? Zamiast zmywania kilku naczyń pod bieżącą wodą, zaczekaj, aż zbierze ich się więcej i wpuść wodę do zlewu. Również płukanie warto praktykować w misce wypełnionej wodą, bądź w drugiej komorze zlewu. Jest jeszcze jeden sposób na zaoszczędzenie wody. Jeśli masz balkon, taras bądź mały ogród to warto zbierać deszczówkę, która może służyć do podlewania kwiatów w mieszkaniu czy w ogrodzie.

Jak oszczędzić na prowadzeniu domu — nie wyrzucaj jedzenia

Staraj się dokonywać rozsądnych zakupów z głową. Nie kupuj zbyt wielu owoców i warzyw, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie ich przetworzyć albo że trudno będzie je przejeść. Nie wyrzucaj jedzenia, bo wówczas wyrzucasz również swoje pieniądze. Przeglądaj zakupione owoce i warzywa. Resztki z obiadu zjedz na kolację bądź przeznacz na kolejny obiad, robiąc na przykład z ugotowanych ziemniaków kopytka lub smażone ziemniaki. Zamiast wyrzucać jedzenie, warto je też mrozić bądź wekować. To doskonały sposób na nie marnowanie jedzenia.

Jak oszczędzać pieniądze – najlepszy blog o oszczędzaniu pieniędzy

Na popularnym blogu finansowym oraz najpopularniejszym blogu o oszczędzaniu pieniędzy poruszam jeszcze podobne tematy, a wśród nich:

Ciekawi mnie czy Ty też poszukujesz oszczędności w domowym budżecie? Chętnie dowiem się więcej jakie są Twoje sposoby na zaoszczędzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.