Niezwykła agencja niań – rozmowa z Tatianą Matwijów

Jestem pracującą mamą 3-letniego Roberta i 17-miesięcznej Amelki. Prowadzenie własnego biznesu w połączeniu z macierzyństwem to szalenie trudne przedsięwzięcie. Jednak możliwe dzięki takim placówkom jak żłobek i przedszkole. Najtrudniej jest, jednak gdy dzieci z infekcjami muszą zostać w domu. Wówczas ogromną pomocą byłaby niania. Jak wybrać najlepszą nianię dla swojego dziecka? Dlaczego warto skorzystać z usług agencji rekrutującej profesjonalne opiekunki dziecięce? Zapraszam do lektury rozmowy z Tatianą Matwijów, założycielką agencji Dobrana Niania.

Kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się Twój pomysł na biznes?

Kto mnie zna, ten wie, że jeszcze 2 lata temu wierzyłam, że praca w korporacji to moje powołanie. Kiedy tuż po studiach, jako świeżo upieczony magister psychologii rozpoczęłam pracę w dziale personalnym, od razu ją pokochałam. Przez 20 lat rekrutowałam, planowałam ścieżki rozwoju, szkoliłam, doradzałam, przeprowadzałam zespoły przez zmiany.

To były intensywne lata, długie godziny pracy, podróże służbowe i nawet gdy zostałam mamą, nie zwolniłam tempa. Aż przyszedł moment, że zapału i ekscytacji było we mnie coraz mniej. Potem przeczytałam książkę „Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia” (Patrick Lencioni – polecam!) i poczułam, że to jest moment na zmianę. Myśl o pracy związanej z dziećmi pojawiła się już na studiach, gdy przez rok pracowałam jako terapeuta dzieci autystycznych. I tak po refleksji nad tym, co najbardziej lubię robić i w czym jestem naprawdę dobra, zrodził się pomysł agencji rekrutującej nianie.

Czym zajmuje się firma Dobrana Niania?

Dobrana Niania wspiera rodziców w rekrutacji niani dopasowanej do potrzeb rodziny oraz w procesie jej integracji z rodziną. Podstawowym założeniem jest taki dobór, aby opiekunka do dziecka stała się dla rodziców prawdziwym partnerem w opiece i wychowaniu ich dziecka. Ten sposób doboru jest unikalny na skalę Polski. Metodologię opracowałam, bazując na najlepszych praktykach z najlepszych agencji rekrutujących nianie w Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

Agencję Dobra Niania wyróżnia przede wszystkim:

 • Indywidualne podejście do każdej rodziny.
 • Wielowymiarowa weryfikacja kandydatek.
 • Kompleksowy proces doboru i integracji niani z rodziną.
 • Gwarancja na usługę rekrutacji.

Dlaczego nie postawiłaś na agencję niań do wynajęcia? Co sprawiło, że zajmujesz się dopasowaniem niani do potrzeb rodziny?

Agencje niań do wynajęcia specjalizują się głównie w pomocy rodzinie, która szuka doraźnej opieki. Są to sytuacje choroby dziecka lub okazjonalnego wyjścia rodziców. Rodzicom zależy wtedy przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka, a profil i kompetencje niani nie mają szczególnego znaczenia. W przeciwieństwie do nich ja chciałam stworzyć firmę, której wyróżnikiem jest wysoki standard działań i która rzeczywiście znajduje nianie dopasowane do indywidualnych potrzeb danej rodziny. Czułam, że na polskim rynku brakuje agencji, która rekrutuje nianie na poziomie profesjonalnych światowych agencji headhunterskich. Chcę być takim łowcą talentów i poławiaczem pereł wśród niań, dając tym samym rodzicom spokój, że zostawiają dziecko w dobrych rękach.

Tatiana Matwijów

Na czym polega usługa rekrutacji niani do konkretnej rodziny?

Proces rekrutacji niani jest oparty na indywidualnym podejściu do każdej rodziny oraz na autorskiej metodzie realizowanej w 7 krokach. Zaczynam od poznania potrzeb rodziny i dziecka. Przyjeżdżam na spotkanie z rodziną i rozmawiamy o ich wartościach, stylu życia, metodach wychowawczych oraz o dziecku i jego potrzebach. To bardzo ważny krok w ustaleniu profilu niani, która spełni oczekiwania rodziny.

Sam proces rekrutacji prowadzę nie tylko poprzez publikację ogłoszenia, ale też proaktywne poszukiwania i wykorzystanie sieci poleceń. Dzięki temu skutecznie docieram do niań, które nie odpowiadają na ogłoszenia rodziców, bo zwykle otrzymują pracę przez polecenie. Rodzice otrzymują ode mnie raporty na temat kandydatek z opisem ich doświadczenia zawodowego, oceną kompetencji, profilem psychologicznym i zweryfikowanymi referencjami. Na tej podstawie decydują, z kim chcą się spotkać. Po wyborze niani i rozpoczęciu współpracy nadal jestem w kontakcie z rodziną. Ten pierwszy etap współpracy to docieranie się obu stron, kiedy jeszcze mogę pomóc w skutecznej komunikacji wzajemnych oczekiwań i rozwiązaniu potencjalnych problemów.

Dlaczego warto „prześwietlić” osobę, która ma się opiekować dzieckiem?

Pierwsza nasuwająca się odpowiedź to bezpieczeństwo dziecka. Z reguły jednak rodzicom zależy na czymś więcej niż tylko na bezpieczeństwie. Przecież dzięki odpowiednio dobranej niani ich dziecko ma szansę na odpowiedni rozwój emocjonalny, społeczny, intelektualny. Poza tym wnikliwa weryfikacja kandydatek pomaga wybrać nianię, która będzie pasować do potrzeb dziecka.

Jednak właściwe „prześwietlenie” kandydatek wymaga umiejętności i odpowiednich narzędzi. Na bazie mojego wieloletniego doświadczenia w obszarze rekrutacji wiem, że wiarygodność informacji z rozmów kwalifikacyjnych bywa niska. Nianie często wiedzą doskonale, jak odpowiadać na pytania rodzica. Nawet weryfikacja referencji nie zawsze pomaga, ponieważ rodzice często nie chcą zaszkodzić niani, nawet jeśli mieli zastrzeżenia co do jej pracy.

Dlatego w agencji Dobrana Niania wykorzystujemy w procesie rekrutacji kwestionariusz psychologiczny, który psychologowie stosują do badania kandydatów na rodziców adopcyjnych i opiekunów prawnych. Bada on 14 różnych obszarów takich jak np. stabilność emocjonalna, empatia, elastyczność czy zdolność budowania więzi uczuciowych. Połączenie wywiadu kompetencyjnego, sprawdzenia referencji i kwestionariusza psychologicznego zdecydowanie zwiększa wiarygodność informacji o kandydatkach.

Co, Twoim zdaniem, jest najważniejsze przy wyborze niani dla dziecka?

Opieka nad dzieckiem to jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań. Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż opieka nad niemowlęciem, które przesypia kilka godzin w ciągu dnia. Ale właśnie w tym okresie zabezpieczenie potrzeb emocjonalnych oraz właściwa stymulacja rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka są kluczowe dla kolejnych etapów jego rozwoju. Rodzic, który wraca z pracy o 17:00 – 18:00 nie nadrobi tego, czego nie zrobiła niania przez cały dzień!

Co zatem jest najważniejsze przy wyborze niani dla dziecka? Upewnienie się, czy niania będzie w stanie zapewnić Twojemu dziecku coś więcej niż bezpieczeństwo i zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Niestety próg wejścia do zawodu opiekunki dziecięcej w Polsce jest bardzo niski, a zapotrzebowanie duże. Dlatego wiele kobiet traktuje opiekę nad dziećmi jako formę dorobienia do domowego budżetu.

Bo przecież każda kobieta, zwłaszcza ta, która ma dzieci, potrafi się opiekować dziećmi. Tak jak każda kobieta, która gotuje w domu, może z powodzeniem pracować jako szef kuchni w restauracji. Wiesz, że żartuję, ale rozumiesz intencję, prawda? Co innego wychowywać własne dzieci albo zajmować się młodszym kuzynem, a co innego robić to profesjonalnie, za pieniądze.

Czym powinna się wyróżniać idealna opiekunka do dziecka?

Zasadniczo nie ma jednego profilu idealnej niani. Dlatego w swojej pracy podchodzę indywidualne do potrzeb każdej rodziny. Już w trakcie rozmowy z kandydatką wiem, że będzie pasować do jednej rodziny, a do innej zupełnie nie. Chodzi o osobowość, styl bycia, osobiste wartości, styl opieki nad dziećmi, itd.

Natomiast niezależnie od tych indywidualnych potrzeb są oczywiście pewne kwestie podstawowe, których zabraknąć nie może. Dla mnie jest to pasja do pracy z dziećmi. A nie wszystkie nianie ją mają. Podobnie jak nie każdy księgowy budzi się codziennie podekscytowany na myśl o kolejnym dniu pracy z liczbami.

Są także inne ważne kompetencje. Profil kompetencji niani przyjęty w naszej metodologii obejmuje 6 kluczowych kompetencji. Są to:

 • Pasja do pracy z dziećmi (łatwość nawiązywania kontaktu z dziećmi; czerpanie radości z czasu spędzanego z dziećmi; wykazywanie troski i empatii).
 • Komunikatywność (czy komunikuje się otwarcie i uczciwie, także w sytuacji problemów; czy proponuje rozwiązania; czy potrafi rozmawiać z dziećmi w różnym wieku).
 • Elastyczność (czy szybko reaguje na nową sytuację; czy jest otwarta na potrzeby rodziców dotyczące opieki nad dzieckiem).
 • Odporność na stres (cierpliwość i opanowanie w kontakcie z dzieckiem; spokojne tłumaczenie, nawet wielokrotne; stosowanie różnych metod radzenia sobie ze stresem).
 • Kreatywność (wymyślanie angażujących aktywności dostosowanych do wieku dziecka i wspierających jego rozwój).
 • Organizacja pracy (umiejętność ustalania priorytetów w opiece; przestrzeganie rytmu/ porządku dnia, zabezpieczanie potrzeb dziecka; punktualność).

Wszystkie te kompetencje badamy w trakcie wywiadu kompetencyjnego (behawioralnego) z kandydatkami.

Do kogo kierujesz swoje usługi?

Klientem agencji rekrutującej opiekunki do dzieci Dobra Niania jest każdy rodzic, który ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa niania w rozwoju jego dziecka oraz w życiu całej rodziny. To rodzic, który:

 • Chce mieć pewność i spokój, że zostawia dziecko z osobą, której może zaufać, ponieważ została rzetelnie sprawdzona.
 • Szuka niani, która będzie pasować do rodziny, z którą zbuduje dobrą, partnerską relację.
 • Nie ma czasu na samodzielne, żmudne poszukiwania i rozmowy.

Niektórym rodzicom, którzy pierwszy raz wybierają nianię dla dziecka, wydaje się, że to prosty proces. Uważają, że nie mają wygórowanych oczekiwań. Potem zderzają się z rzeczywistością: kolejna niania nie przychodzi na spotkanie, inna kandydatka wydaje się w porządku, ale pojawiają się jakieś wątpliwości. Wtedy do niektórych rodziców dociera powaga tej decyzji: z tą osobą zostawią na cały dzień swój największy skarb. Często właśnie wtedy zwracają się o pomoc do agencji niań.

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów – założycielka Agencji Dobra Niania. Psycholożka i absolwentka kilku dodatkowych szkół i wielu kursów. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w pracy jako manager w działach HR, pasjonatka odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału, uważna słuchaczka nastawiona na zrozumienie potrzeb. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowała ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiąga dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji. Dziś, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie w rekrutacji i selekcji łączy troskliwych rodziców z nianiami, które wyróżniają się kompetencjami i pasją do pracy z dziećmi. Prywatnie dumna mama uzdolnionej artystycznie 10-latki.

Strona: https://dobrananiania.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.