O czym pamiętać podczas wyboru prześcieradła z gumką?

Wybór odpowiedniego prześcieradła z gumką może wydawać się prostym zadaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które są w stanie wpłynąć na jakość Twojego snu oraz trwałość tego elementu pościeli. W tym artykule omówimy więc kluczowe kwestie, o których należy pamiętać podczas zakupu prześcieradła z gumką. Sprawdź je koniecznie!

Po pierwsze: odpowiedni rozmiar prześcieradła z gumką

Podczas wyboru nowego prześcieradła z gumką, przede wszystkim skup się na wybraniu odpowiedniego rozmiaru. To najważniejszy aspekt, który wpływa bezpośrednio na Twój komfort. Prawidłowe wymiary sprawią, że materiał będzie idealnie przylegać do łóżka, co zdecydowanie ułatwi zdrowy i wygodny sen.

Zasada jest w tym przypadku dość prosta – najczęściej należy wybrać dokładnie takie same wymiary, jakimi cechuje się Twoje posłanie. W prześcieradłach na gumce zakład, czyli boki, to elementy, które nie są wliczane do ogólnego rozmiaru tych tekstyliów. Ich wielkość to przeważnie ok. 20 cm, co oznacza, że będą pasować na materac do 20 cm wysokości – a więc standardowy.

Tym samym, jeśli Twoje posłanie ma wymiary 160×200 i wysokość do 20 cm, prześcieradła z gumką 160×200 będą pasować idealnie. Gdy natomiast wysokość materaca jest większa niż 20 cm, wybierz tekstylia o rozmiar większe, a więc 180×200. Dzięki temu nadmiar materiału sprawdzi się do przykrycia bocznych krawędzi łóżka. Nie będziesz mieć dzięki temu problemów z nałożeniem zakładu na posłanie. Każde kolejne 20 cm wysokości materaca to zatem jeden rozmiar wyżej, jeśli chodzi o wielkość prześcieradła z gumką.

Po drugie: rodzaj mocowania gumki

Przy wyborze prześcieradła bardzo ważny jest też sam rodzaj mocowania zastosowanej gumki. Najlepiej wybierać modele, w których to elastyczna taśma znajduje się wyłącznie na rogach – a nie na całym obwodzie materiału. Takie umiejscowienie sprawia, że zakładanie prześcieradła, a nawet jego składanie czy przechowywanie, staje się o wiele łatwiejsze. Tkanina marszczy się wtedy wyłącznie na rogach, przez co prościej jest się z nią obchodzić.

Dobrze, jeśli gumka będzie też przeprowadzona przez specjalny tunel. Taki trik sprawia, że prześcieradło idealnie dopasowuje się do materaca. Będzie też idealnie współgrać z różną grubością posłań – do wysokości zakładów, a więc najczęściej 20 cm. Co ciekawe, również i narożne zaszewki przy gumce mają znaczenie. Te profilują kształt prześcieradła. To kolejny aspekt, dzięki któremu tekstylia jeszcze lepiej dopasowują się do materaca. Narożne zakładki i gumki wszyte wyłącznie na rogach w specjalnych tunelach to elementy, dzięki którym prześcieradło będzie idealnie przylegać do materaca.

Na zdjęciu prześcieradło frotte z gumką 160×200 szafirowe 029 marki Karo. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Po trzecie: elastyczność gumki

Elastyczność gumki jest kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na wygodę i funkcjonalność prześcieradła z gumką. Odpowiednio dobrana pozwoli na idealne dopasowanie materiału do materaca, zapobiegając jego zsuwaniu się podczas snu. Najlepiej wybrać prześcieradło z gumką, która jest wystarczająco elastyczna, aby utrzymać się na miejscu, ale jednocześnie niezbyt napięta. To mogłoby bowiem prowadzić do deformacji tekstyliów lub nawet samego materaca. Elastyczność gumki zastosowanej przy prześcieradle jesteś niekiedy w stanie ocenić po samych zdjęciach. Jeśli wokół niej materiał układa się w delikatne fałdki lub fale, oznacza to, że gumka jest napięta w optymalny sposób.

Na zdjęciu prześcieradło satynowe z gumką 140×200 Nova Eurofirany. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Po czwarte: materiał

Materiał, z którego wykonane jest prześcieradło z gumką, ma istotny wpływ na komfort snu oraz trwałość produktu. Wybór odpowiedniej tkaniny w głównej mierze zależy od Twoich osobistych preferencji oraz potrzeb. Na rynku dostępne są prześcieradła z gumką wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, satyna, frotte, jersey czy nawet bambus. Bawełna jest popularnym wyborem ze względu na swoją miękkość, przewiewność i łatwość w pielęgnacji, podczas gdy satyna może zapewnić idealną gładkość i luksusowe wykończenie.

Prześcieradła jerseyowe są odpowiednie dla osób poszukujących komfortowych i wyjątkowych doznań podczas snu, frotte zapewniają ciepło, a bambus ochronę antybakteryjną.

I na koniec: grubość materiału

Ważne jest również dopasowanie grubości materiału. Przy modelach z gumką lepiej szukać tkanin o wyższej gramaturze. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązania są bardziej odporne na zniszczenia. A jak wiadomo, gumka sprawia, że materiał jest cały czas naprężony na materacu. Aby się nie przecierał i nie targał, kluczowa bywa właśnie wysoka gramatura.

Przy tych z natury lżejszych tkaninach, a więc bawełnie czy jerseyu, 150 g/m2 będzie odpowiednie. Frotte może być jeszcze grubsze – nawet do 210 g/m2. Zapewnisz sobie w ten sposób zarówno wysoką trwałość, jak i ogólny komfort oraz optymalną przewiewność.

Szukając nowego prześcieradła z gumką, zawsze wybierz odpowiedni rozmiar, kierując się wymienionymi wskazówkami. Następnie sprawdź rodzaj mocowania gumki i jej elastyczność, jeśli to możliwe. Materiał dopasuj do swoich preferencji i potrzeb. Nie bój się przy tym wyższych gramatur – te sprawią, że prześcieradło z gumką posłuży zdecydowanie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.