Obraz jako niezwykły element w aranżacji wnętrz

Obrazy we wnętrzach domu stanowią stylistyczną wisienkę na torcie. Dodają pomieszczeniom charakteru, przyciągają wzrok, łączą elementy dekoracyjne z meblami i dodatkami, co w efekcie sprawia, że dom zyskuje na atrakcyjności. Poszukiwanie niezwykłych dekoracji w postaci obrazów odpowiednio dobranych do pomieszczeń sprawia mnóstwo przyjemności. A jak wybrać obrazy i plakaty do domu ze smakiem?

Dotąd nie stworzono jeszcze zasad dotyczących ozdabiania domu obrazami, jednak przestrzeganie kilku podstawowych reguł pomoże dobrać idealne elementy. Jest wiele opcji – rozważ rozmiar, styl, kolor oraz kilka moich podpowiedzi!

Wybierz to, co lubisz!

Pierwsza i najważniejsza wskazówka, która zdecydowanie ułatwi wybór dekoracji ściennych, brzmi: wybierz, to co lubisz. Jeśli dana grafika, plakat lub obraz nie wywołują w tobie przyjemnych skojarzeń, szukaj dalej! To Twój dom, Twój projekt i Twoje pieniądze – wydaj je na obrazy, które pozytywnie Cię nastrajają oraz pasują do stylu domu.

Rozmiar obrazów

W dzisiejszych czasach mamy możliwość doboru obrazu do wnętrz względem różnych rozmiarów. Uważam, że najlepiej zdecydować się na ich wybór i zakup po wstępnym urządzeniu każdego pomieszczenia. Mam tutaj na myśli wstawienie mebli oraz elementów dekoracyjnych. Moim zdaniem to właśnie one nadadzą wnętrzu charakteru i niezwykłego klimatu, a obrazy czy plakaty na ścianach będą stanowiły przysłowiową kropkę nad „i”.

Obrazy dopasowane do stylu wnętrza

Kolejnym sposobem doboru obrazów do wnętrz powinno być zwrócenie uwagi na styl urządzenia danego pomieszczenia. Możesz to zrobić:

  • wybierając element, który pasuje do stylu danego pomieszczenia;
  • decydując się na jeden obraz w dużym rozmiarze;
  • kupując kilka mniejszych obrazów, z których stworzysz ciekawe zdobienie na nudnej dotąd ścianie;
  • używając stylowych ramek, które będą osobliwą dekoracją.

Kolory obrazów do wnętrz

W świecie dekoracji i dodatków do wnętrz istnieje mnóstwo barw. Można sięgnąć po jaśniejsze bądź te bardziej intensywne i odważne – zarezerwowane jedynie dla ściany, którą pragniemy zaakcentować. Są dwie zasady doboru obrazów do wnętrz według kolorów:

1. Połącz barwy znajdujące się na obrazie z kolorystycznymi dodatkami w danym pomieszczeniu. W ten sposób uzyskasz wyrafinowane, spójne i eleganckie wnętrze.

2. Wybierz obraz do wnętrz w odważnych kolorach, np.:

  • jasne i neonowe kolory wyróżnią się na neutralnej ścianie;
  • baw się teksturą i kolorem mebli, akcesoriów i dodatków;
  • połącz różne rodzaje ram do obrazów;
  • wprowadź nowy kolor do wnętrza.

Dobór obrazów do stylu domu

Często domy budowane są w określonym stylu. Na przykład w przypadku naszego domu początkowo mieliśmy koncepcję, aby stworzyć go w stylu klasycznym. W trakcie jego budowy i urządzania pojawiła się myśl, aby połączyć w nim styl klasyczny z nowoczesnym i loftowym, bo to wnętrza, w których razem z mężem czujemy się dobrze. Takie podejście do sprawy ułatwia dobór obrazów do domu, bo zwracasz uwagę jedynie na ich odpowiedni styl.

Obrazy idealnie dobrane do wnętrz

Przed nami już ostatnia prosta. Kończymy montaż płytek i paneli. Zostało jeszcze wprawienie drzwi wejściowych, montaż schodów i pomalowanie ścian na biało. A później już wymarzona przeprowadzka. W związku z tym od kilku miesięcy nieustannie poszukuję mebli, dekoracji i dodatków do wnętrz. Jeśli chodzi o obrazy do naszego nowego domu to prawdę mówiąc, najłatwiej poszło mi z 3 pomieszczeniami, gdyż mam już dopracowaną koncepcję ich urządzenia.

Jak wybrać obraz do salonu?

Zanim wybiorę idealny obraz do naszego salonu minie jeszcze sporo czasu. Mamy w nim ścianę telewizyjną wyłożoną czerwoną cegiełką, a obok niej klasyczno-nowoczesny kominek z kafelków, który prezentuje się niezwykle. Nad kominek wybrałam lustro. Nie wiemy jeszcze jaki kolor narożnika do salonu wybrać, choć pewnie dobierzemy go do koloru krzeseł do jadalni, która łączy się z salonem. W jadalni na pewno stanie stół loftowy, czyli z drewniany blatem i metalowymi nogami w kolorze czarnym. W moim projekcie salonu z dużą i wygodną sofą narożnikową wiszą dwa lub trzy obrazy, jednak na tym etapie – w momencie, gdy nie mamy doprecyzowanych kolorów mebli i dodatków, nie mam pojęcia, jaki obraz do salonu wybrać.

Jak wybrać obraz do przedpokoju?

Przedpokój to jedno z pomieszczeń w naszym domu, którego projekt urządzenia stworzyłam bardzo szybko. No bo przecież niezbędna będzie w nim szafa garderoba, która pomieści ubrania i buty – tak, aby wszystko było schowane i nie zagracało przestrzeni. Obok niej stanie garderoba z siedziskiem, by ułatwić zakładanie ubrań. Będzie również służyła do wieszania odzieży wierzchniej dla gości. Zaplanowałam, że meble w przedpokoju będą koloru białego. Obok garderoby pojawi się również lustro, aby móc się w nim przejrzeć przed wyjściem z domu. A po przeciwnej ścianie naszego przedpokoju powieszę piękny obraz na płótnie przedstawiający kobietę w czerwonej sukni siedzącą na czerwonym dmuchawcu. Do obrazu dobrałam kontrastowo do mebli czarną ramę wykonaną z drewna.

Obraz jako niezwykły element w aranżacji wnętrz blog o urządzaniu wnętrz sposobynazycie

Jak wybrać obraz do sypialni?

Choć wiem już dokładnie, jak zostanie urządzona sypialnia w naszym domu, to dotąd trudno mi było dobrać odpowiednie obrazy. Wybraliśmy już piękne tapicerowane łóżko w kolorze popielatym z pikowanym zagłówkiem, które stanie pod skosem, bo sypialnię mamy na poddaszu. Obok niej pojawi się przestronna i stylowa szafa garderoba na całej ścianie. Po przeciwnej stronie łóżka już została wykonana ściana z czerwonej cegły, na której pojawi się telewizor. Jeśli chodzi o ścianę w sypialni za łóżkiem, to ze względu na skosy nie mam pojęcia czy zmieści się tam jakiś obraz. Mimo wszystko myślę, że warto byłoby powiesić estetyczną grafikę w ramie na ścianie wyłożonej czerwoną cegiełką, ale o tym pomyślę niebawem.

Jak wybrać obraz do kuchni?

Kuchnia to również świetne pomieszczenie, które warto ozdobić pięknym obrazem. Urządziłam moją wymarzoną kuchnię w taki sposób, że nie wiem, czy znajdzie się w niej odrobina miejsca na obraz. Gdyż w kuchni w nowym domu meble znajdują się na 3 ścianach, zaś czwarta stanowi wejście do jadalni połączonej z salonem.

Jak wybrać obraz do łazienki?

Bardzo podobają mi się eleganckie obrazy dobrane do klimatu i stylu danej łazienki. W łazienkach dużo zależy od dodatków – niestety nie mam jeszcze doprecyzowanych ich kolorów. W naszym domu łazienki zostały wyłożone trzema rodzajami płytek – białą w kształcie małych cegiełek, imitującą naturalne drewno oraz płytką w kolorze popielatego betonu. W łazience na dole dobraliśmy biały kinkiet oraz lampę plafon w kolorze białym. W łazience na poddaszu zdecydowaliśmy się zastosować baterie, kinkiet i lampę plafon w kolorze czarnym. Dobrym rozwiązaniem moim zdaniem byłoby ozdobienie choć jednej z nich obrazami z mchu.

Jak wybrać obraz pokoju dziecka?

Absolutnym priorytetem dla jest dla mnie urządzenie pokoju naszego maluszka. Długo poszukiwałam odpowiednich mebli i dodatków. Białe łóżeczko, szafę i komodę zamierzam połączyć z popielatym dywanem i zasłonami oraz kolorowymi dodatkami i zabawkami. Przeglądając strony z obrazami i plakatami do pokoju dziecięcego na posterlounge.pl znalazłam mnóstwo inspiracji. Ostatecznie wybrałam obraz na płótnie w drewnianej czarnej ramie przedstawiający uśmiechniętego delfinka w kolorze niebieskim. Myślę, że to doskonała dekoracja do pokoju naszego synka, na którego ciągle czekamy.

Obraz jako niezwykły element w aranżacji wnętrz blog o urządzaniu wnętrz sposobynazycie

Jak wybrać obraz domowego biura?

Myślę, że domowe biuro – gabinet do pracy również warto ozdobić obrazami. Jednak na ten moment, skupiłam się na urządzeniu innych pomieszczeń w nowym domu, przez co temat aranżacji domowego biura oraz zakupu dodatków i dekoracji do niego musiałam odłożyć na później.

Jak wybrać obraz do jadalni?

Pisałam już wyżej, że jadalnia w naszym nowym domu jest połączona z salonem. Według mnie dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie obrazów na ścianie łączącej kuchnię z salonem, która zlokalizowana jest nieopodal wykusza gdzie stanie stół i krzesła. Jednak w tym wypadku obrazy do jadalni należałoby połączyć w jakiś sposób lub zestawić wręcz kontrastowo z obrazami do salonu, gdyż strefa wypoczynkowa i jadalniana znajdują się w otwartej przestrzeni, a na razie, jest na to odrobinę za wcześnie.

Jak wybrać obraz na korytarz i schody prowadzące na piętro?

Korytarz prowadzący z domu do garażu i kotłowni oraz schody prowadzące na poddasze użytkowe w nowym domu to kolejna przestrzeń do zagospodarowania. To miejsca, które warto ozdobić obrazami. Jako że ściana w korytarzu jest mniejsza niż ta prowadząca na poddasze, w związku z tym zamierzam na niej powiesić pozytywnie nastrajający obraz przedstawiający pole czerwonych maków na tle pięknego zachodu słońca.

Obraz jako niezwykły element w aranżacji wnętrz blog o urządzaniu wnętrz sposobynazycie

Na chwilę obecną na stronie posterlounge.pl znalazłam trzy niezwykłe obrazy, które ozdobią wnętrza naszego nowego domu. Po dopracowaniu koncepcji aranżacji kolejnych pomieszczeń z pewnością zajrzę na nią kolejny raz i wybiorę kolejne obrazy w ramie.

Zajrzyj na stronę Posterlounge i poszukaj inspiracji. Wybierz plakaty i obrazy dostosowane do stylu urządzenia wnętrz oraz do różnych pomieszczeń.

A po więcej inspiracji związanych z dekorowaniem wnętrz zaglądaj na popularny blog wnętrzarski.

Jedna odpowiedź do “Obraz jako niezwykły element w aranżacji wnętrz”

  1. Bardzo przydatny artykuł. Właśnie szukam fajnego obrazu do swojego pokoju. Myślę, że skorzystam z porad, bo wybór jest naprawdę duży 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.