Naucz się zarządzać swoimi finansami! Co zrobić, aby pieniądze nie uciekały tak szybko?

Chcesz nauczyć się poważniej zarządzać swoimi finansami lub po prostu zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź moje pomysły wzięte po prostu z życia. Nie ma na to żadnego magicznego sposobu — aby lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, musisz zwracać uwagę na swój budżet. A ćwiczenie zarządzania pieniędzmi okazuje się bardziej żmudne, niż się wydaje — wszystko krąży wokół planowania.

 

 

Jak zarządzać budżetem?

Samotnie lub z rodziną, z napiętym budżetem lub wygodnymi dochodami, nadzorowanie finansów zawsze może pomóc zoptymalizować kapitał, aby zaoszczędzić pieniądze, zainwestować, ukończyć jakiś swój projekt. By odpowiednio zarządzać finansami, musisz je poznać i nauczyć się planować wydatki. A planowanie zakupów może być tak proste, jak sprawdzanie rabatów w Pepco gazetce, gdy chcesz kupić nowe ubrania. Kontrola nad wydatkami może naprawdę pomóc Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie.

1. Zidentyfikuj swoje źródła dochodu

Życie ponad stan nieuchronnie prowadzi pewnego dnia do sytuacji nadmiernego zadłużenia. Chcesz tego uniknąć prawda? Dlatego, zanim pomyślisz o swoich wydatkach, logiczne jest, aby wymienić wszystkie swoje dochody: wynagrodzenie, dochód z czynszu, dywidendy, emeryturę, świadczenia społeczne itp.

2. Wymień swoje miesięczne wydatki

Po przychodach dochodzimy do wydatków. Nie wahaj się zachować paragonów, wyciągów z konta, spisać zakupy itp. Ponadto zakupy najlepiej jest planować, a w tym pomagają takie rzeczy jak np. ulotki promocyjne. Nie zapomnij odnotować kosztów, które płacisz od czasu do czasu w ciągu roku, takich jak na przykład niektóre ubezpieczenia.

3. Kategoryzuj swoje wypływy pieniężne — zrób listę

Podziel swoje wydatki na kategorie: mieszkanie, jedzenie, transport, ubezpieczenie, rodzina, zdrowie, podatki, wypoczynek, prezenty itp. Aby uprościć życie swoim klientom, banki zazwyczaj oferują narzędzia kategoryzacji w ramach swojego rozwiązania bankowości internetowej. Skorzystaj z tego, nie zapominając o dodawaniu i kategoryzowaniu wydatków gotówkowych. Największymi pozycjami wydatków w budżecie gospodarstw domowych są zazwyczaj wydatki związane z mieszkaniem — rachunki i opłaty, bieżąca konsumpcja, np. żywność oraz koszty związane z transportem.

4. Zidentyfikuj koszty stałe i zmienne

Określ charakter swoich kosztów: stałe, takie jak: czynsz i opłaty, spłata kredytu hipotecznego, telefon/internet, ubezpieczenie domu itp. lub zmienne, jak: zakupy, wypoczynek, paliwo, koszty leczenia, urlopy itp. Następnie zdefiniuj te, które są obowiązkowe i te, które można zrewidować w dół. Jeśli to możliwe, postaraj się uwzględnić określoną kwotę do odłożenia każdego miesiąca, aby zwiększyć swoje oszczędności.

5. Zdefiniuj swoje cele

Teraz gdy masz globalny wgląd w swoje finanse, możesz przeanalizować swoje nawyki konsumpcyjne i dostosować je w razie potrzeby. Zazwyczaj to ćwiczenie ma w zanadrzu kilka niespodzianek i możesz zdecydować się na zmniejszenie pewnych pozycji wydatków, aby nie przepłacać pod koniec miesiąca lub zaoszczędzić więcej. Zidentyfikujesz i unikniesz niepotrzebnych zakupów lub przeciwnie, uszczęśliwisz siebie bez wyrzutów sumienia.

6. Przyjrzyj się bliżej swoim wydatkom i kosztom stałym — optymalizuj

Nie możesz nic znaleźć? Przyjrzyj się bliżej! Na przykład, czy to nie jest dobry moment, aby zrezygnować z członkostwa w siłowni, do której nie uczęszczasz od miesięcy? A ten plan telefoniczny zakontraktowany 5 lat temu, czy nadal jest dostosowany do twoich nawyków konsumpcyjnych? Czy porównałeś to z tym, co oferuje konkurencja? Jeśli znasz kwotę, jaką wydajesz każdego miesiąca, możesz łatwiej przewidywać wypływy pieniężne i dostosowywać wydatki.

jak zarządzać budżetem i oszczędzać blog

7. Trzymaj się swojego budżetu!

To bez wątpienia najtrudniejszy krok do osiągnięcia. Aby być na dobrej drodze, musisz zwracać uwagę na swoje finanse, respektując w jak największym stopniu swoje prognozy — wymaga to dużo silnej woli i samozaparcia. Aby to zrobić, codziennie zapisuj wszystkie swoje wydatki i dostosowuj je w miarę osiągania celów.

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.