Odszkodowanie za opóźniony lot – co powinieneś wiedzieć?

Podczas planowania podróży zagranicznej samolotem zawsze warto być świadomym możliwości wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zakłócić harmonogram podróży. Linie lotnicze często borykają się z zakłóceniami lotów. Jeżeli samolot nie wykona rejsu zgodnie z planem z winy przewoźnika, pasażerowie mają prawo domagać się odszkodowania.

Sytuacje, w których przysługuje odszkodowanie lotnicze

Prawo do roszczeń o odszkodowanie za zakłócony lot wynika bezpośrednio z europejskich przepisów, szczególnie z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. To rozporządzenie określa prawa pasażerów w przypadku odwołania, opóźnienia lub odmowy wejścia na pokład samolotu z powodu overbookingu. Zakłócenie lotu musi być bezpośrednią winą przewoźnika lotniczego i nie może być spowodowane tzw. okolicznościami nadzwyczajnymi.

Okoliczności nadzwyczajne

Okoliczności nadzwyczajne obejmują wszystkie sytuacje, które uniemożliwiają zrealizowanie planowanego lotu niebędące winą linii lotniczych. Należą do nich trudne warunki atmosferyczne, strajki obsługi lotniska, zamieszki polityczne oraz wszelkie awarie techniczne, którym przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec. W przypadku wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych przewoźnik jest zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Najczęstszą formą zakłóceń w transporcie lotniczym jest opóźnienie lotu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze przysługuje nam odszkodowanie za opóźniony lot. Prawo do rekompensaty przysługuje jedynie w przypadku, gdy samolot dociera do miejsca docelowego z opóźnieniem przekraczającym 3 godziny. To ważne, ponieważ jeśli opóźnienie w starcie zostanie nadrobione w powietrzu i lot zmieści się w tych 3 godzinach, odszkodowanie nie będzie przysługiwać.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot

Wysokość odszkodowania za opóźniony jest bezpośrednio zależna od trasy, na której miał odbyć się Twój lot. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwe jest uzyskanie kwoty od 250 do 600 euro.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Jeśli twój lot znacznie się opóźnił, możesz wystąpić o odszkodowanie bezpośrednio do linii lotniczych. Warto jednak pamiętać, że linie lotnicze rzadko wypłacają odszkodowania klientom indywidualnym. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy od lat skutecznie reprezentują prawa pasażerów lotniczych.

Odszkodowanie za opóźniony lot blog

Jednym z takich ekspertów jest AirCashBack, działający od ponad 10 lat na rzecz pasażerów lotniczych. Zasługując na zaufanie, oferują pomoc na zasadzie „no win, no fee”, co oznacza, że opłata przysługuje im tylko w przypadku pomyślnego zakończenia sprawy.

 

Zaglądaj na blog o podróżach po więcej porad na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.