Obraz z mchu jako niezwykły element dekoracji wnętrz

Praca i życie w dzisiejszych czasach sprawiają, że dostęp do natury może być utrudniony. Dlatego coraz więcej osób, które przebywają w obszarach miejskich lub w biurze stara się otaczać roślinami i zielenią w domach i biurach. Sama uwielbiam poprawiać sobie nastrój, obcując z naturą w lesie lub ogrodzie. To mnie odpręża, odstresowuje oraz poprawia wydajność i koncentrację. Ale mam też obrazy z mchu w swoim biurze i mieszkaniu. Dlaczego Ty również powinnaś je kupić?

Obraz z mchu = z miłości do natury

Mamy intuicyjną i głęboko zakorzenioną potrzebę do kontaktu ze światem przyrody. Słowo „biofilia” oznacza miłość do życia i natury. Wywodzi się z języka greckiego i jest przeciwieństwem słowa „fobia”, które oznacza strach. W 1984 roku amerykański biolog Edward O Wilson spopularyzował koncepcję „Biophilia”, którą opisał w książce o tym samym tytule. Publikacja ta w 1978 roku otrzymała nagrodę Pulitzera. Natomiast w XXI wieku pojawiła się nowa definicja biofilii, która oznacza chęć obcowania z innymi formami życia. W ciągu ostatnich lat termin ten został uznany przez standardy projektowe i naukowe. Istnieje wiele badań, które potwierdzają pozytywny wpływ natury na nasze zdrowie i samopoczucie, czyli:

  • poprawia kreatywność i wydajność
  • obniża stres,
  • ułatwia uczenie się,
  • przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie,
  • pozytywnie nastraja.

Żywe ściany z mchu wprowadzają niezwykły klimat do wnętrz, poprawiają jakość powietrza, usuwając z niego szkodliwe substancje. Ściany z mchu doskonale tłumią dźwięk.

Co to jest biophilic design i jak go wykorzystać w życiu?

Biofilia jest inaczej naszym powiązaniem ze światem natury. A Biophilic Design to nowatorski sposób urządzania wnętrz, który świadomie wykorzystuje naturę do stworzenia optymalnych warunków do życia, nauki, pracy i wypoczynku. W Biophilic Design to zdrowie i samopoczucie mają kluczowe znaczenie. Otóż przestrzeń wokół naszych domów oraz w różnych wnętrzach wpływa na nasze samopoczucie, wydajność i zdrowie. Powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza podczas urządzania biur i domów. Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany, polegające na wprowadzeniu elementów natury takich jak obrazy z mchu i rośliny doniczkowe, są prostym sposobem, by poprawić wydajność i kreatywność w pracy oraz stworzyć niezwykłe miejsce do relaksu i sprzyjające odprężaniu w domowym zaciszu. O zasadach projektowania biofilijnego wkrótce napiszę oddzielny artykuł, niemniej jednak dodam tutaj, że pozytywny wpływ na nasze samopoczucie mają naturalne materiały i światło oraz roślinność.

Obraz z mchu właściwości

Jest mnóstwo powodów, dlaczego powinniśmy otaczać się zielenią.

Mech jest bardzo odporną rośliną, która przetrwa również w trudnym środowisku. Można go wykorzystać, by samodzielnie wykonać obraz 3D z mchu. Jest to niesamowicie proste, bo w kilka chwil można wyczarować piękną dekorację do wnętrz lub prezent dla najbliższych.

Co więcej, żywe rośliny oczyszczają, dotleniają i nawilżają powietrze – poprawiają jego jakość w pracy i w domu. Mimo iż żywy mech może być niezwykłą rośliną, to wymaga konserwacji. A wiele ogrodów wertykalnych, ścian z mchu to prawdziwe dzieła sztuki, które mogą zawierać również inne rośliny oraz elementy dekoracyjne.

Teoretycznie ściana z mchu może przetrwać ponad 20 lat, jednak wymaga ona konserwacji, czyli regularnego nawilżania i nawożenia oraz dostępu naturalnego światła (lub światła sztucznego).

Stworzenie dużej ściany z mchu to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Z tego powodu wiele osób i firm rezygnuje z nich albo decyduje się na zastosowane sztucznego mchu.

Żywe ściany z mchu i ogrody wertykalne

Obraz z mchu to wyjątkowa propozycja ogrodu wertykalnego do wnętrz, który ma wiele właściwości. Prezentuje się tak wyjątkowo, że świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu – w pracy i w domu, dodatkowo wprowadza niepowtarzalny styl.

Dlaczego żywe ściany mchu stają się tak popularne?

Ściany z mchu to świetny wybór, ponieważ pomagają oczyścić powietrze, zmniejszyć hałas i wprowadzają element natury do wnętrz. Jest to jeden z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, który wyróżnia się niezwykłą estetyką oraz pozytywnie nastrajają.

Trójwymiarowe dzieła sztuki idealnie wkomponowuje się w różne style dekoracji wnętrz. Mech w połączeniu z kawałkami drewna i kamieni pozwoli stworzyć piękny obraz do wnętrza urządzonego w stylu hygge, rosyjskim, francuskim lub loftowym. Natomiast obraz powstały z połączenia różnych gatunków mchu może stworzyć ścianę zen, która ułatwia odprężanie i medytację.

Mech – absolutnym hitem – w dekoracji wnętrz

Zielone ściany stają się coraz bardziej popularne. Różnorodne formy, kształty, tekstury i kolory tego naturalnego materiału pozwalają stworzyć niezwykłe dekoracje, które można przygotować samodzielnie. Świetnie prezentują się obrazy, które powstają z połączenia różnych kolorów mchów. Choć innym ciekawym trendem w dekoracji wnętrz jest łączenie różnych elementów takich jak metal, kamienie czy drewno z mchem chrobotkiem. Ale najlepsze jest to, że możemy je dostosować do dowolnych rozmiarów oraz do naszych wnętrz.

Ściana ze sztucznego mchu

Choć na pierwszy rzut oka obraz ze sztucznego mchu może wydawać się niedrogą i bezobsługową inwestycją to warto pamiętać, że sztuczny mech nie oferuje żadnych korzyści. Poza tym wygląda jak…. sztuczny! Sama nie lubię sztucznej trawy, a zamiast plastikowych i bezobsługowych roślin zdecydowanie bardziej wolę te żywe.

Obraz z mchu stabilizowanego

Zielony mech stabilizowany jest trwałym materiałem, który odpowiednio pielęgnowany wytrzyma do 10 lat. W przeciwieństwie do sztucznego, mech stabilizowany, prezentuje się dokładnie tak jak żywy. Choć nie oddycha tak samo, jak żywy mech, to jego elegancki wygląd i intensywny zielony kolor sprawiają, że prezentuje się doskonale w każdym wnętrzu.

Obraz z mchu stabilizowanego – niezwykła i bezobsługowa dekoracja wnętrz

Warto otaczać się zielenią, a obrazy z mchu stabilizowanego są doskonałym elementem wyposażenia wnętrz. W pełni naturalne, autentyczne mchy leśne i porosty są praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają przycinania, podlewania, oprysków i nie potrzebują światła. Brak wymagań pielęgnacyjnych obrazów z mchu stabilizowanego sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych i zapracowanych.

Obraz z mchu stabilizowanego właściwości

Mech pochłania dźwięk, zatem jest to prosty sposób, aby wyciszyć pomieszczenie. Poza tym jest on stabilizowany ekologicznymi substancjami, dzięki czemu mech chrobotek jest hipoalergiczny i antystatyczny. Oznacza to, że nie pyli, nie zbiera kurzu i nie brudzi. Poza tym jest to świetny wskaźnik jakości powietrza. Kiedy mech stanie się sztywny i twardy oznacza to, że wilgotność powietrza spadła poniżej poziomu optymalnego dla ludzi.

Mech reniferowy staje się twardy i sztywny, kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 40% (poniżej optymalnego poziomu rekomendowanego dla człowieka). Dzięki tej właściwości jest traktowany jako naturalny wskaźnik poziomu zdrowej wilgotności powietrza.

Jak dbać o obraz z mchu stabilizowanego?

Obraz z mchu stabilizowanego to zupełnie bezobsługowy element zieleni idealny do domu i biura. Wszystko, co należy uczynić, to ochrona przed słońcem, deszczem czy mrozem. Wystarczy ustawić taki obraz z mchu w warunkach pokojowych, gdzie wilgotność powietrza wynosi 60%, a w razie potrzeby ustawić obok szklankę z wodą. Ściany z mchu stabilizowanego nie należy podlewać, spryskiwać wodą czy wystawiać na działanie wysokich temperatur.

Mech – absolutnym hitem - w dekoracji wnętrz, blog o dekoracji wnętrz, sposobynazycie

Obrazy z mchu w moim biurze i salonie

Mimo iż maleńkie mieszkanie przed wyprowadzką do nowego domu jest już bardzo zagracone, to nie mogłam się powstrzymać. I kiedy pierwszy raz zobaczyłam taki obraz, znaleziony przypadkiem na stronie https://picarta.pl/obraz-z-mchu/ nie mogłam się powstrzymać i zamówiłam 3 sztuki. Mam dwa obrazy z jasnego mchu i jeden obraz z ciemnego mchu, które zestawione razem prezentują się niesamowicie. Choć w ofercie marki Picarta znalazłam również obraz z mchu z grafiką, obraz z mchu szachownica oraz obraz z mchu kompozycja. I jest to doskonały pomysł na prezent na parapetówkę, rocznicę ślubu oraz urodziny czy imieniny. Jest to też niezwykły element dekoracji wnętrz, który przyciąga uwagę gości oraz – jak już pisałam wyżej – doskonale nastraja i wprowadza niezwykły klimat w biurze czy salonie.

 

Więcej inspiracji dotyczących dekoracji i trendów wnętrzarskich zajdziesz na popularnym blogu o urządzaniu wnętrz.

5 odpowiedzi do “Obraz z mchu jako niezwykły element dekoracji wnętrz”

  1. A można gdzieś taki mech zdobyć? Widziałam taki projekt w jednym z programów aranżacyjnych i bardzo mi się to spodobało.

  2. Ciekawy pomysł na dekorację pokoju. Nie wiem, czy bym się zdecydowała tak ze względów estetycznych, ale te właściwości dźwiękoszczelne mogłyby mnie przekonać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.