„Odetchnij od miasta”, czyli agroturystyka w Polsce w książce Aleksandry Bogusławskiej

Mieszkam mieście średniej wielkości. Korki, zanieczyszczone powietrze, miejski hałas, zawsze mnóstwo ludzi na zakupach w marketach, mieszkanie w bloku… naprawdę jest od czego odpoczywać. W związku z tym chętnie sięgnęłam po poradnik „Odetchnij od miasta! 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce”. Co znalazłam w tej książce?

Są miejsca, które pozwolą zapomnieć o miejskim hałasie, porannych korkach i pełnym smogu powietrzu. „Odetchnij od miasta” to nietypowy przewodnik, który z pewnością zmieni myślenie o podróżowaniu po Polsce.

A może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? „Gdy za granicą ktoś pyta mnie, co jest najpiękniejsze w Polsce, zawsze odpowiadam: natura”. Żyjąc na co dzień w mieście, łatwo przyzwyczaić się do tego, że jedyny kontakt z przyrodą to spacer po osiedlowym parku. Coraz więcej osób chciałoby oderwać się od takiego stylu życia i znaleźć miejsca, gdzie można odetchnąć – od miejskiego zgiełku, stresu i codziennej gonitwy. „Wyobraziłam sobie idealne miejsce, gdzie siedzę z książką przy kominku, słyszę szum lasu, rozmawiam ze wspaniałymi ludźmi, a z pokoju mam widok na zieleń. Postanowiłam takie miejsce w Polsce znaleźć”.

W ten właśnie sposób powstała książka „Odetchnij od miasta” – niezwykły przewodnik po agroturystykach ukrytych w najdalszych zakątkach Polski. Ale nie tylko. To także opowieść o ludziach – odważnych, zdeterminowanych, otwartych – dla których prowadzenie domu gościnnego to prawdziwa pasja.

Chyba każdemu, choć raz w życiu, przeszła przez myśl ta romantyczna wizja. Założyć ogródek, codziennie oglądać zachody słońca i przyjmować gości w swojej niewielkiej agroturystyce. Aleksandra Bogusławska, autorka popularnego bloga Duże Podróże, wybrała się w podróż w poszukiwaniu ludzi, którzy nie bali się zaryzykować. Rzucili wszystko i otworzyli niezwykłe domy gościnne.

Przewodnik podzielony jest na różne kategorie – znaleźć można w nim zestawienie miejsc wyróżniających się pysznym jedzeniem, domy idealne na spędzenie czasu z dziećmi, a także na odpoczynek i „święty spokój” oraz posmakowanie prawdziwego życia na wsi. Coś dla siebie znajdą również ci z podróżujących, którzy najchętniej odpoczywają w pięknie urządzonej przestrzeni. Do każdego z wybranych przez autorkę miejsc dołączona została lista okolicznych atrakcji – „prawdziwych perełek”, historycznych i kulturalnych ciekawostek. „Odetchnij od miasta” to książka, która zmieni myślenie o podróżowaniu po Polsce.

Aleksandra Bogusławska – podróżniczka, fotografka, blogerka. Od 2009 roku z powodzeniem prowadzi popularnego bloga Duże Podróże. Żyje na walizkach, podróżując po takich krajach jak Portugalia, Włochy, Turcja, Francja, Tunezja, Maroko, Irlandia i wiele innych. Jej ostatnia przystań to Edynburg. „Odetchnij od miasta” powstało z tęsknoty za polską wsią i jej spokojem.

Sama pragnę odpocząć od miasta, choć nie wyobrażam sobie mieszkania w dalekiej odległości od miejsca, gdzie mieszkamy teraz. Po prostu lubię moje miasto, jednak marzę, by zamieszkać we własnym domu na przedmieściach, z daleka od korków, dużych fabryk, sklepów, centrum miasta i zatłoczonych ulic. Za w pobliżu lasu, łąk i pól. Marzę o tym by kiedy otworzę okno nie czuć spalin. Aby pić rano kawę, obserwując piękne wschody słońca z własnego, stylowo urządzonego tarasu.

 

 

Właśnie dlatego szukałam działki budowlanej właśnie na przedmieściach, z daleka od miasta i zanieczyszczonego powietrza, bo nie wyobrażam sobie, by nie uprawiać własnych owoców i warzyw. Ogródek warzywny, szklarnia z własnymi zdrowymi pomidorami i sałatą oraz mini sad. To absolutne must have, bez których nie wyobrażam sobie mojego wymarzonego miejsca na ziemi. Lektura tej publikacji sprawiła, że w mojej głowie powstało mnóstwo pomysłów dotyczących urządzenia własnego miejsca na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.