Studia to wyjątkowy etap w życiu. Niezależnie od tego, czy studiujesz w miejscu zamieszkania, wybrałaś studia w Polsce, czy zdecydowałaś się na studia w innym kraju zorganizowanie niezbędnej wyprawki uchroni cię od stresu, czy konieczności gorączkowych zakupów na ostatnią chwilę. Przygotowałam listę niezbędnych rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą na studia.
Spis treści:
- Co spakować na studia: lista niezbędnych rzeczy
- Wyposażenie pokoju studenta
- Dekoracje do pokoju studenckiego
- Kosmetyki i gadżety higieniczne dla studenta
- Przybory szkolne i artykuły biurowe dla studenta
- Gadżety elektroniczne dla studenta
- Garderoba dla studenta
- Artykuły spożywcze dla studenta
- Dokumenty dla studenta
Co spakować na studia: lista niezbędnych rzeczy
Wyjazd na studia dla większości studentów wiąże się z rozłąką z najbliższym i jest ekspresową lekcją życia oraz jedną z wyjątkowych przygód, jaką warto przeżyć. Nauka na uczelni wyższej rozpoczyna się z początkiem października, podczas inauguracji roku akademickiego. W związku z tym jest jeszcze mnóstwo czasu, by przygotować niezbędną wyprawkę na studia.
Bez względu na to, czy zamieszkasz w akademiku, czy w mieszkaniu studenckim z pewnością będziesz dzielić przestrzeń z innymi studentami. Ciekawym wyborem jest też prywatny akademik, jak LivinnX w Krakowie, gdzie możesz liczyć na więcej przestrzeni dla siebie. Ale nie zapominaj – studiowanie, poza nauką, wiąże się z nawiązywaniem kontaktów i szalonym życiem studenckim. Choć wielu osobom podjęcie decyzji o tym, co zabrać na studia może wydawać się problematyczne, to mam nadzieję, że ten poradnik sprawi, że okres studiów będzie jednym z wyjątkowych w twoim życiu.
Wyposażenie pokoju studenta
Listę rzeczy do spakowania na studia rozpoczynają podstawowe elementy wyposażenia pokoju studenckiego, które sprawią, że zarówno w akademiku, jak i w mieszkaniu studenckim, poczujesz się komfortowo, jak w swoim domu. Z moich doświadczeń wynika, że akademiki są wyposażone w meble takie jak łóżko, szafy, stoliki i krzesełka. Posiadaj także aneksy kuchenne dla studentów (z lodówką i kuchenką mikrofalową); kuchnie, które pozwalają przygotowywać ciepłe posiłki oraz pralnie, w których można zrobić pranie. Mimo to musisz zaopatrzyć się w:
- pościel
- kosz na pranie i brudną bieliznę
- zestaw garnków do gotowania
- zastawę stołową i sztućce
- szklaną butelkę na wodę wielokrotnego użytku
- pojemnik na drugie śniadanie
- ciepły koc
Dekoracje do pokoju studenckiego
Mieszkanie studenckie lub akademik będzie twoim domem przez najbliższych kilka lat. W związku z tym możesz stworzyć w nim przestrzeń, która będzie przypominać twój rodzinny dom i urządzić jego wnętrze tak, odpowiadało twoim potrzebom. Dywan to prosty sposób, by ożywić wnętrze i wprowadzić w nim kolor. Świetnym pomysłem jest także dobranie zasłon i firanek oraz kolorowych poduszek. Stylowa lampka na biurko zapewni klimat wieczorami i odpowiednie światło do nauki. Kilka zdjęć i ulubionych przedmiotów czy ozdobne lampki sprawią, że pokój studencki nabierze wyjątkowego charakteru. Nauka może być stresująca, a zielone rośliny doniczkowe korzystnie wpłyną na nastawienie psychiczne oraz zredukują niepokój i stres. Poza tym produkują tlen, a ich zielone kolory korzystnie wpływają na wzrok. Pamiętaj, że wystrój to nie tylko wygląd i estetyka, ale również funkcjonalność. Niewielki pokój w akademiku lub pokoju studenckim oznacza, że zarządzanie przestrzenią ma ogromne znaczenie. W tym celu świetnie sprawdzą się organizer do szafy lub organizer pod łóżko, które pozwolą utrzymać porządek i czystość oraz zaoszczędzić tak cenne miejsce.
Kosmetyki i gadżety higieniczne dla studenta
Komplet ręczników i szlafrok powinien znaleźć się w wyprawce studenta bez względu na to, czy będziesz mieszkać samodzielnie, w akademiku czy współdzielić mieszkanie studenckie. W kosmetyczce studenta, poza preparatami do codziennej higieny, takimi jak mydło do rąk oraz szampon i odżywka do włosów, powinny znaleźć się ulubione oraz dostosowane do potrzeb skóry kosmetyki pielęgnacyjne, perfumy czy dezodorant. Studentki z pewnością wyposażą swoje kosmetyczki w kosmetyki do makijażu oraz depilator. Natomiast studenci płci męskiej powinni zabrać na studia także maszynkę do golenia i kosmetyki kojące po goleniu lub kosmetyki do pielęgnacji brody i męskiego zarostu. Niezbędne będą także szczotka i kosmetyki do pielęgnacji oraz stylizacji włosów. Dbanie o kondycję zębów i higienę jamy ustnej ułatwi szczoteczka i pasta do zębów, nić dentystyczna i płyn do ust. Warto również zabrać papier toaletowy, ręczniki papierowe, suszarkę do włosów i apteczkę. Zatyczki do uszu to świetny sposób, by stworzyć idealną przestrzeń do nauki w akademiku lub mieszkaniu studenckim gdzie zawsze jest głośno.
Przybory szkolne i artykuły biurowe dla studenta
Każdemu studentowi potrzebne są także przybory szkolne i artykuły biurowe. Niezależnie od wybranego kierunku studiów przed rozpoczęciem roku akademickiego trzeba zaopatrzyć się w studencką wyprawkę. Warto zgromadzić: kalendarz, notatniki A4, długopisy, zakreślacze, teczki na dokumenty, organizer na biurko, spinacze, zszywacz, papier biurowy do drukarki, segregatory, karteczki samoprzylepne oraz plecak dla studenta.
Gadżety elektroniczne dla studenta
W dzisiejszych czasach studia bez komputera z dostępem do internetu nie są możliwe. Wiele prac zaliczeniowych można przesłać online, a laptop przydaje się także do robienia notatek na wykładach czy wykonywania zdań zleconych przez wykładowców. Zatem laptop z torbą ułatwiającą jego transport to absolutne must-have. Ważne, aby był niewielki i lekki, by móc go zabrać na uczelnię. Jeśli mieszkasz w akademiku, to polecam zabrać słuchawki, które pozwolą się wyciszyć w trakcie nauki. Niezbędna będzie także drukarka oraz funkcjonalny smartfon z dostępem do internetu, który umożliwi korzystanie z aplikacji studenckich.
Garderoba dla studenta
Kolejną kategorią przedmiotów, które trzeba zabrać na studia, są ubrania. Ze swojej szafy najlepiej wybrać odzież, w której czujesz się komfortowo. Do stworzenia stylizacji modowych dla studenta na każdą okazję niezbędne będą:
- odzież wierzchnia dostosowana do pory roku
- ubrania na zajęcia i wykłady
- odzież sportowa
- bielizna
- strój formalny na oficjalne wydarzenia
- ubrania na imprezy studenckie
- odzież domowa, w której będziesz się czuć komfortowo w akademiku lub mieszkaniu studenckim
- kilka par butów na różne okazje
- piżama
- szlafrok
- kapcie domowe
- skarpety
- akcesoria modowe (czapka, pasek do spodni, biżuteria, zegarek, szalik, kapelusz, torebka)
Artykuły spożywcze dla studenta
Z autopsji wiem, że studenci najczęściej zjadają wałówkę przywiezioną w słoikach od rodziców lub babci. Chcąc zrobić szybki posiłek, wybierają także sosy i dania w słoikach takie jak gołąbki, bigos czy fasolka po bretońsku, które pozwalają zaoszczędzić czas na gotowaniu. W lodówce w akademiku lub mieszkaniu studenckim warto mieć też jajka, mleko i olej, z których można ekspresowo przygotować naleśniki czy omlet. Poza tym warto spakować na studia to, co lubisz – kawę, gorącą czekoladę, herbatę, płatki śniadaniowe, przekąski. Dobrym rozwiązaniem, które także praktykowałam, jest zakup dań obiadowych w barze mlecznym znajdującym się w okolicach uczelni. Studencką kuchnię trzeba też zaopatrzyć w przyprawy, chleb, wędliny, masło orzechowe czy dżem.
Dokumenty dla studenta
Przed wyjazdem na studia nie zapomnij spakować niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, karty bankomatowe, paszport czy dokumenty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli studiujesz poza miejscem swojego zamieszkania, nie zapomnij kupić miesięczny bilet studencki, który pozwoli tanio podróżować komunikacją miejską.
Studia niezwykły czas i wyjątkowa przygoda twojego życia. Jest to także jeden z najbardziej stresujących momentów, w którym doświadczysz wielu nowych rzeczy. Rzeczy osobiste sprawią, że będziesz czuć się komfortowo w nowym miejscu, dlatego warto wziąć jeszcze przedmioty, które pozwolą Ci przetrwać rok akademicki. Niektóre kierunki studiów mogą wymagać skompletowania w wyprawce na studia innych niezbędnych elementów.
Artykuł powstał przy współpracy ze stroną livinnxpoland.pl
Oo proszę jak dobrze mają teraz studenci wszystko w jednym miejscu.
Pamiętam jak to było być studentem, fajne czasy 🙂 Super wpis
Bardzo profesjonalnie przygotowany post i pełen cennych wskazówek 🙂
To były fajne czasy, ale teraz zabrałbym zupełnie inne rzeczy, a to wcale nie było dawno 🙂 czasy się zmieniają nieubłaganie..
Świetny artykuł! Studia i mieszkanie w nowym miejscu to początek dorosłości. To też ekscytujący moment dla każdego, ponieważ studiowanie oznacza początek nowego etapu w swoim życiu. Po raz pierwszy podejmujesz wiele decyzji zupełnie samodzielnie. Przeprowadzka do własnego lokum może być ważnym krokiem, więc tego typu lista to bardzo dobry pomysł.