Organizacja dnia i powrót do pracy po urlopie

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew….”. Powrót do pracy po urlopie może być trudny, ale wcale nie musi, bo przecież możemy się pozytywnie nastroić. W jaki sposób przeżyć pierwsze dni w pracy po urlopie.

Koniec sielanki! Urlop się skończył i nadszedł moment, by wrócić do codzienności. Dziś 1 września, za kilka dni rozpocznie się rok szkolny, dzieci powrócą do swoich obowiązków szkolnych. Dorośli powrócą do pracy. Wówczas także powróci codzienna organizacja domowego życia.

Czas wakacji, kiedy mogliśmy sobie pofolgować, zapomnieć o codziennych obowiązkach czy pracy zawodowej już za nami. Mimo iż mamy w głowie mnóstwo wakacyjnych wspomnień czas wrócić do codziennych obowiązków domowych i zawodowych.

 

Jak wygląda przykładowy dzień naszej rodziny?

Ja:

6:00 – pobudka.
6:15 – zakup świeżego chleba
6:30 – śniadanie
7:00 – mój codzienny rytuał 5 km spaceru
8:30 – szybkie zakupy produktów do obiadu (nie zawsze wykonuję ten punkt)
9:00-14:00 – praca we własnej firmie w domu
10:30 – przerwa na II śniadanie
14:00-16:00 – przygotowywanie obiadu i sprzątanie mieszkania
16:20 – jemy obiad
17:00- 18:00 – spacer z mężem, załatwianie spraw na mieście, wypad na działkę ogrodową
20:40 – kolacja
18:00-21:00 – praca we własnej firmie
21:00 – czas wolny
23:00 – sen

Mąż:

6:30 – pobudka
7:00 – śniadanie
8-16 – praca etatowa
16:20 – jemy obiad
17:00- 18:00 – wspólny spacer, załatwianie spraw na mieście, wypad na działkę ogrodową
20:40 – kolacja
18:00-21:00 – prace dodatkowe
21:00 – czas wolny
23:00 – sen

Oczywiście weekendy to czas na odpoczynek. Nauczyliśmy się w weekendy żyć bardziej slow. To spokojne poranki, często spędzone na działce ogrodowej, sprzątaniu mieszkania czy po prostu nadrabianiu zaległości w prowadzeniu bloga. Ale bez spiny, bez pośpiechu. Weekendy to czas wycieczek rowerowych, większych zakupów czy wypadów za miasto, czy zwykłego spaceru po lesie, który uwielbiam celebrować, kiedy tylko jest taka możliwość.

I po co nam taki plan? Przecież można by było po powrocie z pracy położyć się na kanapie i oglądać cały wieczór seriale. Skoro na razie mieszkamy w bloku, to nie mamy wiele pracy w mieszkaniu. Co innego, kiedy już ktoś posiada dom, bo przecież koło domu zawsze jest coś do zrobienia. Oczywiście, ale my mamy swój własny plan na życie, wkrótce planujemy rozpocząć budowę własnego domu, dlatego staramy się każdy swój dzień wykorzystać odpowiednio.

Niektórym z moich znajomych się wydaje, że skoro prowadzę własny biznes, to mogę sobie pozwolić na „nic nie robienie”. Zdarza mi się nawet często usłyszeć z ich ust „Ty to masz fajnie, siedzisz w domu i nic nie robisz”. No rzeczywiście… nic nie robię. A firma się sama ogarnia, nie wspomnę już o pracach domowych. Nie, jako właścicielka firmy nie leżę i nie pachnę przez cały dzień. Uwielbiam swoją pracę i czasem bywają takie dni, że zapominam zjeść drugie śniadanie, bo tak mnie wciąga zadanie, które wykonuję.

Moim zdaniem, aby odnieść sukces w życiu i własnej firmie, poza odpowiednim nastawieniem jest dobra organizacja. Przecież gdybym nie miała planu dnia i wstawałabym o 10 czy 12 to zmarnowałabym pół dnia.

 

A jak uprzyjemnić sobie czas w pracy po powrocie z urlopu?

Sama uwielbiam pracę w swojej własnej firmie i ona sprawia mi mnóstwo przyjemności. Staram się jednak mieć także zawsze na biurku piękny doniczkowy kwiatek, który mnie pozytywnie nastraja.

1. Zaplanuj plan działań po urlopie
2. Załatw najistotniejsze sprawy
3. Odpowiedz na maile
4. Nie umawiaj spotkań na kilka pierwszych dni po urlopie.

 

 

Czasem łączenie wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych z prowadzeniem domu może być przytłaczające. Dlatego warto mieć odpowiedni plan. Doskonale też mieć harmonogram zadań oraz kalendarz spotkań. Odpowiednio zorganizowany dzień pozwala efektywnie wykorzystać dzień. A Ty masz swój sposób na życie i powrót po urlopie do pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.