Karmienie piersią jest naturalną czynnością i niezwykle cenną dla dziecka, ponieważ dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Niestety, karmienie piersią nie zawsze przebiega bezproblemowo, a zatroskana mama miewa sporo pytań i wątpliwości. Czy istnieją normy w karmieniu piersią? Czy powinno się karmić według własnego instynktu, czy postępować z ogólnie przyjętymi wytycznymi?
Dawniej można było spotkać się z wieloma konkretnymi poradami, jak karmić dziecko, a odstępstwa od normy nie były mile widziane. Obecnie stawia się na indywidualne podejście do każdego karmienia, czyli na dostosowanie karmienia do potrzeb matki i dziecka.
Częstotliwość karmienia piersią
W starszych poradnikach znajdują się porady, żeby dziecko karmić regularnie co 2-3 godziny i o stałych porach. Obecnie propaguje się karmienie na żądanie, czyli wtedy, kiedy dziecko tego potrzebuje. Może to oznaczać karmienie co 4-6 godzin, co 1-2 godziny, a jeżeli niemowlę domaga się karmienia co chwila, może się wydawać, że karmienie nie ma przerw w ogóle.
Noworodki i niemowlęta poza karmieniem bardzo dużo śpią, dlatego czasami między jednym a drugim karmieniem mija dużo godzin i wydaje się, że dziecko ominęło posiłek. Jeżeli budzi to wątpliwości, czy dziecko je odpowiednio dużo, warto zacząć sprawdzać przyrost masy ciała, który następuje praktycznie codziennie w trakcie rozwoju niemowlęcia.
Jak przystawiać dziecko do piersi?
Nie ma norm co do metody przystawiania dziecka do piersi. Zaznacza się tylko, że pozycja matki powinna być wygodna, zwłaszcza że karmienie może trwać bardzo długo. Należy uważać na nosek dziecka, żeby miał dopływ powietrza. Poza tym pozycja karmienia czy wybór piersi zależą od preferencji matki i dziecka. Nie ma znaczenia, że dziecko preferuje którąś pierś bardziej i wybiera ją częściej, a mama karmi zazwyczaj w jednej, ulubionej pozycji. Bardzo często w jednej piersi znajduje się więcej mleka niż w drugiej i tym też nie należy się martwić, jeżeli nie powoduje to żadnych dolegliwości mamie karmiącej.
Dieta matki karmiącej
Obecnie nie zaleca się już specjalnej diety dla matki karmiącej. Kiedyś sugerowano wykluczać z diety składniki alergizujące, takie jak orzechy czy owoce cytrusowe lub powodujące wzdęcia, np. fasolę i kapustę. Obecnie nie narzuca się takich ograniczeń, a jedynie sugeruje, żeby dieta matki karmiącej była zdrowa i zbilansowana, tak żeby dostarczała odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Warto zadbać o dostarczenie dużej ilości wody i unikanie niezdrowych pokarmów, głównie dla lepszego samopoczucia matki karmiącej. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek przesłanki do diety eliminacyjnej, warto przeprowadzić ją pod okiem dietetyka. Karmisz piersią? Na wapteka.pl znajdziesz sprawdzone produkty, a wśród nich zestawy witamin i minerałów pomagające uzupełnić niedobory w diecie.
Jak długo karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy, a najlepiej do drugiego roku życia. Nie znaczy to jednak, że nie można karmić dziecka dłużej lub zakończyć karmienie przed upływem 6 miesiąca życia. Mleko nie traci wartości odżywczych z czasem, jak to mówiono dawniej. Jego skład zmienia się, ale wciąż jest bardzo wartościowe i lekkostrawne dla dziecka.
Zdarza się, że karmienie przychodzi z wielkim trudem, łączy się z różnymi dolegliwościami, na przykład pękającymi brodawkami lub zapaleniami piersi. Warto najpierw każdy ten problem rozwiązać poprzez specjalną pielęgnację, leczenie i skontaktowanie się z doradcą laktacyjnym, ale gdy to nie pomaga, matki czasami rezygnują z karmienia piersią. Taka decyzja jest dla nich trudna i naznaczona wyrzutami sumienia, choć niepotrzebnie – szczęśliwa, zdrowa mama, to szczęśliwe dziecko. W niektórych przypadkach rodzaj pokarmu, czy to mleko matki, czy modyfikowane, ma drugorzędne znaczenie. Warto przygotować się do karmienia piersią i nabyć odpowiednią wiedzę, która pomoże rozwiązać większość laktacyjnych problemów. Zajrzyj m.in. do artykułu „Karmienie piersią – jak się przygotować oraz co warto wiedzieć na początek?„.
Artykuł promocyjny