Niekończąca się lista wskazówek, jak stać się Less Waste i dążyć do Zero Waste

Bez dwóch zdań powinniśmy nieustannie dbać o środowisko. Czy Ty też zauważasz, że konsumpcjonizm sprawia, że nie tylko gromadzimy mnóstwo przedmiotów, ale także generujemy tony śmieci? Postanowiłam podzielić się moimi podpowiedziami, jak stać się less waste i dążyć do zero waste. Pomożesz mi stworzyć niekończącą się listę podpowiedzi?

1. Zabieraj ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku. Czy wiesz, że plastikowe butelki i torby stanowią aktualnie duże zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego? Podstawową rzeczą, jaką możemy zrobić, jest rezygnacja z ich używania. Czy wiesz, że w ciągu całego roku na świecie zużywa się około 500 miliardów bilionów opakowań foliowych? A to daje ponad 1 milion plastikowych torebek na minutę. Lepiej jest zaopatrzyć się w kilka toreb wielokrotnego użytku czy wiklinowy kosz, w którym warto przynosić zakupy do domu ze sklepu.

2. Kup dzbanek filtrujący wodę i szklaną butelkę z zamknięciem, w której możesz trzymać przefiltrowaną wodę. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci spożywać każdego dnia odpowiednią ilość wody, ale też ograniczy sterty butelek w śmietniku.

3. Zrezygnuj z używania jednorazowych opakowań. Zastanów się, jakie jednorazowe przedmioty, które tworzą górę odpadów, trzymasz w domu? Staraj się znaleźć dla nich zamienniki. Ręczniki papierowe zamień na materiałowe ręczniki wielokrotnego użytku.

4. Zabieraj własne drugie śniadanie. Czy wiesz, że kawa i posiłek na wynos, najczęściej pakowane w papierowy kubek i plastikowe pudełko przyczyniają się do powstawania kolejnych odpadów? Warto zatem zawsze mieć pod ręką własny zestaw naczyń i opakowań do przechowywania. Przygotowuj i zabieraj do pracy drugie śniadanie. Pakuj je we własny pojemnik śniadaniowy, wówczas nie musisz stosować papieru i woreczków śniadaniowych. Zaopatrz się w ceramiczny kubek z pokrywką, który możesz używać w samochodzie i w podróży.

5. Staraj się, jeśli tylko jest to możliwe, kupować warzywa, owoce i pozostałe produkty spożywcze luzem. Nie kupuj tych, zapakowanych w osobne woreczki foliowe. Warto nabyć lub przygotować dla siebie bawełniane torebki wielokrotnego użytku w różnych rozmiarach do pakowania warzyw, pieczywa, owoców czy produktów sypkich.

6. Zabieraj własne opakowania na zakupy. Kupujesz wędlinę, ser, mięso bądź sałatkę? Pamiętaj, by zabrać ze sobą szklane opakowania bądź słoiki z zamknięciem, zamiast za każdym razem przynosić je do domu w plastikowych pojemnikach czy woreczkach.

7. Kompostuj obierki z warzyw i owoców. Do kompostownika możesz wrzucać odpadki organiczne z domu i ogrodu. Mogą to być skórki od owoców (poza owocami cytrusowymi), zgniłe owoce, popiół z grilla lub kominka, czysty papier, obierki od warzyw, skorupki od jaj, fusy z kawy i herbaty, skoszona trawa, liście i chwasty z ogrodu. Możesz mieć mały kompostownik także w małym mieszkaniu.

8. Planuj zakupy i staraj się nie kupować zbyt wielu produktów spożywczych, aby zminimalizować ryzyko marnowania żywności.

9. Nie kupuj jedzenia w opakowaniach XXL, jeśli masz małą rodzinę. Najczęściej nie zdążycie zjeść całego produktu i trafi on do kosza.

10. Recykling. Nie kupuj plastikowej butelki tylko po to, aby oddać ją do recyklingu. Takie działanie nie zmieni obecnego stanu rzeczy. Przestań kupować wodę butelkowaną w plastikowych butelkach. Pomyśl, co jeszcze możesz przetworzyć? Otóż okazuje się, że produktami, które możemy poddać recyklingowi, są: papier i kartony, baterie, żarówki, plastik, tonery od drukarek, sprzęt elektroniczny, szkło, puszki, metale i aluminium czy tekstylia.

11. Nie wyrzucaj jedzenia. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jest wiele gospodarstw domowych, w których każdego dnia wyrzucana jest żywność – niezjedzone resztki czy zepsute produkty. Aby temu zaradzić warto:

  • gotować i zjadać zapasy jedzenia, zanim kupisz kolejną żywność;
  • przygotowywać listę zakupów, by nie kupować zbyt wiele;
  • zjadać posiłki lub przetwarzać je na kolejne dania;
  • mrozić lub wekować nadmiar żywności.

12. Kupuj na lokalnym targu lub bezpośrednio od rolników. Też zauważyłaś, że w marketach ostatnio jest jakaś plastikowa apokalipsa? No żeby osobno pakować każde warzywo w plastikowe opakowanie? Przecież to woła o pomstę do nieba. Jeśli chcemy zrobić obiad z wielu warzyw zapakowanych w te plastiki, to zgromadzimy kolejne kilogramy śmieci. Tego problemu nie ma, jeśli kupujesz owoce i warzywa od lokalnych rolników lub na targu. Wybierając lokalne owoce i warzywa, dbasz także o środowisko, bo zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska (nie trzeba ich wówczas transportować).

W naszym mieście targ odbywa się 2 razy w tygodniu. Wybieram się na przejażdżkę rowerową lub spacer z wiklinowym koszykiem i materiałowymi torbami wielokrotnego użytku, by zakupić warzywa i owoce. Zakupione tam jajka już od kilku lat pakuję do tych samych wytłaczanek.

13. Zamiast kupować kosmetyki, możesz je własnoręcznie tworzyć w zaciszu własnego domu. Wówczas wiesz, co nakładasz na skórę i włosy, bo sięgasz po naturalne składniki. I nie generujesz ton śmieci w postaci opakowań po kosmetykach czy preparatach do mycia i higieny jamy ustnej. Jak do tej pory jeszcze się za to nie zabrałam. Przeszłam na minimalizm kosmetyczny, czyli używam jedynie kilku kosmetyków w maleńkich dawkach. Czytam też etykiety kosmetyków i nie kupuję produktów, które zawierają szkodliwe substancje w recepturach. Choć coraz częściej kusi mnie, by zrobić własny naturalny kosmetyk do mycia, bez szkodliwych substancji.

14. Rób własne, domowe i ekologiczne środki czystości, proszki i płyny do prania. Czy wiesz, że możesz zrobić mnóstwo różnorodnych naturalnych środków czystości, za pomocą których możesz posprzątać całe mieszkanie? A każdy zrobiony przez ciebie domowy płyn do czyszczenia czy naturalny proszek do prania i płukania ubrań będzie kosztować grosze. Ja robię na przykład domowe środki czystości ze skórek cytrusów.

15. Nie wyrzucaj – staraj się naprawiać i dać drugie życie. Przywykliśmy do dobrobytu. Jeśli w skarpetce jest mała dziura, ląduje ona w koszu. To samo jest z ubraniami, butami, sprzętem elektroniczny… Dawniej ludzie szanowali wszystko, co posiadali. Dziś wypełniamy nasze domy i mieszkania niekoniecznie potrzebnymi, ale modnymi rupieciami, które zagracają przestrzeń wokół nas. Pozbądź się nadmiaru ubrań, których nie nosisz. Oddaj innym, wymień bądź sprzedaj w serwisach aukcyjnych zbyt małe buty, przeczytane książki, które zbierają jedynie kurz, czy ciasne i za małe rzeczy, które jedynie zajmują miejsce w szafach. A co jeśli t-shirt jest dziurawy bądź bardzo zużyty? Potnij na kawałki i używaj jako ścierek do czyszczenia mieszkania. Na przykład ze starej poszewki lub firanki możesz uszyć worki na owoce, pieczywo i warzywa.

16. Notuj w telefonie lub na laptopie. Staraj się nie zużywać niepotrzebnie kartek papieru. Zamiast tego możesz przecież robić notatki na swoim komputerze lub telefonie. I nie drukuj dokumentów nie potrzebnie. Zastanów się dwa razy, zanim klikniesz „drukuj”. Przecież ważne dokumenty można przechowywać na komputerze, w chmurze czy wysyłać mailem. Zrezygnuj z otrzymywania papierowych faktur na rzecz tych elektronicznych. Czy Ty też otrzymujesz do swojej skrzynki na listy mnóstwo spamu w postaci kolorowych ulotek i gazetek? Dla mnie to jedynie śmieci i kłopot, bo muszę pomyśleć, gdzie i jak oddać je do recyklingu.

17. Stań się minimalistką, pozbądź się zbędnych przedmiotów. Jeszcze daleko mi do minimalizmu. Jednak z całą pewnością do tego dążę. Bo źle się czuję w zagraconym mieszkaniu. Albo, kiedy muszę znaleźć coś w szafie, która pęka w szwach, bo jest po brzegi wypełniona ubraniami (których w 80% nie noszę lub nigdy nie założę). Mam też mnóstwo książek upchanych do schowka pod łóżkiem. Może warto je odkurzyć, wystawić na sprzedaż czy oddać do biblioteki?

Są też dekoracje i bibeloty, w przypadku wielu z nich można powiedzieć, że są to „zbieracze kurzu” czy „durnostojki”. Przecież zamiast mnóstwa takich produktów, można wybrać kilka stylowych dekoracji, które sprawią, że wnętrze stanie się estetyczne i przyjemne. Warto zacząć małymi krokami i powoli pozbywać się rzeczy, których nie potrzebujemy. Zacznij od biurka, jednej szafy czy półki. Pozbądź się książek, których nie czytasz czy ubrań, które nie nosisz. Staraj się nie przywiązywać emocjonalnie do rzeczy, bo to utrudnia pozbywanie się ich.

18. Dokonuj zakupów z rozwagą! Na pewno jest Ci potrzebna 10 para jeansów? Zastanów się, zanim coś kupisz! A na zakupy ubrań wybierz się do lumpeksów albo wymień się ubraniami z koleżankami. Wybieraj dobrą jakościowo odzież, zamiast tej najtańszej… tworzonej najczęściej w Chinach i … z plastiku.

19. Wykorzystaj ponownie opakowania od prezentów. Nie wyrzucaj ładnych opakowań od prezentów. Złóż je i przechowuj w szufladzie, a gdy będziesz wręczać komuś prezent, piękne opakowanie będzie jak znalazł.

20. Podczas zakupów wybieraj produkty w szklanych opakowaniach.

21. Naucz się szyć. To pozwoli Ci sporo zaoszczędzić.

22. Zamiast włączać odświeżacz powietrza, który pobiera energię, lepiej wypełnij swój dom kwiatami, które pochłaniają toksyny oraz nawilżają i pozytywnie wpływają na powietrze w mieszkaniu.

23. Rób oszczędne pranie i pierz naprawdę brudne lub przepocone ubrania. Zaczekaj, aż nazbiera się ich większa ilość. Wypełnij maksymalnie bęben pralki, wówczas oszczędzasz wodę i energię.

24. Nie przyjmuj darmowych prezentów reklamowych. Też to znasz? Wybierasz się na targi bądź konferencję branżową, a wracasz z mnóstwem niepotrzebnych długopisów czy smyczy reklamowych?

25. Zbieraj deszczówkę. To nic trudnego, a zdecydowanie zaoszczędzisz na rachunkach za wodę. Deszczówkę wykorzystuj do podlewania roślin ogrodowych.

26. Zamień chusteczki higieniczne na tradycyjne chusteczki z materiału.

27. Plastikową szczoteczkę do zębów zamień na ekologiczną, bambusową szczoteczkę do zębów.

28. Zanim cokolwiek kupisz, staraj się zużyć do końca zapas tego, co już masz w domu.

29. Zamiast sięgać po lekarstwa na przeziębienie, wypróbuj stare, babcine sposoby takie jak inhalacje, moczenie stóp w gorącej wodzie z solą, syrop z czarnego bzu czy mniszka lekarskiego oraz ciepłą herbatę z miodem i malinami.

30. Zrób własne świeczki. W tym celu wystarczy stopić resztki niedopalonych świec i zalać knot w szklanym słoiczku, najlepiej takim po już wypalonej świecy.

31. Nie kupuj przedmiotów i ubrań, by poprawić sobie humor. Zrób dla siebie coś dobrego: pójdź na spacer lub lekcję jogi, poprzytulaj się do drzew lub spotkaj z przyjaciółką.

32. Nieustannie znajduj sposoby na to, jak wykorzystać czerstwe pieczywo i inne produkty spożywcze.

33. Zamień tradycyjne wkładki i podpaski na kubeczek menstruacyjny lub wkładki i podpaski wielokrotnego użytku.

34. Rób własne przetwory. Wykorzystuj do tego warzywa i owoce ze swojego ogrodu albo zioła i dary natury z pobliskiego lasu.

35. Zamień tradycyjne żarówki na żarówki led.

36. Nie zwiększaj ogrzewania w mieszkaniu. Zamiast tego ubierz ciepły sweter i skarpetki.

37. Wyłączaj z kontaktu sprzęt elektroniczny, którego nie używasz.

38. Kupuj towary produkowane lokalnie.

39. Naprawiaj rzeczy i przedmioty, które się zepsują.

40. Jeśli potrzebujesz jednorazowo jakiegoś sprzętu, zapytaj znajomych, może mogą Ci go pożyczyć. Unikniesz zbędnych wydatków.

41. Zwalczaj domowe i ogrodowe szkodniki oraz chwasty naturalnie.

42. Hoduj własne, ekologiczne warzywa, zioła i owoce, jeśli tylko masz na to miejsce w swoim ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

43. Włącz zmywarkę, dopiero kiedy wypełnisz ją naczyniami.

44. Stwórz naturalny odświeżacz do powietrza. Za niewielką sumę, naturalnie i ekologicznie odświeżysz powietrze w mieszkaniu.

45. Lubisz otaczać się roślinnością? Nie kupuj wszystkich kwiatków i krzewów. Zapytaj znajomych, może podzielą się z Tobą odnóżkami. (No właśnie, jeśli posiadasz ich nadmiar, to ja chętnie przyjmę).

46. Poznaj zasady prawidłowego przechowywania żywności, aby na dłużej zachować ich świeżość.

47. Powiedz „nie” produktom jednorazowego użytku, wybieraj jedynie dobrej jakości produkty wielorazowe, które posłużą Ci przez lata.

48. Chcesz dać rodzinie lub znajomym jedzenie na wynos? Zapakuj je w słoiki i szklane pojemniki zamiast plastikowych reklamówek i pudełek.

49. Możesz przygotowywać dla siebie własne płatki kosmetyczne do demakijażu z materiału.

przykłady zero waste

Oto lista moich kroków do Less Waste, która prowadzi mnie w kierunku Zero Waste. Zastanawiam się, co jeszcze mogę zrobić, aby zmniejszyć ilość generowanych odpadów i śmieci, a tym samym pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Może masz własne patenty i podpowiedzi? Wspólnie zacznijmy podróż ku Zero Waste. Dajmy dobry przykład innym!

2 odpowiedzi do “Niekończąca się lista wskazówek, jak stać się Less Waste i dążyć do Zero Waste”

  1. zero waste jest wspaniale, ale mi jakos nie idzie, ja caly czas jestem less waste i trudno mi nie produkowac w ogole smieci

  2. Dziękuję za wspaniałe rady, od dłuższego czasu próbuję zmienić swoje szkodliwe nawyki, zaczęłam używać bambusowych szczoteczek, korzystać ze zmywarki, przerzuciłam się na szampony w kostce. Stopniowo wdrażam nowe przyzwyczajenia aby produkować jak najmniej śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.