Orzechy piorące i ich niecodzienne zastosowania

A gdyby tak przestać używać nasyconych chemicznymi – i często toksycznymi – substancjami proszków i płynów do prania i zamienić je na bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie? Co to są orzechy piorące? Dlaczego warto zastąpić nimi proszek do prania? Poznaj wyjątkowe właściwości oraz różnorodne zastosowania orzechów piorących.

Co to są orzechy piorące?

Orzechy piorące to naturalny i ekologiczny detergent w postaci zasuszonych łupin owoców drzewa Sapindus Mukorossi naturalnie rosnącego w Indiach, Chinach i Nepalu. To właśnie łupiny orzechów piorących zawierają cenne saponiny, czyli substancje o właściwościach myjących i czyszczących. W Nepalu i Indiach od wieków wykorzystuje się je do mycia, prania oraz dezynfekowania wody. A od niedawna zyskują coraz większą popularność na całym świecie.

Orzechy piorące do prania ubrań

Jednym z popularnych zastosowań orzechów piorących jest dodawanie ich do prania zamiast chemicznych środków czystości. W przypadku prania ubrań w pralce wystarczy w bawełnianym woreczku umieścić około 6 połówek łupin i wrzucić je do bębna pralki razem z ubraniami. Orzechy piorące warto stosować do prania ubrań białych i kolorowych w temperaturze do 90 stopni Celsjusza. W przypadku prania białych oraz bardziej zabrudzonych ubrań warto dodać do orzechów piorących również 2 łyżki sody oczyszczonej. Z powodzeniem można ich używać również do prania ręcznego. Wówczas na 20 minut zanurzamy praną odzież razem z 4 łupinami orzechów piorących, a następnie płuczemy i rozwieszamy ubrania do wyschnięcia.

Orzechy piorące – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Drzewo Sapindus Mukorossi zwane też Reetha, mydłowcem oraz orzechowcem myjącym. Orzechy piorące są zero waste w postaci ekologicznego detergentu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu. Wykazują właściwości czyszczące, bakteriobójcze, grzybobójcze i odtłuszczające. Warto wiedzieć, że orzechy piorące i ich łupiny mają intensywny zapach, który w połączeniu z wodą zostaje zneutralizowany. A łupiny orzechów piorących mogą być wielokrotnie używane. Dopiero gdy saponiny zostaną z nich całkowicie wypłukane, łupiny staną się matowe, wyblaknięte i lepkie. Jest to znak, aby wyrzucić je na kompost. Co ciekawe można ich używać do mycia skóry i włosów oraz czyszczenia całego domu, co pozytywnie wpływa na domowy budżet. Mają mnóstwo zastosowań, a wodę po praniu z dodatkiem orzechów piorących z powodzeniem można stosować jako nawóz do roślin domowych lub ogrodowych.

Roślina ajurwedyjska

Orzechy drzewa Sapindus Mukorossi są jednym ajurwedyjskich ziół o wyjątkowych właściwościach. Są antyalergiczne, dlatego świetnie sprawdzają się w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci oraz osób z problemami skórnymi takimi jak: egzema, AZS, ŁZS czy łuszczyca. Wywar z łupin orzechów piorących ma właściwości antystresowe. Zgodnie z wierzeniami Ajurwedy stosowany jest w wielu mieszankach oczyszczających i chroniących organy wewnętrzne człowieka.

Bardzo spodobał mi się fakt, że orzechy piorące są tanie, naturalne, zero waste, biodegradowalne, przyjazne środowisku i nadają się do wielokrotnego użytku. W związku z tym kupiłam swoje pierwsze opakowanie orzechów piorących. Poznałam mnóstwo ich właściwości dla zdrowia, skóry i włosów, a także wiele zastosowań, które przedstawiam poniżej!

Od wieków orzechy piorące używane są do wytwarzania naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów. Zwartość saponin sprawia, że stosowane regularnie wzmacniają i wygładzają kosmyki oraz dodają im blasku. Orzechy piorące są hipoalergiczne, bezwonne (po kontakcie z wodą) i nie powodują uszkodzeń czy odbarwiania tkanin. W związku z tym są popularnie stosowane jako naturalny i ekologiczny środek czyszczący, który z powodzeniem można stosować do mycia i czyszczenia całego domu.

Orzechy piorące jako kosmetyk do mycia skóry

Właściwości odżywcze wpływają na poprawę nawilżenia skóry. Ponadto osoby o wrażliwej i kapryśnej skórze mogą ich używać do mycia i pielęgnacji, ponieważ nie powodują alergii czy podrażnień. Z orzechów piorących można przygotować domowy kosmetyk czyszczący do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Naturalne mydło w płynie zrobisz z wywaru z orzechów piorących z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego. Wykazują właściwości antybakteryjne, delikatnie rozjaśniają skórę i wyrównują jej koloryt, Warto używać ich do pielęgnacji skóry problematycznej takiej jak łuszczenie czy egzema.

Orzechy piorące jako kosmetyk do włosów

Orzechy piorące to doskonała naturalna alternatywa dla drogeryjnych szamponów. Świetnie myją, usuwają zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. Wzmacniają, pogrubiają, pielęgnują włosy oraz pozostawiają je jędrne i sprężyste. Zawartość witamin A, D, E i K sprawia, że kosmetyki z orzechów piorących nie tylko wygładzają włosy, ale również dodają im blasku. Ponadto wykazują właściwości antybakteryjne, dzięki temu są naturalnym preparatem łagodzącym łupież. W Ajurwedzie wykorzystuje się ich właściwości owadobójcze, by usuwać wszy ze skóry głowy.

Poza tym nawilżają, kondycjonują i pielęgnują suche i puszące się kosmyki. Ułatwiają ich układanie i stylizację oraz ograniczają rozdwajanie końcówek. Możesz przygotować naturalny domowy szampon z łupin orzechów piorących z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego albo pastę do włosów i skóry głowy ze sproszkowanych łupin orzechów piorących, łyżeczki soku z cytryny i 3 łyżek jogurtu naturalnego.

Orzechy piorące do mycia i czyszczenia całego domu

Nie zdajemy sobie sprawy, że środki czyszczące i detergenty, których używamy do sprzątania, są źródłem toksyn w każdym domu. Warto zmienić je na bardziej ekologiczne, przyjazne nie tylko środowisku naturalnemu, ale również naszemu zdrowiu. Aby stworzyć uniwersalny środek czyszczący do mycia i dezynfekcji podłóg, szafek, blatów i wszelkich powierzchni w domu i ogrodzie wystarczy zrobić wywar z orzechów piorących (przepis poniżej) i przelać uzyskany płyn do butelki ze spryskiwaczem. Warto wzbogacić go w kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Przygotuj wywar z orzechów piorących

Wlej dwa litry wody do dużego garnka i wrzuć 25 łupinek. Gotuj 20 minut, aż wywar się zagęści. Taki uniwersalny wywar możesz zastosować na wiele sposobów, które wymieniam poniżej!

Zastosowanie orzechów piorących:

  • mydło w płynie
  • kosmetyk do kąpieli
  • szampon do włosów
  • uniwersalny środek czyszczący
  • preparat do prania
  • płyn do mycia naczyń
  • preparat do pielęgnacji roślin – odstrasza szkodniki
  • płyn do mycia samochodu i roweru
  • płyn do mycia narzędzi ogrodowych
  • preparat do nabłyszczania biżuterii i sztućców
  • środek odstraszający owady
  • płyn do czyszczenia szkła

orzechy piorące zalety stosowania

Mnóstwo zalet stosowania orzechów piorących

Orzechy piorące to naturalny, ekologiczny i biodegradowalny środek czyszczący bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Jest hipoalergiczny, bezwonny, nietoksyczny i delikatny dla tkanin oraz wrażliwej i skłonnej do alergii skóry. Można go stosować do mycia, prania i czyszczenia oraz nabłyszczania wielu powierzchni. Odstrasza owady, od wieków używany jest w medycynie ajurwedyjskiej. Jest to preparat, który idealnie wpisuje się w modny aktualnie trend zero waste. Nie dość, że orzechy piorące mogą być wykorzystywane wielokrotnie, to po całkowitym zużyciu mogą (i powinny) trafić na kompost.

Miałaś już okazję używać orzechów piorących?

3 odpowiedzi do “Orzechy piorące i ich niecodzienne zastosowania”

  1. Orzechy biorące stosuje już od prawie czterech lat do prania i jestem bardzo zadowolona. Raz, że pięknie piora, dwa są super ekonomiczne (jeden worek wystarcza nam na prawie rok A dodam że bierzemy non stop), no i po 3 – są Eco i zgodne z nurtem zero waste który staram się stosować w domu.
    Nie byłam jednak świadoma innych zastosowań orzechów i jestem nimi szczerze zdziwiona ale też zachwycona bo szukam teraz inspiracji na domowe kosmetyki i środki do sprzątania. Więc będę eksperymentować! 🙂

  2. A ja mam pytanko… Zakupiłam orzechy piorące, ale są w całości. Rozumiem, że do prania urzywa się łupin, ale nie wiem czy da się jakoś wykorzystać sam środek orzecha? Nie mogę nic znaleźć na ten temat…

    1. Ano, ja używam łupin orzechów. Nigdy nie spotkałam się z całymi orzechami, zatem trudno mi powiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.