Najlepszy blog o zero waste dla początkujących i wtajemniczonych

Styl życia zero waste wpływa na wszystkie obszary życia, ale również na środowisko naturalne, gdyż zmniejsza ilość generowanych śmieci oraz zanieczyszczenie powodowane produkcją, transportem czy utylizacją. Wiele osób myśli, że zero waste trudno jest wprowadzić w życie – a ja obalam te mity! Poznaj 7 zasad zero waste.

7 zasad zero waste blog

Życie w zgodzie z filozofią zero waste nie tylko wpływa na ograniczenie produkcji śmieci w gospodarstwie domowym, ale również ułatwia oszczędzanie i jest przyjemniejsze dla środowiska naturalnego. Kupowanie rzeczy używanych, przygotowywanie własnych posiłków i napojów do pracy, kompostowanie, kupowanie lub zamiana rzeczy i przedmiotów używanych to tylko kilka z prostych sposobów zero waste, które ekspresowo można wprowadzić w swoim życiu.

 

Początkowo podstawę zero waste opierano na zasadzie 5R, ale okazuje się, że można ją nieco rozbudować:

1. Rethink – przemyśl, czy naprawdę tego potrzebujesz

Pierwszy krok to szukanie nowych rozwiązań poprzez kreatywne, ponowne wykorzystanie produktów, które już posiadasz. Oznacza to rozpoznanie najbardziej marnotrawnych praktyk i znalezienie nowych sposobów na zmniejszenie ilości śmieci. Warto sięgać po produkty z odnawialnych i nietoksycznych materiałów, które będą trwałe i posłużą przez wiele lat. Nadadzą się do naprawy, wielokrotnego użytku czy recyklingu.

Świadomie dokonuj zakupów. Wybieraj produkty z recyklingu, produkty biodegradowalne, wykonane z nietoksycznych materiałów lub pozyskane w sposób zrównoważony.

Ponownie rozważaj swoje potrzeby zakupowe i poszukaj alternatywy jak wykorzystać to, co już posiadasz. Miej świadomość, że istnieje mnóstwo produktów, które generują niepotrzebne śmieci.

2. Reduce — ograniczaj

Kolejny krok polega na systematycznym zmniejszaniu ilości odpadów, tam, gdzie to tylko możliwe i stosowaniu zasad zero waste w każdej dziedzinie życia. Po zbadaniu priorytetów należy jak najdłużej używać produkty i materiały, które już posiadamy. Planowanie zakupów oraz jedzenie w pierwszej kolejności szybciej psującej się żywności pozwoli ograniczyć wyrzucanie jedzenia. Tam, gdzie tylko się da – w pracy, kuchni, łazience i w codziennych rytuałach kosmetyczno-higienicznych wyeliminuj jednorazowe produkty i znajdź alternatywę – produkty wielokrotnego użytku.

W tym celu pomaga przygotowywanie menu oraz listy zakupowej. Dobrym pomysłem jest kupowanie od lokalnych rolników i producentów oraz wybieranie produktów, które można wykorzystywać wielokrotnie.

3. Reuse — użyj ponownie

Dbaj o to, co posiadasz, naprawiaj i wykorzystuj ponownie lub oddaj potrzebującym. Maksymalizacja ponownego wykorzystania jest nadrzędnym celem zerowastowiczów, a można do niej dążyć na mnóstwo sposobów. Renowacja, konserwacja i naprawa oraz wykorzystywanie elementów produktów do naprawy lub stworzenia nowych, to świetny pomysł.

4. Recycle — segreguj i przetwarzaj

Recykling jest świetnym sposobem radzenia sobie z odpadami.

5. Rot — kompostuj

Posiadanie własnego kompostownika pozwoli ograniczyć produkcję śmieci w domu, a z kompostu powstanie cenny nawóz dla roślin doniczkowych i ogrodowych.

6. Repair/ Recovery/ Refashion – naprawiaj i odzyskuj

Kolejny punkt z kodeksu zerowastowicza to efektowne wykorzystywanie, odzysk materiałów, które można wykorzystać ponownie i zarządzanie tym, co pozostanie.

7. Refuse — odmawiaj

Odmawiaj gadżetów reklamowych, produktów i prezentów, które nie są Ci potrzebne, a zagracą jedynie twój dom i twoją przestrzeń osobistą.

SposobyNaZycie.pl - blog o zero waste dla początkujących i wtajemniczonych

Naprawianie ubrań też ma swoje plusy, bo można spełniać się artystycznie — przez doszycie kolorowej łatki, frędzli czy koralików. Namawiam do niekupowania ubrań bez przemyślenia. Warto pomyśleć, czy naprawdę potrzebujemy kolejnej sukienki w czerwonym kolorze, czy też będzie ona zalegać w szafie. Bierz udział w wymianach z koleżankami, kupuj w lumpeksach lub od polskich projektantów, a nie z sieciówek, gdzie jakość odzieży jest zazwyczaj bardzo słaba, a ich produkcja jest niestety często nieetyczna.

Jedna odpowiedź do “Najlepszy blog o zero waste dla początkujących i wtajemniczonych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.